Česká rodinná komédia nakrútená podľa predlohy M.Twaina o dobrodružstvách a láskach chlapčenských liet. Traja nerozluční kamaráti Tomáš, Jožka a Hubert žijú v pokojnom mestečku Levín. Tomáš žije u energickej tety a strýka, ktorým poriadne oživuje život. Jemu zasa robí prieky zlomyseľný bratranec Štěpán. Po neskorom príchode a potupnom potrestaní sa Tomáš rozhodne získať odmenu pre najlepšieho žiaka... (RTVS)

Xmilden

Právě jsem zjistil, že u nás v Československu existoval nějaký odborník na dětské filmy. Nějaká Věra Plívová-Šimková. V televizi ixkrát běžel Krakonoš a lyžníci, v kině jsem jako dítě byl na Nefňukej veverko. Až teď se ke mě dostává její opus magnus Páni kluci. Zpočátku jsem moc netušil, která bije. Nějaký ucelený děj zde totiž chybí. Hlavní hrdina má trošku problémy, doma, často bývá s klukama venku. Trošku návrat do dětských let se nakonec dostaví. Rozumím tomu, že pro někoho mají Páni kluci větší význam. 65% ()

MIGHTTREE

Český film vyprávějící příběhy chlapců, který se může kvalitou a atmosférou řadit mezi nejlepší filmy pro mládež. Námět převzatý od spisovatele Marka Twaina je znám už od svého začátku a ten kdo četl knihu a aniž byl předem seznámen s faktem, že film je na daný námět, stejně mu to v průběhu filmu dojde. Film má mnoho kouzel dětství a kamarádství. První lásky, první životní nebezpečí a mnoho dalších vyjádření pocitů. Nezapomenutelná melodie doprovázena také nezapomenutelnými hláškami v neopakovatelném filmovém skvostu. ()

nascendi

Uvedomujem si, že po šesťdesiatke si premiérovo pozrieť starší film pre deti, je priam zvrhlé. Ale keď je jedným z mojich drobných cieľov je mať odsledovanú prvú trojstovku filmov z rebríčka, musel som pretrpieť aj aktuálne číslo 243. Na dobré až vynikajúce hodnotenie je potrebné mať u detských filmov nostalgické spomienky, u romantických filmov podobný zážitok a u niektorých, pre istotu, nekonkretizovaných filmov znížené IQ. A keďže moje spomienky na detstvo sa výrazne odlišujú od tohto filmového príbehu, nemôžem mu dať iné hodnotenie, ako široko chápané tri hviezdičky. ()

Siegmund

Překrásný, ale skutečně překrásný film, a to po všech stránkách. Moje nejoblíbenější scéna je, jak Tomáš dokáže správnou motivací vzbudit u svých spolužáků zájem o natírání plotu. To je přímo učebnicový příklad, čeho lze dosáhnout dobrou a správně volenou a podanou motivací. Film jsem už viděl mnohokrát a kdykoliv se na něj zase rád podívám. Vždy si doslova si vychutnávám perfektní herecké výkony hlavních protagonistů. ()

Marek1991

Milý, celkom pozitívny a oddychový film, no príbeh ma akosi nezaujal, to jašenie sa ma akosi nechalo chladným. Je to pekné z detského pohľadu, miestami je to aj komické, hudba tiež ušla, no možno som len z generácie, pre ktorú to nie je stavaný film, aj keď si myslím, že podobné deti sú všade a stále. Chýba mi tam niečo výraznejšie. Je to také nenáročné, pohodové, celkom krátke, no obávam sa, že čoskoro zabudnem na väčšinu z toho filmu. ()

• V písni „Nestůj a pojď“ byl původně verš: „My jsme ti tři jak se patří, výkvět a smetánka.“ Na zásah ústředního dramaturga Ludvíka Tomana musel být text změněn na: „My jsme ti tři jak se patří, nápadů studánka,“ protože v socialismu prý „žádný výkvět a smetánka není“. Upravenou verzi však slyšíme jen během úvodních titulků z úst Václava Neckáře. Když píseň zpívají dětští představitelé ve filmu, slyšíme původní zakázaný verš. Cenzorům tedy tato pasáž unikla. (Zany)
  • Uvažovalo se taky o tom, že by se železniční stanice Levín přejmenovala na Zaječí. Důvodem měla být podobnost se jménem Lenin, jak se mohlo z některých vzdálenějších záběrů zdát. Po protestu místních se od přejmenování upustilo. (tommahol)
  • Když Tomáš (Michael Dymek) utíká oknem, má v ruce aktovku, když pak leze po žebříku, tak ji nemá, a když následně přelézá zídku, tak ji opět má. (SONY_)

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)