Na život!

(amatérsky film)

Daniel, který má již několikaletou praxi u kriminálky, se rozhodne pověsit svůj dosavadní obor na hřebík a společně si se svým dlouholetým kolegou založí vlastní detektivní kancelář. Tato práce není zrovna nejideálnější, ale Daniel je rád, že má vlastní kancelář a jistotu. Jeho častými zákazníky jsou ženy, které mají podezření, že je jim manžel nevěrný. To je i případem jeho další zákaznice, která nešťastná zavítá do jeho kanceláře. Ovšem není vše tak, jak vypadá, a z každodenní rutiny se vyklube úplně jiný a zajímavější případ, který nebude jen neosobní formalitou. Jeho pracovní starosti mu navíc stěžuje osobní život, který není úplně takový, jaký by si představoval. (George Vision)

Probos

Film se až do poslední chvíle tvářil velice tajemně - autoři nám za žádnou cenu nechtěli v žádném z trailerů prozradit ani špetku děje. Tajnůstkařili dokonce i na začátku filmu, když své dílo představovali - celý děj shrnul Jiří Slečka slovy: "Nebudeme Vám o ničem dlouho vyprávět - uvidíte sami!" Poté se zhasnula světla a promítání začalo. Začátkem jsem dostal přesně to co jsem očekával - začátek v noir vyprávějícím stylu, kdy hlavní hrdina představuje svůj dosavadní život a nebojí se u toho prohodit nějakou tu chytlavou hlášku... Po několika minutách rozvíjení děje a hrubém rozvržení charakteristiky postav jsem zjistil proč byli autoři tak tajemní. "Na život!" je ten druh filmu, který nelze shrnout v popisku tak, aby se dokázal vystihnout a nic důležitého nevyzradit. Proto i já v popisování filmu končím v tuto chvíli a nebudu zde zbyečně vypouštět spoilery. Z technické stránky mě film velice příjemně překvapil, obraz byl velice pěkný a zvuk - který byl u minulých filmů poměrně kritizován - byl čistý a bez šumu. Sama o sobě by mohla být kapitola o hudbě, která byla podle mého vkusu perfektní (moc pěkná i závěrečná písnička Alžběta Melichárková - Nezoufej!). Z objektivního hlediska bych hodnotil asi za 3* a to hlavně z toho důvodu, že přes pěknou hlavní zápletku zde zůstalo až moc nedořešených věcí, které pak vypadaly, že se ve filmu objevily jen náhodou. Věřím, že to byla jen otázka rozpočtu a navíc - ještě jsem nikdy neviděl, že by celé kino začalo jásat a tleskat, když se na plátně objeví chlupatý zadek hlavního hrdiny - z těchto důvodů hodnotím 4*. ()

• Většina filmu se natočila za pouhých sedm dní v srpnu roku 2015. Poté následovalo jen pár krátkých jednodenních dotáček v září. (mr.free)
  • Interiéry bytu hlavních postav se ve skutečnosti natáčely v několika různých bytech a místnostech v Olomouci a Praze. (mr.free)