Vraždy v Alcàsser

• Španielsko El caso Alcàsser (viac)
Španielsko, 2019, 5 h 6 min (Minutáž: 53–66 min)

Nové rozhovory a analýza důkazů osvětlují vraždu tří dívek ze španělského městečka Alcàsser z roku 1992 a hluboký dopad případu na celý národ. (Netflix)

petikacka

Tak toto byl opravdu zvláštní dokuseroš. Víc než o vyřešení vražd těch tří dívek, tady šlo o neuvěřitelnou mediální kampaň o nejlepší sledovanost a o vytvoření celostátního výherce sledovanosti a nositele svých pravd a to "otce roku jedné z obětí"?! Celé to bylo naprosto pochybné, média se zde ukázala v celé své zvrhlé nahotě a finále bylo naprosto ubohé. Děkuji, ale toto bych opravdu nechtěla zažít. Za mě 70% ()

Warhorr

Tak trochu mi to připomínalo, když jsem u nás sledoval Kájinkův případ. Ve Španělsku zase mají tuto vraždu tří dívek. Těch otázek je nepochybně několik a po zkouknutí dokumentu Vám může začít trochu harašit v hlavě. Samozřejmě, obrázek si každý musí o odsouzeném a dalších nezúčastněných osob udělat sám. Jestli jsou opravdu vinni, či nikoliv. Ani teď se vlastně nedokážu přiklonit na žádnou stranu. S jedním však souhlasím. I tady došlo během vyšetřování k pochybení a spoustě kriminalistických/procesních chyb, kvůli kterých vyvstávají takové mindfuck otázky. Od nálezců těl až po samotné patology. Kdo má a nemá pravdu ? Samotný dokument je skvěle rozdělen do pěti částí Možná bych si i dokázal představit o jeden či dva díly více, protože k takto rozsáhlému případu by to nebylo na škodu. Určitě nejzáživnější a nejnapínavější je část soudního procesu. Po výpovědi všech expertů, policistů, patologů a svědků prostě nevíte, komu věřit. Pravdu už se zřejmě nikdy nedozvíme, jelikož jak celá minisérie ke konci naznačuje, na únosu a vraždách se mohli podílet velmi vysocí a vážení představitelé Španělska. A ještě musím dodat, že vskutku nechápu, proč posledních deset minut sledujeme reklamu na feministky a jejich protesty. Tohle si tvůrci mohli odpustit. ()

TheSpearCZ

Takový španělský případ Kajínek. Bohužel, styl který si tvůrci zvolili není vůbec přijatelný, celých 5 dílů je to jeden dialog za druhým, člověk nemá šanci se v celém případě postupně orientovat, čemuž nepomáhá ani fakt, že se přeskakuje v tom, co se kde odehrávalo tam a zpět, jak se tvůrcům zrovna zachce, což beru jako největší problém. Obecně mám rád tenhle typ Netflix krimi minisérií, ale tahle mezi mé oblíbené rozhodně patřit nebude, takže doporučovat také nemůžu. A těch 10 minut posledního dílu, kdy místo smysluplného a logického vyústění, sledujeme feministickou skupinu protestujících žen 27 let po samotných vraždách tam bylo tak okatě nalepených, že to snad ani nejde brát vážně. Těch posledních 10 minut mě jen utvrdilo v tom, že tvůrci celou tuhle minisérii jednoduše nezvládli ukočírovat. /40%/ ()

Charlie84

Viděl jsem minimum předcházejících dokumentárních počinů Netflixu, nemám tedy srovnání. Posledních 5 minut série o genderovém přesahu je působivý pokus, ale s pěti hodinami předchozího dokumentu souvisí velice, VELICE volně. A v divákovi (jak jsem četl i v jiných komentářích na IMBD oprávněně vyvolává rozporuplné pocity. Minisérie vůbec není o vyšetřování zločinu, což by nevadilo, protože onen mediální aspekt celého případu by dokument bez problémů utáhl. Problém je, že v případu, jak je oficiálně prezentován, je skutečně řada zvláštních okolností, které v dokumentu nejsou vysvětleny, přičemž v reálu nějak vysvětleny být nejspíše musely. 5 dílů je hodně, více by tomu slušel formát ala West of Memphis, ani technické zpracování nevyniká. Dokument těží především ze síly případu jako takového,což mi přijde nějak málo. Ty správné otázky ale vyvolat dokáže, takže za vidění stojí. ()