Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiálny text distribútora)

IBBY

...znovu a ráda jsem se na tenhle film podívala a vlastně jsem neměla v úmyslu psát jakýkoliv komentař...ale všimla jsem si jak nízké hodnocení dostal od mých "oblíbenců a sledovaných uživatelů" a to mě inspirovalo...tak nevím jsem tak infantilní a málo náročná když považuju Lyšáky za jeden z nejpoetičtějších dětských filmů?...troufám si tvrdit že některé dnešní dětské filmy nedosahují zdaleka takové kvality co se např. autantičnosti příběhu..dětské romantiky..nebo vůbec pochopení dětské duše týče...dávám 4* ale jen pro tu kategorii "dětský film" které jsem už odrostla!! ()

Rodin

Poprvé jsem to viděl v 71. roce a měl jsem pak léta dojem, že jsem byl prostě moc malý na to, aby se mi film líbil. Podruhé, v devadesátých létech, jsem měl pocit, že jsem asi už moc starý na to, aby se mi film líbil. Teď jsem to viděl druhdy v televizi a dospěl jsem k závěru, že to prostě nebyl moc dobrý film. A s ohledem na poslední zhlédnutí u mě nezabodoval ani z 50%. ()

xenopus

Poprvé jsem tenhle film neviděl jako dítě, ale jako řekněme jako dítě trochu odrostlé - řekněme ve třinácti - a vlastně jsem to dokoukal jen kvůli obsazení tehdy ještě mediálně neprovařeného a tehdy ještě spolutvůrce geniální Dvaadvacítky. Od té doby se hodně změnilo, co se nezměnilo je to, že jsem ten film víckrát neviděl - i přesto si pamatuju o čem to bylo a dokonce jsem si zapamatoval i ústřední melodii. Film pro mladé, avšak žádná pecka. Třeba to někdy zkouknu znovu... ()

hygienik

Mne utkveli z tvorby pani režisérky v pamäti hlavne jej porevolučné, teda posledné filmy, napr. Kruh, Artuš a Dámě kord nesluší. LMaŠ ma trošku odradzoval tým, že je čiernobiely. Podľa počtu vydaní na DVD, či TV repríz som si myslel, že ide o kultový film, a preto ma zaskočilo, že neexistuje kolorovaná verzia. Ukázalo sa, že je to len nuda s nevyužitým potenciálom. ()

Martin741

Najlepsia reziserska detskej ceskoslovenskej kinematografie je pre mna Plivova -Simkova. Krasny normalizacny film, detske radosti na snehu, kone v zasnezenej krajine ...... este nech si deti uzivaju zivot, lebo v dospelosti budu musiet praktizovat hrozne a skutocne desive veci : budu musiet byt priamo dokonca az zaangazovane pri budovani kapitalizmu. Teda pardon, tu este komunizmu, kapitalizmus budujeme az po 11/1989 : 80 % ()

• Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)
  • Pavlíčkovo spoluautorství scénáře zůstalo z politických důvodů neuvedeno. (sator)
  • Čtyři roky po premiéře filmu režisérka Věra Plívová-Šimková přepsala filmovou povídku do literární podoby a stejnojmenná kniha vyšla pro děti ve vydavatelství Albatros. (sator)