Mocichtiví vládci vysávají z planety Tra život. Skupinka odvážných Gelflingů se proto spojí na výpravě za záchranou světa a s temnotou se rozhodnou bojovat. (Netflix)

AppleCore

Luis Leterrier, režisér těžce průměrnejch nesmyslů, přišel se sérií, která bere umění filmu, animace a loutko-hry a povznáší ho vysoko nad rámec současný komerční tvorby (myslim si, že Age of Resistance moc lidí neuvidí a ti, co jsou posedlí Hrou o Trůny, nějaký loutkaření neocení). Aniž bych očekával pecku, která by mi vyrazila dech, už první epizoda mi vehnala do očí slzy blaha, naprosto mě unesla z reality a vhodila zpátky do dětství. Krásná kamera, nádherná hudba a dokonalý skloubení filmových technologií a praktik v jeden nesmírně okouzlující zážitek. Vytknout lze snad jenom jistou neživotnost postav vzhledem k absenci širší škály jejich výrazů. Kdo viděl a má rád původní film, zklamání není možný. ()

Psychor

Přestože se tento výtvarný experiment hrubě nezdařil, jsem nucen ocenit alespoň samotnou snahu o nevšední zpracování. Jakožto zdejší hororový expert totiž dobře vím, že pro posun vpřed musíme mnohdy prozkoumat nejednu slepou uličku. Tvůrci vsadili na loutkový svět, který, ač detailisticky propracovaný, postrádá rozměr autenticity. Podrobíme-li pohyb postav důkladnějšímu zkoumání, velmi rychle v něm odhalíme jistou neplynulost a anatomickou nevěrohodnost. Stejně tak zarazí i permanentně neměnný výraz postav, v důsledku čehož nedokážou přesvědčivě projevovat své emoce. Diváky nepochybně odradí i banalita celého příběhu, který navíc v úvodních epizodách podstatně zápolí s narací. Doufal jsem, že The Dark Crystal: Age of Resistance dostojí svému jménu a dostane se i na decentní strašení, ale to by rasa Skeksiů nesměla připomínat úsměvné příšery z osmdesátkových hororových komedií. Seriál bych doporučil k projekci leda dětskému publiku a pouze z hluboké úcty, kterou chovám k půvabné Anye Taylor-Joy a jejímu svůdnému hlasu, neudělím odpad. ()

DJ_bart

Neskutečný překvápko, které je jak loutkovou pohádkou, tak temným fantasy. Od Pána prstenů tu nebyl tak bohatý fantazijní fikční svět. ()

Beckett51

Jedno z největších seriálových překvapení za posledních X let a pro mě osobně zřejmě nejlepší fantasy od Pána Prstenů. Neskutečný (!!) vizuál, fantastická hudba, Komoří, humor, dabing, napětí, Komoří, emoce, kamera, Komoří, podlingové, Komoří, ... Rozšíření světa, který původní film jen zlehka načrtnul kvůli omezené stopáži, se zde tvůrcům povedlo opravdu neskutečně. Postavy z filmu dostaly více prostoru a tak se mohly dostatečně vykreslit a díky tomu si s nimi utvořit patřičný vztah, a nové postavy byly ve velké většině také naprosto skvělé. Nejvíc mě ale uhranulo naprosto neskutečné propojení loutkové animace s těma digitálníma. Nikdy jsem z žádného fantasy necítil takovouhle pohádkově-fantasy atmosféru, jako z tohohle. Občas jsem si vzpomněl na Pána Prstenů, občas na Nekonečný příběh, občas na Labyrint, ale pořád tam bylo něco... víc, co jsem nikde jinde neviděl. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale mám pocit, že původní film vznikl právě proto, aby se o skoro 40 let později mohlo natočit tohle mistrovské dílo. ()

