Bitva o Občana Kanea

(TV film)
  • USA The Battle Over Citizen Kane (viac)

Dokument o střetu novinového magnáta Williama Randolfa Hearsta (z archivů) s hercem, spisovatelem a režisérem Orsonem Wellesem (z archivů) o filmu Občan Kane. Vyprávěný Paulem Vinfieldem a hostem Davidem McCulloughem. (Terva)

Slasher

Sympaticky obsáhlý bio Wellese a Hearsta (x), jejich osudový střet po natočení Občana Kanea - který, jak je vidno, nakonec jen o chlup spatřil světlo světa. Zajímavá je zejména podobnost životů a povah obou postav, také ničivý dopad na další kariéru "zázračného dětského génia". Koho téma zajímá, dobré vidět v kombinaci s Mank a RKO 281. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE] ()

xxmartinxx

Pěkný dokument, který se nesnaží fascinující vznik Občana Kanea přibarvovat víc, než bylo nutné, za což si určitě zaslouží obdiv. Ale přece jenom... naznačovat, že Welles po Občanu Kaneovi už nic nedokázal, je trochu (trochu víc) přehnané. ()

Real Tom Hardy

"WE'RE BORN ALONE, WE LIVE ALONE, WE DIE ALONE. ONLY THROUGH OUR LOVE AND FRIENDSHIP CAN WE CREATE THE ILLUSION FOR THE MOMENT THAT WE'RE NOT ALONE." --------------- Absolútna povinnosť pre milovníkov diskutabilne najlepšieho filmu všetkých čias, zázraku filmových dejín, opusu menom Občan Kane. Doku mapuje život Orsona Wellesa, pôsobenie v RKO, vznik ikony, čo bolo po ňom, ale najmä a primárne vzťah snímku k mediálnemu mogulovi Hearstovi a následný 'aftermath' po jeho vydaní. Dokumentov o filme samotnom existuje mnoho, o tomto pochybujem, že ešte nejaký. --------------- P.S.: Opäť vďaka Slasher. ()

Babous

Nedozvěděl jsem se nic, co jsem nevěděl už předtím. Oceňuji však zajímavé archivní záběry z Hollywoodu i z života W. R. Hearsta. ()