Gösta

Gösta (Vilhelm Blomgren) je osmadvacetiletý dětský psycholog, který získá svou první práci v malém městě na venkově. Přestěhuje se ze Stockholmu a pronajme si chatu uprostřed lesů. Gösta chce být tím nejhodnějším člověkem na světě a pomáhat každému, koho potká. Někdy to jde dobře, jindy ne... (HBO Europe)

catt

Jako dítě jsem nesnášel trapnost a ponižování v dětských filmech a utíkal jsem od televize. Čím jsem starší, tím víc dokážu docenit poctivě budovanou míru trapnosti. Gösta tohle zvládá dokonale. V každém dílu rozehrává další a další mezní situace a přidává další další postavy jako v židovském vtipu, kdy si má Izák do bytu nastěhovat zvířata. Divák cítí neustále stud za hrdiny a lítost k Göstovi, který vše snáší s až stoickým klidem. Ke konci už jako divák jenom čekáte, jestli to skončí katastrofou a případně jakou. Zábavné je už jenom pojmenování epizod, které je až nudně sucharské (Saga si vyčistila zuby, Máma je nahá, Otec nařezal spoustu stromů, Táta našel klacek ve Vetlandu) a ve skutečnosti vám neprozradí, co se může stát. Podle manželky je seriál esence Švédství - nikoho neurazit, snažit se brát ohled na cizí pocity a potřeby. Gösta jde ve svém počínání až za hranu, až se i divák cítí nesvůj. Seriál nakonec můžete buď nenávidět nebo milovat, proto hodnotící dávají hlavně nejvyšší a nejnižší známky. Za mě možná není Gösta 100%, ale určitě si vysoké hodnocení zaslouží. -------------------------spoiler--------------------------- Být to americký seriál, tak hrdina na závěr všechny zavraždí a uteče do lesů. Nic takového se nestane. Bodem zlomu je paradoxně nevinný fakt, že si někdo vypůjčil Göstovy bačkory, které považoval za své poslední útočiště. Teprve pak mu došla trpělivost a rozhodl se vymést augiášův chlív svého domova. Možná i zpětně litoval, že si nenechal psa, který byl jediný milý tvor v jeho životě. A paradoxně měl sice konečně klid, ale štěstí asi stejně nenašel. Docela by mě zajímalo, jestli bude druhá série. -------------------------spoiler--------------------------- ()

Malarkey

Koukám, že nejsem jedinej, kdo si myslí, že tenhle seriál je Švédsko v kostce. Jinak řečeno, v seriálu je série naprosto zbytečných lidí, kteří dělají naprosto zbytečné věci a říkají naprosto zbytečné věty. A proto je ten seriál tak zajímavý a svým způsobem i krásný. ()

Ivoshek

Dobrácký dětský psycholog, kterému se nacpe domů hodně uhozený otec a do toho řeší práci a vztah a vůbec všechno. Míra trapnosti je tady fakt vysoká, ale funguje to. Mně to přijde dobrý. ()

Krasus

Vše, co jste chtěli vědět o Švédsku, ale báli jste zeptat. Scenáristicky jednoduchý, ale režijně velmi zralý seriál, ze kterého sálají snad všechny myslitelné emoce a divákovi rve do hlavy brouky jak naše vláda zákazy. Nenechte se zmást prvním dílem, který na to jde hodně zhurta a vykresluje hrdinův svět tak civilně, že budete mít pocit, že to bude procházka rajskou zahradou. Postavy, jako by ani nehráli, ale snažili se všechny kolem sebe psychicky zničit takovým stylem, že před tím není úniku. Scény, ve kterých tatínek výbušně a arogantně řeší své problémy na úkor druhých je slušný maso a pro slabší jedince to nebude lehké vydýchat. Gösta vás v jednu minutu dokáže provést cestou cringe, záchvatu smíchu a skončí u silné bolesti hlavy. Výjimečné herecké výkony Blomgrena a Silvella jsou zcela mimo kritická měřítka a vzhledem k téměř nulovým zkušenostem obou zúčastněných je to fakt naprosto obdivuhodná záležitost. Gösta není pro každého a všem, kdo si prochází určitým životní zlomem doporučuji dávkovat na jeden díl dál denně(ještě, že HBO GO často padá) protože ta naléhavost a autenticita současného společného dění je krutě upřímná a dokáže vám slušně rozhodit sandál. Za mě je ale Gösta hořkosladká a nesnesitelná dokonalost. ()