Jak malá pražská událost uvrhla Evropu do třicetileté války. Hraný dokument o druhé pražské defenestraci a událostech následujících... 23. května 1618 došlo na Pražském hradě, v sídle českých králů, k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodili z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. V Čechách tehdy vládl římský císař Matyáš Habsburský, spolu se svým budoucím nástupcem Ferdinandem Štýrským. Šlo o vyvrcholení vleklého náboženského sporu s jasně politickými důsledky. Všichni zúčastnění věřili v platnost klasické zásady „čí země, toho víra“, rozuměli jí však každý jinak. Kdo je pánem země, kdo rozhoduje o náboženství? Král, toho času katolík, anebo každý šlechtic na svém vlastním panství? Incident vešel do dějin jako „pražská defenestrace“… V roce 1618 se tak Čechy staly pokusnou laboratoří procesu, který se týkal většiny Evropy. Symbolizovala ho existence dvou silných nábožensko-politických bloků: evropských protestantských zemí (v čele s německými knížaty) a katolických států (pod vedením španělských a rakouských Habsburků). Spor se netýkal jenom náboženství, ale i povahy politické moci. Zatímco protestantské stavy se snažily o její decentralizaci, katoličtí panovníci stavěli základy absolutistické monarchie. Pražskou defenestrací tak začal nejničivější a nejkrvavější náboženský konflikt jaký starý kontinent do té doby zažil. Zapsal se do dějin jako „třicetiletá válka“. Dal vzniknout novému uspořádání evropského prostoru a nové mentalitě jeho obyvatel. (Česká televize)

Arsenal83

Hrané scény slabšie, informácie okolo toho v pohode, aspoň že zahrali tu defenestráciu presne na mieste, kde sa stala, a že ju aj opísali do detailov. Zvyšok je už len také báchorenie o Bielej hore, čo sme už niekde počuli, nových faktov málo. No na štyristé výročie si udalosť rozhodne zaslúžila viac. ()

godal

Je to o něco lepší,než původní šílenost,kterou spáchala čété,ale pořád to ještě nedosahuje alespoň trošku úrovně,kterou by si tahle událost zasloužila.Pravda-je zde lépe vysvětleno,jaké politické události byly hlavní příčinou toho,proč se "Stavové" vzbouřili (nikoliv nějaké náboženské pitomosti),ale plané tlachání o jediné skutečné víře,dost kazí celkový pohled a mě nudily k smrti. Nicméně je to posun vpřed a konečně se aspoň přiblížili Jiráskovi,když už jej nedokáží překonat.Bonusem je pohled různých vzdělaných mozků,kteří se téhle problematice věnují a zřejmě je to onen bod,kde se z šíleného lhaní,stal odborný názor. Uděluji hvězdu navíc,ale s podmínkou. ()

tomalakis

Bůh [buď] s (neartovými) režiséry bez scénářů, které nenapadlo přestříhat svoje paskvily na dokumenty. Hrané scény jsou na úrovni většiny dokudramat - tedy absolutně šablonovité, bez scénáře a jakéhokoli herectví (ač s nějakou tou špetkou vizuální invence) - takže vůbec nemám odvahu pustit si údajný celovečerák, ze kterého je vypreparovali. Vizuální doprovod je jediná forma, ve které kdy budou fungovat. Co je ale potřeba na nich ocenit, jsou excelentní kostýmy a reálie doby. Komentář historiků je solidní a je zde zmíněno i pár detailů, které neuslyšíte všude. ()

ostravak30

Můžu jen tleskat. Budu se po mnohokráte opakovat, ale nemohu si pomoct. Máme tak bohatou historii na tolik událostí. A u nás se točí filmy pořád dokola o čtyřiceti letech rudých hranic a nacistické okupaci. Takže tento dokument na mě působí jako balzám na duši. Je to sice "jen" hraný dokument a ne film, ale snad první vlaštovka? Dokument vypadá působivě i díky angažování evropských odborníků, kteří promluví. Blížíme se tak úrovni amerických dokumentů nebo těch od BBC. Bohužel jen blížíme. Patrná dávka češství tam zůstává. Ty hrané scény jsou trochu slabší. Buď vidíme scénky, které nejsou zrovna vhodně zvoleny nebo jsou to tiché nezáživné dialogy. Pavel Rímský je pak asi nejlepším vypravěčem pro dokumenty. Škoda, že se u nás netočí více filmů o naší velmi dávné historii. Alespoň Petr Jákl mi tak udělal radost a natočil Jana Žižku. Přestože jsem film neviděl, už se konečně objevuje film o jedné z našich nejslavnějších osobností české historie. Snad to bude pokračovat. Na závěr už řeknu, že tato událost je podle mě jedna z nejdůležitějších v naší historii. Změnila Evropu už navždy a celá řada událostí by se díky ní nestala. Ale to vlastně platí o všech událostech v historii. ()

Binne

Chtěla jsem se dozvědět více o "Defenestraci 1618"? Ano. Dozvěděla? Ne. Historici v dokumentu sice docela dobře popisují charaktery a motivace hlavních představitelů protestantských stavů, nicméně o Matyášovi, který v té době vládl české zemi padnou zhruba dvě slova (ačkoli jeho úloha v reformách byla zásadní). Defenestrace na začátku dokumentu měla pravděpodobně působit dramaticky, naopak byla ale směšná. O tom, co předcházelo stavovskému povstání se také příliš detailně nedozvíme. Naopak je v dokumentu kladem důraz na kostýmy, výpravu a známé herecké tváře, což kvalitu přenosu informací na diváka akorát pohřbí. Dobrý je popis vlády a přístupu Fridricha Falckého, který je jedinou světlou výjimkou v hraném dokumentu - o jeho oponentech (respektive představitelích katolické církve se hovořilo jen velmi málo, pokud vůbec), a to představovali dominantní část věřících. Poté se dostáváme k hlavní části dokumentu, kterou to mělo skončit i začít, totiž k samotné bitvě na Bílé hoře. Ta je docela dobře popsána a vcelku kvalitně jsou popsány také poměry cizinců v jednotlivých armádách (já jen, tolik k tomu českému hrdinství). Velmi úderná je věta "vojáci nepotřebují hrdinství, potřebují žold", opět ale i v této kapitole hovoří především o "Zimním králi" než aby se věnovali také Ferdindovi II. (protože on jenom zvítězil, přežil první fázi třicetileté války a pokračoval v ní ještě dalších sedmnáct let). Velké finále na Svatováclavském náměstí vůbec velké nebylo, prostě si pár pánů vyslechlo docela morbidní rozsudky (které jsou v dokumentu docela dobře vysvětleny) a pošlo - to už je stará známá věc. V závěru dokument ale hodnotím kladně, pustila bych ho s klidem dětem na základních školách a zároveň bych byla přesvědčena, že si z toho něco odnesou. Jako docela stručný výklad začátku třicetileté války to bohatě stačí a zároveň je dokument celkem atraktivně podaný. Velkým pozitivem byli ale jednotliví historici. Trochu mě mrzelo, že v závěru nebylo vysvětleno, jaký dramatický vliv měla tato část naší historie na Evropské dějiny, bylo tam sice něco naznačeno, nicméně potenciál (především kvůli účasti historiků z klíčových zemí) to nenaplnilo. Také by mě zajímalo, jak se například o těchto historických událostech učí v jiných zemích. ()