V r. 1941 se v týlu postupujících Němců vedle spousty dalších obklíčených vojáků Rudé armády pohybuje také nemilosrdný mstitel s náramně přesnou muškou. Už si vysloužil i vlastní přezdívku – Rudý přízrak. (chamonix)

*CARNIFEX*

Nemecké dialógy sú dabované v ruštine - jednohlasne. S týmto som sa naposledy stretol na blšom trhu v Poľsku, keď som si pred 30 rokmi kúpil video pásku, kde boli dva filmy. “Delta Force” a “King Kong”. Popravde, chvíľu mi trvalo kým som sa z toho v 21 storočí na konci roka 2021 - spamätal. Samotný snímok má miestami komediálny nádych, pričom v doprovode westernovej muziky človek nevie či sa má smiať alebo plakať. “The Red Ghost” poteší najmä fanúšikov vojnových filmov, ktorým je viac menej jedno akú kvalitu samotný snímok má, hlavne že majú všetci uniformy a jebe im to na tie vygumované hlavy. A Ja? Ja som relatívne spokojný tiež, lebo celý film snežilo a bola im zima :) Na záver zopakujem: toto je film, ktorý sa v žiadnom prípade nenesie v serióznom duchu s vážnosťou hodnou vojnového stavu. Je to celé poňatím deja úmyselne odľahčené, akoby chceli dať divákovi jasne najavo: Vojna bola miestami celkom sranda, aj keď ti išlo o krk :) Treba si to len užiť, nepolemizovať, nezamýšľať sa, vnímať ho ako niečo, čo Vás môže napriek ťažkej dobe, celkom slušne pobaviť. ()

Hennes

Tak sem se přesně hodí rčení "zima jak v ruským filmu". Nádherná ruská zima je ale pro obě bojující strany nepřítelem. Skupinka Rusů se pouští do akce záchrany jejich těhotné spolubojovnice a do akce se přidává postrach Němců v okolí, "rudý přízrak". Film má atmosféru, napětí a kvalitně natočené válečné scény. ()

Necrotongue

Rusové mě zase jednou příjemně překvapili. Tento jejich válečný film vůbec nevypadal tak, jak jsem očekával. Což o to, o hrdiny okamžiku nebyla nouze, SS Hauptsturmführer byl patřičně démonický, mrzlo jak v Rusku, ale místo uvědomělých frontových vojáků jsem narazil na hrstku ztracenců, kteří bojovali o holé přežití potom, co unikli z německého kotle u Vjazmy. A tak snímek nebyl velkolepým frontovým spektáklem jako spíše dalším povedeným easternem. Už jsem jich pár viděl, ale tento byl zatím nejvydařenější. Kromě příběhu musím ocenit i hudbu, a přestože jsem měl pocit hraničící s jistotou, že jsem už něco podobného viděl i slyšel, zklamání se nedostavilo. 4*+ ()

Fr

„KDYŽ NĚMEC ZAOSTÁVÁ NEBO ZABLOUDÍ, PŘÍZRAK ZAÚTOČÍ. ZABIJE A ZMIZÍ…“   Taková partyzánština. Pár (tedy několik) „skopčáků“, pár (přesně tak… několik) sovětskejch partizánů a kolem všeho (a všech) potulující se „přízrak“ – kandidát na hrdinu SSSR. Prostředí opuštěnýho venkova, krásná zimní atmosféra… a frajer, co se vyzná ve válečnejch praktikách. Dobrej úvod, pak normál, pak akcička, pak porod a pak další (tentokrát větší) akce. Takže vlastně žádný zbytečnosti. Škoda, že to vobčas působí trošku legračně… Ale vono to asi má bejt takový odlehčený válečný dobrodrůžo.   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Němčoura cejtím na míle daleko. 2.) V Německu o mně kolujou zkazky.   ///  Thx za titule „Liber“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

Daddko

Komentujem až po druhom zhliadnutí. Toto je klasický príklad dobrého Ruského vojenského filmu ktorý pokazí a vytočí  fanúšika voj, filmov pár šaškárieň ktoré ani netušm prečo sa tam objavili (scéna teatrálne chlastanie samohonky počas najväčších bojov a vyrovnávanie sánky, doslovne westernový záver včítane hudby na záver a pod.) Film bez prehnaného heroizmu a čo oceňujem bez blbej agitky politruka. Ale nakoniec som sa odosobnil, dej a herecké výkony dobré a na reparát dávam 4*. ()

• Vzhľadom na skutočnosť, že mnohí vojaci červenej armády sa nikdy nevrátili domov, predstavujú „Neznámeho vojaka“, ktorému je film venovaný. (Dajman)
  • Bitka v oblasti mesta Vyazma, "Vyazemsky kotol“ bola skutočná. Bitka začala v októbri 1941, udalosti zobrazené vo filme sa odohrali o dva mesiace neskôr. Pre Sovietsky zväz bola táto bitka jednou z veľkých porážok a akcie Nemcov viedli k víťazstvu, ktoré im umožnilo dostať sa pred Moskvu. (Dajman)