Only Fools and Horses....

všetky plagáty
Veľká Británia, (1981–2001), 47 h (Minutáž: 30–88 min)

Tvorcovia:

John Sullivan

Scenár:

John Sullivan

Kamera:

John Rhodes

David Jason, Nicholas Lyndhurst, Jim Broadbent, Roger Lloyd Pack, Jamie Smith, Sue Holderness, Douglas Hodge, Wanda Ventham, Carol Cleveland, Gina Bellman (viac)

Velmi úspěšná britská situační komedie zachycující eskapády dvou bratrů žijcích v londýnském podnájmu. Derek "Del Boy" (David Jason) je vychytralý obchodník na černém trhu s vidinou snadného zbohatnutí, který se často díky nerozvážnosti svého mladšího bratra Rodneyho (Nicholas Lyndhurst) ocitá v absurdních situacích. Byt s nimi sdílí jejich stárnoucí dědeček (Lennard Pearce, který je po smrti herce nahrazen strýcem Albertem - Buster Merryfield).
Seriál napsaný Johnem Sullivanem má sedm sérií vysílaných v období let 1981 - 1991 a s dalšími vánočními speciály až do roku 2003. V roce 2004 získal ocenění ,,nejlepšího britského sitcomu" v anketě televize BBC. (M4rkl4r)

rawen

What's up Del boy? --- Oi, grandad!!! --- Angličáci si tento komediální seriál vybrali jako nejlepší v historii, mě se docela líbil, to je ale všechno. Na dvou postavách to nedokáže dostatečně stát, "dědky" jako hlavní postavy nepočítám... 7/10 PS: viděl jsem 5 z osmi sérií. PS: po dodatečném dokoukání dalších 4 sérií musím uznat, že ten seriál zraje jako víno, a vzhledem k tomu, že v GB doprovázel celou jednu generaci diváků, svůj kultovní status si zaslouží. Kdyby jen Derek nebyl takový vychcaný hňup :) - má to být sympatický podrazáček, já bych se s ním ale nezahazoval... 8/10 ()

Ixbalanke

Zatím jsem viděla první díl a popravdě mě to moc nepobavilo. Jakože je to takový oldschoolový pravý anglický seriál, ale už jsem viděla jiné (Father Ted, Young Ones), které mě zaujaly víc. Ale uvidím až kápnu na další díly... Ten první mi připadal, že se tam furt někdo jen hádá a ani to není vtipný. ()

Thomick

Aneb jak by to vypadalo, kdyby Pat a Mat uměli mluvit ... anglicky. Ne, vážně. Kultovní status Only Fools and Horses chápu a bez většího odmlouvání akceptuju; ostatně mám za to, že je docela evidentní, kde se Graham Linehan inspiroval při skládání konceptu Father Ted. Zároveň se OFAH vskutku nedá upřít ani zvláštní optika britský společnosti, optimistickej průvodce živořenim a trendy určující, nadčasová postava Del Boye. Jeho si jakožto rádoby polyglota (And I'm a black belt in origami), dějepisce-amatéra a majitele nejhoršího instinktu pod sluncem snad ani nelze nezamilovat. --- Nicméně po první sérii ten dojem zkrátka neni stoprocentní. Vkládání dramatických scén je ještě potřeba vypilovat, děda mě absolutně nebaví a pointy na jedno brdo se malinko ohrávají. Ale dobře (Alright! Alright!), jsem ochotnej těm dvěma podnikavcum zasvětit i další měsíce svýho života.. :) ()

isabellac

Tento brilantní britský sitcom se věnuje dobrodružstvím jednoho lehce nepoctivého prodejce z chudé londýnské čtvrti Peckham a věčného optimisty Dereka (Dela) Trottera a jeho naivního skeptického bratra Rodneyho, kteří se během celého seriálu pokoušejí zbohatnout, což většinou končí nějakým fiaskem. Seriál je postaven na typickém britském humoru, Cockney rhyming slangu a vůbec vyjadřování londýnské nižší třídy – trojkombinace, která ho činí právě tak neskutečně autentickým a bohužel pro české diváky bez velmi pokročilé znalosti angličtiny a akcentů velmi obtížným pro pochopení a překlad vůbec – v mnoha nejkomičtějších situacích dokonce nemožným (asi proto nebyl ještě přeložen a upřímně doufám, že nebude). Poprvé byl sitcom vysílán 8.9.1981 a ač byl přijat celkem vlažně, jeho popularita postupně rostla a dá se říct, že zrál jako víno (jeho pozdější díly bývají preferovány). Na závěr je třeba vyzdvihnout herecké umění Davida Jasona, za které byl právem nesčíslněkrát oceněn, mimo jiné jeho excelentní metamorfóza' do Cockney prodejce - s jeho normálně perfektní ‚královskou' angličtinou to muselo být opravdu náročné přecházet do tohoto akcentu (podobně, jako Audrey Hepburn v My fair lady). Jako bonus doporučuji dokument o natáčení sitcomu – třešnička na dortu. ()

perutman

Výborný britcom, kterému by jistě slušelo odvysílání v ČT, o čemž ale pochybuji, protože jejich vkus je v poslední době docela tragický. Bohužel mě zatím nedostává jako moje oblíbené britské seriály. Nicméně mám za sebou teprve první sérii a jsem zvědavý jak kvalitní bude zbytek, protože například seriály Black books nebo IT crowd ke konci dost ztrácely - třetí respektive druhá série. ()

• Triggerovo pravé jméno v seriálu je Colin Ball. (Ruuzha)
  • Seriál v se v diváckém žebříčku BBC 100 nejlepších britských sitcomů umístil na 1. pozici. (ComicBookGuy)
  • Scénárista John Sullivan napsal všechny díly. (Pumiiix)