Brouci

(neoficiálny názov)

V malém neznámém městečku, jsou problémy ze zemětřesením. Když se otevře zemský povrch, začnou vylézat podivní švábi, kteří jsou velmi agresivní a jedinou nadějí, jak zachránit městečko před invazí, je jeden univerzitní profesor. Může ale jeden člověk porazit stovky švábů? (Campbell)

darkrobyk

Matka příroda vymyslela zapalovač na nožičkách, leč člověku to bylo málo, a tak mu přidal křídla. Výborný ekohoror se v druhé polovině přesouvá do sci-fi a jako řada podobných snímků se snaží varovat před zásahy člověka do přírodního systému. V úvodu je poměrně efektně zobrazeno zemětřesení v malém kostelíku, následně sledujeme osudy postav, z nichž se většina nedožije konce filmu. Chválím, že tvůrci nevytvářeli mechanické brouky (dnes by to byly nejspíš děsivé pixelové potvůrky), ale použili skutečné šváby, které jen trikově vylepšili - jejich žhavé zadečky vypadaly vskutku opravdově. Za připomínku stojí, že ohniví brouci nejspíš neexistují, leč i u nás žije brouk prskavec, který dokáže vystřelovat ze zadečku směs chemické tekutiny horké okolo 100°C! Futuristická hudba, dokumentární styl a celková bezvýchodnost způsobují i dnes tísnivé pocity. Divákovi se během filmu může občas zdát, že po něm něco leze... ()

Goldbeater

Brouci pyromani, to je tedy zapeklitý problém. Velmi bizarní, ovšem poměrně nadějný a zajímavý námět je utopen v žalostně pomalém tempu vyprávění. Sto minut je na takové béčko opravdu moc, zvlášť když se to opravdu rozjede až v posledních pěti minutách. Žádné rozmáchlé broučí inferno nečekejte. Poslední snímek z dílny legendárního Williama Castlea mohl dopadnout daleko lépe, pro entomofobiky to ovšem bude nezapomenutelný zážitek. ()

Bloody13

Pěkný svině jsou tihle brouci. To takhle vylezou z jedné zemské praskliny, aby ztrpčili život jednomu pouštnímu městečku. Tenhle zvláštní druh švába se navíc chlubí častým sebevznícením, takže zapalují vše, co jim zkříží cestu - auta a lidi v nich nevyjímaje. Ale bude ještě hůř. Místní profesor je hmyzem natolik posedlý, že se mu podaří vyvinout zcela nový, mnohem inteligentnější a agresivnější druh... Bug je zajímavou kombinací psychologického sci-fi hororu, v níž první první půlka zahrnuje hlavně obléhaní maloměsta nebezpečným hmyzem, a ta druhá se zabývá převážně jejich zkoumáním a následnou mutací. Obě poloviny však fungují skvěle: nechybí jim mrazivá naléhavost, stísněnost a napětí, o kterou se zaslouží hlavně působivá kamera a nepříjemná "hmyzí" hudba. Za mě tak velká spokojenost a Toprovi díky za titulky. ()

topr harley

Ze začátku celkem nezáživný film, který postupem času vygradoval do celkem atmosférické pecky. Konec naprosto sedl ač mohl být tak o 10 minut delší rozšířený o invaze nových brouků do města. potom by to byla opravdu pecka. První polovina filmu tak na 40 procent ale posledních 15 minut stojí určitě za dvojnásobek. ()

J*A*S*M

Jsem v podstatě šokován, že se tvůrci pokusili zpracovat námět o švábech, kteří při zemětřesení vylezli odkudsi ze zemské kůry, živí se popelem a samovznícením způsobují požáry (!!!), nikoli jako humorné béčko, ale jako vážný sci-fi horor. A ještě víc jsem šokován, že se jim to alespoň do určité míry povedlo. Kolem a kolem je to šílená blbina, ale hlavně v druhé polovině se filmu celkem daří hrát na znepokojivé struny, když sledujeme biologa, který kvůli ztrátě své milé tak trochu zešílel a rozhodl se s broučky pohrát a zmutovat je. Film tak bizarní, že se ho asi vyplatí vidět. ()

• Snímek byl natočen na motivy románu Thomase Page "The Hephaestus Plague". (Hans.)