Anderton

Verím, že ako dieťa alebo mladšieho teenagera by ma upútal tento seriál podobným spôsobom, akým ma kedysi dávno uhranuli Nekonečný príbeh či Posledný jednorožec. To znamená, že tieto diela pozerám pravidelne s radosťou dodnes. Spracovanie je úchvatné, postavy aj napriek svojej drevenej forme žijú, spoznávame väčší svet s množstvom postáv, ale dej je prehľadne prerozprávaný. Najslabšiu chvíľku si bohužiaľ tvorcovia vybrali v samotnom finále, avšak celkový pozitívny dojem to už rozhodne signifikantným spôsobom neznižuje. Mimochodom môže ísť aj o balzam pre dušu ľuďom, ktorí boli trpko sklamaní z Rings of Power a na Temný kryštál doteraz nenarazili. ()

DwayneJohnson

Má to všechno, co by takovýhle příběh měl asi mít. Klaďase a záporáky, pěkně napsaný příběh a hlavně úžasnou atmosféru, při jejímž sledování je úplně jedno, kolík je vám let. Prostě a jednoduše se to do vás zakousne a pustí vás to až ve chvíli, kdy si uvědomíte, že už je (bohužel) konec. Pro mě osobně jedno z největších překvapení letošního roku a asi druhý, "loutkový" seriál, co jsem v životě viděl. Není asi těžké uhádnout, který byl ten první. Viď, Žeryku? ()

ScarPoul

Jim Henson vytvoril nový a pútavý svet. Tvory čo ho obývajú sú invenční, zaujímavý a častokrát strašidelný. Určite sa nejedná o rozprávkové postavičky, hoci niektoré sú celkom milé. V rámci žánru je to ale tradičné fantasy, ktoré je značne inšpirovaný tými známymi, ako je napríklad Pán prsteňov, ale je v ňom cítiť aj inšpirácia voči novým fantasy dielam, ktoré určite vo väčšej alebo menšej miere ovplyvnilo. Má v sebe veľa filozofie o dualite a o ceste hrdinu. A do toho nám celé toto dielo dabuje herecká elita. Najväčší problém je, že to zostáva nedokončené a možno tiež, že koniec toho všetkého už poznáme. To ale neznamená, že by nám putovanie trojice hrdinov prišlo nudné. Práve znalosť konca je v rámci vytvárania nových motívov a prehlbovania mytológie obrovskou zábavou. Leterrier sa prekonal a vdýchol v novej dobe starnúcemu dielu nový život. Mňa osobne to bavilo. Najobľúbenejšou postavou sa pre mňa stala Deet. S tou jej naivitou aj novo nadobudnutými schopnosťami. Určite to nie je dielo pre každého. Ale myslím si, že tí, ktorý v ňom dokážu nájsť tie presahy ( a je ich tam veľmi veľa) toto dielo ocenia. Je iné, svieže a veľmi, veľmi svojské. ()

JohnCZ

Strašně moc bych tomu přál pokračování. Age of Resistance, stejně jako původní film, neohromí až tak komplexním příběhem a, i přes štědrou porci 10 epizod, je to stále spíše jednodušší pohádková fantasy. Tvůrci šikovně rozšířili lore a dokázali objasnit některé nejasnosti z původního filmu, takže vaření z vody se také nekoná. Ze začátku mi spíše přišlo, že tvůrci docela válčí se samotnou narací a první dvě epizody byly k mému překvapení dost zdlouhavé, místy až nezáživné a jako úvod do příběhu poměrně chaotické. Nevtáhne to bohužel úplně na první dobrou. S každou epizodou je ale vidět, jak si jsou tvůrci stále jistější a jistější, začnou si víc pohrávat s kamerou i vyprávěním a celý příběh hezky graduje. Divák, který viděl původní film, ví, jak to skončí a tak mě ústupek ve finále nijak zvlášť nepřekvapil. I tak je ale seriál místy dost nekompromisní a některé smrti svou brutalitou dokáží zamávat i dospělým divákem. S tím se pojí u mé rozčarování z myšlenky, komu je vlastně Temný krystal určen. Je to totiž dílo přímo stvořené k neúspěchu. Pro děcka je to moc zdlouhavé, ponuré a v posledních dílech i necitlivě brutální. Teenager si zase radši pustí "něco cool" jako Trůny a z loutek bude mít leda tak prdel. A na dospělého je tam zase občas docela nadbytek infantilních scén (nekonečné hašteření mezi uječenými Skeksis zkoušelo i mou trpělivost). Age of Resistance na mě působí jako dílo určené pro specifickou skupinu diváků, což v kombinaci s drahou předrahou produkcí musí být vražedné (covid byl pomyslnou poslední kapkou). Pak je vlastně úplně jedno, že je to jinak naprosto čistá filmařina, ultimátní vizuální balada a celkově krásná pocta nejen původnímu Temnému krystalu, ale i loutkovému filmu obecně. Všechno je tam vypiplané do nejmenších detailů. Prostředí jsou ohromující - ponurá, barevná, rozmanitá, až epicky rozlehlá a přesto precizní a hlavně ručně dělaná. Občas si tvůrci dopomůžou digitálem, hlavně co se různých magických efektů týče, ale jinak ho divák skoro ani nepostřehne. Ten základ je pořád především loutkový. V dnešní době to působí ohromně svěže a věřím, že to nejlepší jsme ještě ani nestihli dostat. Tak snad někdy... jednou. ()

