Carnivale

• USA Carnivàle
Dráma / Thriller / Mysteriózny
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (viac)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Opět jeden nedokončený seriál aneb The clock is ticking, brothers and sisters, counting down to Armageddon. 1) Podmanivá atmosféra překvapivě živoucího světa pojízdného cirkusu si mě získala hned během první epizody. Pomalu dávkovaný tajemný svět transcedentních mystérií s démonickým 44letým Clancy Brownem (kazatel Justin) pak vytvořil pavučinu, která mě chytila a nepustila až do konce seriálu. No a kdybych náhodou přece jen chtěl vzít roha, je tu přitažlivý 24letý Nicolas Kent Stahl (chlapec Ben Hawkins) a 40letý Tim DeKay (předák Jonesy)._____ 2) Autor Daniel Knauff naplánoval 6 řad, dělených do tří kapitol (knih) po dvou řadách. 1. 1934-1935, 2. 1939-1940 a 3. 1944-1945. Dosavadní výlohy (2 mil. dolarů na epizodu) měly být podle již odsouhlaseného plánu zdvojnásobeny v dalších řadách. Knauff odmítl snížit rozpočet na úroveň prvních dvou řad a tak HBO další natáčení zrušilo s tím, že sledovanost byla slušná, ale ne taková, aby ospravedlnila tak vysoké náklady. Ani 50 000 emailů na podporu pokračování během jediného víkendu podle šéfa HBO nepřesvědčilo._____ 3) Zajímavý koment: Quint*****. ()

jahol

Po všech těch hodně dobrých seriálech řízlých fantasy nebo akcí, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, jsem k tomuhle dílku, jehož existence zůstala zcela mimo zájem našich nákupčí, přistupoval již s jistou nedůvěrou. Poté, co v prvních několika dílech seriál dobře předvedl, čím že chce zaujmout diváka a že na to rozhodně má, se mi zdálo, že začíná upadat a u pátého segmentu (Babylon) spadlo moje hodnocení pod ***. Jenže v tomhle dílu se seriál odrazil ode dna a v posledních několika částech první série neuvěřitelným způsobem vygradoval (pro mne rozhodně více než třeba první série Prison Break nebo Heroes, o Lost ani nemluvě). Dva tři díly před koncem už celkové hodnocení zasloužilo dobré **** a to, co se dělo v posledním díle mě doslova a do písmene zvedlo ze židle a donutilo dát nespravedlivých *****. Seriál je obrazově vypiplaný, má skvělou výpravu a atmosféru, trošinku nevyrovnané herecké výkony - od ďábelsky podmanivého Clancy Browna v roli kněze Justina Crowa k poněkud plošším rolím některých cirkusáků - i zde ale dobrá kvalita převažuje - a nenápadnou, ale velmi dobře volenou hudbu v pozadí, která v posledním díle rovněž graduje a stává se nepotlačeným rovnocenným partnerem obrazu. Velkým pozitivem je originálně fabulovaný scénář, ve kterém převážná většina postav v tomhle hluboce prokresleném a mnohaúrovňovém souboji dobra se zlem, jak v rolích pěšáků, tak na místech Froda nebo Saurona, působí nejednoznačně a v podstatě po celou první sérii není jasné, jak jsou jim karty života a osudu, které se sypou v úvodních titulcích ke každému dílu, vlastně rozdány. Zkrátka - další seriál, který by milovníci Twin Peaks nebo Dextera neměli minout a milovníci Rodinných pout by se mu naopak měli obloukem vyhnout. 2.série: Stručně řečeno, jako celek lepší než první. Výprava, kamera, střih, herecké výkony, vše dotaženo dále než v jedničce, takže kvalita dílů nekolísá, i když je točili různí režiséři. Jediné minus je, že scénář byl evidentně nasměrován na další sérii, takže poslední díl není vyvrcholením celku, ale jen dalším, velice dobrým pokračováním (přestože děj svým způsobem uzavírá). ()

