Romance z temnot

• Kanada Nightangel
Animovaný / Krátkometrážny
Kanada / Československo, 1986, 19 min

Práce na velmi realistické vizi o znenadání osleplém muži trvala tvůrcům přes dva roky. Film je doprovázen podmanivou hudbou z dílny Michaela Kocába. (J.Connor)

tomtomtoma

Romance z temnot patří k těm nejvýraznějším a nejpůsobivějším výtvorům Břetislava Pojara. Spolupráce s kanadským animátorem Jacquesem Drouinem přinesla pozoruhodný výsledek, Pojar měl na starosti loutky, Drouin zase špendlíkové plátno, oba se podíleli na výtvarné modulaci a společně vytvořili živoucí svět, kde realita s představou a s myšlenkou jsou vzájemnou jednotou, jež navíc prostupuje sama sebou. Romance z temnot, to je závrať z nadějí, sirné kapky psychedelie, přání touhy, strach a očekávání, přičemž se právě to neočekávané stalo skutkem. Slepota není jen reálným prvkem, ale je také symbolickým, právě slepota nám znemožňuje dosáhnout skutečných hodnot, avšak člověk je přespříliš zaslepen třpytivým pozlátkem, aby se jich uměl dobrat. Ke vznešenému poetickému zapůsobení Romance z temnot přispěl také hudební rytmus Michaela Kocába. Tomu já říkám loutková poezie, odhaluje nejniternější intimnost a trochu zasněně zpívá o jedinečné velikosti života. Výjimečný filmový prožitek! ()

fragre

Animovaná verze Světla jeho očí :-) ? Námět jak pro holywoodský "romantický" film (t. j. přiblblou limonádu), ale díky zpracování se tomuto úskalí film vyhnul. Působivá animace (velice originální zpodobnění "zraku" získávaného hmatem a sluchem) a skvělá hudba (v té době ji M. Kocáb ještě uměl složit). ()

ostravak30

Po výtvarné stránce působí příběh dobře. Co se týče příběhu, ten je pro mě zajímavý tak napůl. Žena může muže pobláznit, víla tím spíš. Když nastoupí slepota, přijde temnota, ale též snění. Ovšem má to trochu očekávaný konec, byť na České, Československé poměry je to pořád něco z těch lepších filmečků. ()

Aleee89

K tomuto filmu bych se absolutně nedostala, pokud bych ho nemusela zhlédnout do školy. Animace, zase něco nového, co jsem doposud snad neviděla, takže za to chválím. Už když se podíváme na datum vzniku filmu, je co chválit. Jakási poetika tam taky je, příběh o lásce a štěstí. Slepota je vyjádřena více než dobře. Hudba nádherná. Přece jenom je to ale ten typ filmů, který mi nic moc ve výsledku neříká. A pokud by trval déle, asi bych se dívat nevydržela. ()

wovsi

Mladík následkem úrazu oslepne a vidí pouze to, co pozná hmatem, a to, co cítí (zamiluje se do víly, která uklidňuje nástrahy neviděného světa). Ve filmu je výborná práce se světlem, kdy odkrýváme hrdinovo prostředí spolu s ním, protože ostatní je ponořeno ve tmě. Příběh je velmi podmanivý, občas dost strašidelný, ale naštěstí končí happyendem. Můj styl vizualizace to není, ale to nemění nic na tom, že je Romance z temnot krásným kvalitně zvárněným citlivým dílem ()