ledzepfan

Tohle byl, po pravdě, hodně tvrdej oříšek.. NA DC jsem se fakt těšil a jaksi jsem měl pocit, že na tom vlastně není co zkazit.. Jaké nemilé překvapení mě pak čekalo, když jsem si dlouhých 5 dílů zvykal na příliš čisté loutky kombinované s kýčovitě vypolishovanou cgi technologií.. na často nehezké a nesympatické postavy.. na táhnoucí se příběh.. na obsesi tvůrců ve všelijakých hnisoidních tělních tekutinách.. atd atd.. Po pátém díle se ale roztříštěný příběh začal pomalu slepovat, začaly se formovat náznaky slibované "resistance" a na většinu postav si člověk už tak nějak zvyknul.... Tak jsem si fakt užil následující 4 díly aby to ve finální epizodě tvůrci zase spláchli do hajzlu skrz deusexmachinoidní wtf momenty, uspěchanost, křečovitost, atd.. Ve výsledku jsem tak vlastně spíše zklamanej.. Paradoxně jako tahouny celé show vnímám proradné Skeksis, kteří jediní ve svém intrikaření, aroganci a jakési tragice vlastního (dvojjediného)osudu, působí jako element který mě zajímá............. Přesto magie původního filmu jakoby bránila divákovi být spravedlivě kritický i k seriálu.. Jakoby bylo neslušné přiznat, že je to vlastně průměr... I já jsem před psaním komentáře ohodnotil 4 rudýma, i když k tomu objektivně (a asi ani subjektivně) není důvod.. Takže budu za toho zlého Skeksie a přehodnocuju.. ()

Trevor

Po vizuálnej stránke nádherné, avšak v úvode mi vtiahnutie do deja trvalo pomerne dlho. Určite sa nejedná o seriál určený deťom, množstvo postáv a druhou by bolo pre nich náročné sústo. Škoda toho záveru, na jednej strane fanúšikom sľubuje pokračovanie na strane druhej si nemyslím že si ju pozriem ja. Pretože nejaký prehnaný vzťah k postavám som si nevybudoval a pravdu povediac osud Thra určite nebude vecou, ktorá by mi nedala spávať. ()

