Píše se rok 1938. Zatímco mladý litevský stát slaví dvacet let své nezávislosti, situace v Evropě je čím dál vyhrocenější a nová válka je na spadnutí. Geograf Feliksas Gruodis přichází se svérázným řešením situace: navrhuje, aby se v zámoří vytvořila „záložní Litva“, kam by se přesunulo obyvatelstvo v případě ohrožení, a pro svůj plán se pokouší získat podporu v nejvyšších politických kruzích… Originální námět přetavil debutující režisér pomocí pečlivě komponovaných černobílých záběrů do sevřeného dramatu, jehož hrdina se na jedné straně snaží uskutečnit utopický plán a zachránit svou vlast, na straně druhé čelí plíživému rozpadu vlastního manželství. (MFF Karlovy Vary)

Streeper

Za mě je to bohužel nejhorší film, který jsem na festivalu viděla. Černobílé pojetí je zajímavé a k filmu se hodí, navíc krásně podtrhuje dobu 30. let. Postavy bohužel nejsou natolik zajímavé, aby diváka zaujaly a získaly si jeho sympatie. Děj je poměrně slabý, neobjeví se žádná gradace, drama, pořádná zápletka, prostě vůbec nic. Pro obyvatele Litvy by to mohl být zajímavý příběh, ale pro ostatní zkrátka dost nudná podívaná. ()