Ant

Tohle je hotový klenot HBO. Tolik atmosféry, tajemna a silných příběhů nahlcených v jednom seriálů, že to až vyráží dech. Kamera za kterou by se nemusel se stydět ani ten nejoscarovější film. To všechno obsažené v příběhu který je zahalen obrovským tajemnem až člověka udiví, že se jedná "jen" o odvěký boj dobra se zlem. Herci jsou úžasní a postavy přesně takové, jak jsem si pravý cirkus vždycky představovala. A jsem ráda, že to skončilo po dvou sériích, a my si můžeme konec domyslet takový, jaký chceme. ()

ChewieDC

Minulý týden běžel na americkém HBO pilot a hodnocení celkového dojmu ze seriálu po shlédnutí první epizody je ošemetné, přesto se o to pokusím. Carnivale přišlo pro Nicka Stahla před proslavením v Terminátorovi 3, ale seriál jsem okusil právě kvůli němu. V T3 podal senzační herecký výkon, který v Carnivale jen potvrdil. Američtí recenzenti přirovnávají sérii k Twin Peaks co se týče mýtičné tajemnosti, mnohdy těžké pochopitelnosti. A je to tak. David Lynch je cítit na každém kroku, podivní členové pojízdné poutě připomínají podivné obyvatele městečka, psychedelické snové pasáže bez červené opony, zato s tekoucí červenou krví z nebe... Příběh vypráví o nekonečné "epické bitvě mezi dobrem a zlem". Už se těším, až se pořádně rozjede... ()

swed

VAROVÁNÍ: Tohle není Cirkus Humberto ani Manéž Bolka Polívky ;) V mnoha souvislostech je tento seriál přirovnáván ke kultovnímu Twin Peaks, tento výklad ale není na místě. Oba seriály mají rozdílnou atmosféru i žánr, zatímco TP je mix snad všeho, Carnivale je v podstatě čistý horor, kde při mnohých scénách budete odvracet zrak a v duchu vás napadne, jak si tvůrci mohli dovolit, tohle na televizní obrazovce ukázat. Seriál se skutečně nebojí ničeho a odkrývá jak obrazem tak i motivy mnohá tabu, kterých by se zalekl i mnohý zkušený tvůrce filmů. To je myslím na Carnivale to nejúžasnější, ona schopnost šokovat nepřipraveného diváka a uvést ho do stavu permanentní nejistoty. Dalším rozdílem oproti TP jsou jeho postavy a prostředí. V TP šlo v podstatě o na první pohled běžné lidi, v obyčejném městě konfrontované s něčím mimo naši hranici vědění. Carnivale je ale už z názvu něčím neobyčejným (kouzelným) a stejně tak jeho postavy, které tvoří něco jiného, než je vzorek na první pohled běžné společnosti. Tou nejzajímavější osobou je ale ten, který stojí mimo karneval a to sice kněz Justine. Největší zásluhu na tom má jeho představitel C. Brown, který se do postavy zcela vžil a dokázal na sebe strhnout tu největší pozornost, je to jeden z nejlepších výkonů na televizní obrazovce za poslední roky!! Z výše uvedeného to vypadá, že seriál nemá chybu, ale to není tak zcela pravda. Důvodem je první série, která kupí mnoho otázek, přičemž nám prakticky na žádnou z nich neodpoví (což ale seriálu na kvalitě neubírá). Postupně se Carnivale rozjede a v druhé sérii nabere ohromnou rychlost, při které budete chtít vidět další a další díl. Těch se ale po skončení druhé série již nedočkáte. Možná je to dobře, některé záhady sice stále zůstaly, konec mě ale docela potěšil (vzpomeňte si na otevřenost TP!!). Popravdě si nedovedu představit, jak by si tvůrci poradili dál aniž by neopakovali sami sebe. Seriál by možná za čas skončil v hromadě klišé a sebeparodie (jako třetí řada Prison Break) a tak nezbývá než poděkovat za ty 2 řady, které televizi o mnohé obohatily, to ale doceníme až za nějaký ten čas... 9/10 ()

• Seriál vyhrál roku 2004 cenu Artios Award za Nejlepší casting pro TV seriál. (PußyMagnet)
  • V epizodě "Creed, OK" nosí Evander Geddes masku malého dítěte. Maska byla vymodelována podle obličeje syna Daniel Knaufa, Johnnyho. (PußyMagnet)