Jango_Fett

Zajímavý počin postavený na dnes již starém, ale klasickém díle. Sice jsem si říkal jestli sem nejprve neměl shlédnout filmovou předlohu, ale po zjištění že seriál je vlastně prequel jsem možná jen rád, alespoň to uvidím tak jak to dějově jde po sobě. Člověk se k tomu musí stavět dosti nostalgicky, jelikož seriál je postavený stejně jako předloha na loutkách, které dříve patřili k vrcholům technologie, ale dnes je to již zastaralé a postavičky postrádají občas dosti mimiku a nelze s nimi dělat některé pohyby. A i když si občas pomáhají CGI, tak nemají tvůrci takový rozpočet aby dokázali naanimovat komplexnější bojové scény. Takže při akci to občas dosti pokulhává nebo působí krapet komicky. Dějově je to spíše průměrné fantasy, nic převratného i když celková mytologie světa je dosti hezky vymyšlená. Nicméně stále je se na co dívat, Skeksiové jsou dosti parádně udělaní co se týče kostýmů a animatroniky a ze všeho asi vypadají nejvíce realisticky. Někteří další tvorové a živočichové nezůstávají pozadu, prakticky nejvíce uměle působí hlavní kladní hrdinové Gelflingové u kterých jsem měl ze začátku dosti problémy zorientovat se kdo je vlastně kdo...možná proto mě i více bavili "záporní" Skeksiové kteří měli každý svůj osobitý design a charakter. Je fajn že seriál věnuje obou stranám dosti stejný screentime, takže si každý přijde na své. Za zmínku ještě stojí že na dabingu se podíleli i celkem známá jména jako například Mark Hamill, Simon Pegg nebo Jason Isaacs. Vizuálně zajímavá, dobře koukatelná odpočinková záležitost, která se tváří jako pohádka pro děti, ale vzhled může občas klamat, jelikož dokáže být i dosti brutální :). ()

M.i.k.e

původní krystal sem nikdy neviděl a nejspíš už ani neuvidím.Jakkoliv mám rád fantasy a pohádky,tak svět Temného krystalu mě minul a evidentně nepatřím do jeho cílovky.Příběh je fajn jakkoliv nepřináší nic extra objevného,loutky vypadají dobře a dá se na ně v pohodě rychle zvyknout,ale dohromady mi to prostě neštymovalo a častěji sem se nudil než bavil...60% ()

Nach

Detailně proipracovaný fantasy svět se skvělými loutkami a kamerou i hudbou. Pokud něco šlape na paty Pána prstenů, tak svým promyšlením zajisté toto. Souboj dobra a zla je tu pojat nikoli dětinsky, ale spíše dospěleji. Postavám jsem upřímně fandil, jiné z duše nenáviděl. Pokud existuje kvalitní fantasy, Temný krystal do něj musí patřit, protože si nedokáži představit nic, co by zde mohlo tvrdit opak. Velká spokojenost. Pátou hvězdu nedávám jen kvůli závěru v němž tvůrci naznačovali velké věci, ale ve výsledku končil celkem otevřeně. Rozhodně nešlo o nejlepší akci celé série. 80% ()

Kwaichi

Pre mňa seriál predstavuje nádherný úvod do čarovného fantazijného sveta Thra. Vytvoriť veľkovýpravný bábkový seriál v dnešnej dobe chce istú dávku talentu a geniality. Úvodná epizóda približujúca príbeh okolo Temného kryštálu pôsobila na prvý pohľad mätúco. Som rád, že som dal seriálu šancu, s každou epizódou má jeho dej viac a viac pohlcoval. Podlingovia, Geflingovia a Skeksiovia mi budú chýbať. Teším sa na pokračovanie. Medzitým si skrátiť čakanie starým filmom o temnom kryštáli z roku 1982. ()

Sludger

Najväčší fantasy zážitok, čo sa týka klasického poňatia žánru, od čias sfilmovaného Pána Prsteňov. Výpravný a epický príbeh, prepracovaná mytológia v pozadí, silné postavy a mimoriadne čarovná atmosféra kúzelného sveta. Tra je všade! A čo na tom, že je to bábkové? Práve preto to malo svoje starobylé čaro, ktoré ma úplne pohltilo. Jediné, čoho sa bojím, že ďalšia séria nebude kvalitatívne na tom tak perfektne ako táto. Každopádne sa teším, ako to celé dopadne a ako sa to prepojí s pôvodným filmom. Jáááj, to som Vám zabudol povedať. Celé je to prequel ku klasickému filmu z 80-tych rokov. Rozhodne odporúčam aj ten. Pokiaľ máš chuť na niečo úplne klasické a fantasy, tak neváhaj ani kus. ;) PS: Skeksis are eternal! ()

