Ztroskotání na ostrově

• Švédsko Skrållan, Ruskprick och Knorrhane (viac)

Další veselá dobrodružství dětí a dospělých žijících na ostrově. Děti připlují v loďce na „opuštěný" ostrov, kde musí nějakou dobu zůstat, protože si jejich teta zlomila nohu. Ostrov ale slouží jako skladiště pašerákům cigaret, vydávajících se za ornitology. Jak si s novým dobrodružstvím poradí známá parta vesnických kamarádů v čele s holčičkou Skrollan? (Česká televize)

Lish84

Tentokrát na Saltkräkan zavítáme pouze v úvodu a závěru filmu, jinak se ocitáme na opuštěném ostrově, kde se shodou náhod parta dětí schází s dvojicí povedených pašeráků. Malá Skrållan je docela potrápí a je to o něco zábavnější než hra na piráty v předchozím díle, i když ne už tak příjemné a fajn jako první dva díly celé série. Ty mě tolik bavily hlavně proto, že jsme poznali něco ze života lidí na ostrově, který je znázorněn v podstatě velmi idylicky. A to ve mně, jak jsem už psal v předchozích komentářích, vyvolávalo chuť strávit na Saltkräkanu třeba celé prázdniny. Jenže protože se už třetí a čtvrtý díl odehrávají povětšinou mimo ostrov a zaměřují se možná až moc na různá dovádění a hry, tyto pocity již bohužel nejsou tak silné. ()

dopitak

Letní film o skupince dětí, které vinou nešťastné události a dalších okolností zůstanou na téměř prázdném ostrově, jenžto si jako svoje útočiště vybrali také dva neschopní pašeráci. Filmu dominuje dětský dabing, velmi dobře provedený, a velmi uječený. Kromě čtyř dětí (jedinou známější dabérkou je Inka Šecová) jde o příkladný výkon Lubomíra Lipského a Vladimíra Hrubého. ()

Flego

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý film bol Akcia Mojžiš, druhý Svadba s prekážkami, tretí Piráti na Albertine a tento bol posledný. ()

xargos

Pamatoval jsem si z dětství tenhle seriál, netušil, kolik to má dílů, ani jak se to jmenuje, ale od počátku jsem hrál na klavír ústřední melodii a zpíval text o vráně, která "volala pusťte mě hned a toho rána holka malá spatřila svět..." Až později jsem zjistil literární předlohu a nedávno i zdroj těhle kouzelných filmů. Tohle funguje v každé době. Je ale znát, jak děti neobklopené tolik civilizací (ba i dospělí) mají větší fantazii a schopnost hrát si. Nejen z nostalgie plný počet hvězd i pro Astrid Lindgren - smekám, veliké díky! ()