filmmovier

Kam se na Temný krystal hrabe poslední série Hry o trůny, tohle je lepší o několik levelů a letos to může až těsně před Vánoci překonat už jenom Zaklínač. Předně... záběry krajiny jsou naprosto nejlepší od dob Pána prstenů, ale spíš jsou ještě lepší. Celá ta mytologie kolem krystalu je úplně báječná a propracovaná, Skeksiové i Gelflingové jsou dostatečně zajímaví a postavy tohoto seriálu jsou na obou stranách dostatečně zajímavé. Pořád to jsou loutky, ale od dob filmu všechno tak pokročilo, že už prostě vypadají jen jako normální animace. A příběh taky stojí za to. Jistě, jednou za čas se to vleče o něco pomaleji oproti zbytku (ale takových okamžiků je málo) a hlavně ve druhé polovině, po smrti první Všemudry, jsem tomu už nevytýkal vůbec nic. Skvostné finále pak rozhodně počítá s druhou sérií, a já taky! Doufám v ní, protože tohle je fakt super. Tenhle seriál nesedne každému (a komu se nelíbí film, ten by tohle ani neměl zkoušet), rozšiřuje to celý ten svět a je to prostě poctivá, čistá a výtečná fantasy, taková ta správňácká, takže já jsem nesmirně spokojen a Netflix zase trefil do černého. A povedl si i dabing, jak anglický, tak i český, který je opravdu výtečný. Navrch ještě skvělá hudba, kamera, vizuál, prostě filmařské umění, veledílo v naprosto všech ohledech a kategoriích. A je tam Komoří. KOMOŘÍ!!! 90%. ()

T-pack

Nechápu, jak se někdo v Netflixu mohl rozhodnout nepokračovat v produkci téhle fantastické věci. Dobrá – možná to není kdovíjak revoluční po stránce zápletky nebo příběhu. Ale máloco bude mít takovou výpravu a úžasné skloubení CGI s praktickými efekty, natož když těmi praktickými efekty je skoro výhradně technika loutkářství, něco ve filmové produkci využíváno spíše okrajově. Být to stejné vyprávění s reálnými herci, asi by to byla jen lehce nadprůměrná fantasy, a dneska už člověk nemůže vyjít před práh svojí streamovací služby, aby o nějaký takový fantasy seriál nezakopnul. Ale ta řemeslnost je právě to, co člověka udrží koukat se, protože o čem jiném je vizuální médium, než o podivování se nad tím, jak umělci překonávají limity svých řemeslných technik, a dokážou s nimi takové věci, jako přimět vás fandit rozpohybovaným umělohmotným panákům. Je to nabité skvělým a kolikrát překvapivým hlasovým obsazením (Samberg a Hader ve svých hlasech k nepoznání, a skvělá komediální dvojka), dává to smysl v kontextu souvisejícího filmu, a je vidět, že je to dělané s obrovskou láskou. ()

Jaro.Krafcik

Výborný vizuál ale ak diváka nezaujme dej ani postavy seriál môže byť aký chce. Ako poznamenal veľký fanúšik z LA, s titulkami by som si to zrejme nepozrel. A dlhá stopáž tiež veľmi nepomohla. Ako pre milovníkov fantasy a skôr tých fanúšikov čo videli aj film z roku 1982 asi povinnosť. Deti to však asi nezaujme. Svoje čaro to ale malo, no mna to nejako nebavilo. 3* ()

Netflix zrušil fantasy Temný krystal

Netflix zrušil fantasy Temný krystal

23.09.2020

Je dobrým zvykem, že nové seriálu na Netflixu dostanou alespoň druhou případně ještě třetí sérii, než je streamovací služba zruší kvůli narůstajícím nákladům. To se samozřejmě netýká superpopulárních… (viac)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (viac)

PF 2020

PF 2020