Hlavním hrdinou je Tomáš Šereda (Tomáš Šimek), jehož hlavním koníčkem je chov exotických ptáků a zájem o přírodu a zvířata. Ve svém volném čase se svými kamarády ze školy a sousedovic synem předškolního věku vyklízí les a okolí od černých skládek, občas se jim podaří vrátit vyhozené smetí zpátky "domů" k velké nevoli toho, kdo se jej snažil zbavit.
Jeho velkým "nepřítelem" je o rok starší spolužák Franta Metelka (Michal Hoffbauer), který pro svou ochočenou sovu střílí v lese ptáky. Vadí mu i Metelkova sestra Dana (Dana Vávrová), která chodí s Tomášem do třídy a snaží se mu nadbíhat. Když Franta z pomsty vypustí Tomášovi všechny exoty z voliéry, vydá se je Tomáš odchytit zpátky. Stanuje v lese a postupně se k němu přidává stále více dětí (včetně Franty, který mu s odchytem pomáhá nejvíc) až nakonec v lese stanuje celá třída a pomáhá jej celý čistit. Z odpadků si poskládají svého maskota - Brontosaura, kterého si nakonec odváží z lesa domů.

Do hlavní role obsadila paní režisérka svého syna Tomáše. (wictoria)

brooklyn73

Nejsou to Pani kluci,neni to Krakonos a lyznici ci Jak se toci rozmaryny, nejsou to ani Lišáci - Myšáci a Šibeničák spolu s Prijela k nam pout a Mrkackem Ciko.Je to vsak jasny dukaz toho , ze pani scenaristka,reziserka Věra Plívová - Šimková umela tocit velice zdarile filmy kde vetsinou hlavnich roli byli obsazovani detsti hrdinove.Jeji prevazne za kumunistu natocene snimky,mely kazdy svou osobitou atmosferu a fajn hudbu s nekdy i zpivanou pisnickou. Brontosaurus byl jednim z nich s hudbou od Petra Hapky, textem pisni od Zdenka Rytire. Zacatek filmu je udelam velice zdarile,skoro jako by se jednalo o jiny film s velkym detailem na chlapcovu tvar (Tomas Simek), pri ktere nam zni pisnicka, velice pusobive skoro to muze vyvolat az husi kuzi ci mrazu po zadech behani..Bohuzel jeji novejsi kousky uz takove kvality nedosahly. Zdenek Sverak se zhostil sve role ponekud zpatecnickeho, proti nasim hrdinum, alespon zkraje zamereneho reditele skoly, na vybornou. V jedne z jeho prvnich roli se muzeme setkam s Lukasem Bechem,Letajicim cestmirem. "Vidim zvire, velikansky,koukej,tamhle!" ()

stration

Veliká nostalgie a návrat do raného dětství. Perfektní dětské role Šimka a (bohužel) neboštíků Vávrové a Hofbauera. Hapkova hudba, texty Zdeňka Rytíře a hlas Lenky Filipové jsou přesně pasující a tentokrát mi ani nevadí explicitní agitky. Prostě pěkný film hlavně pro děti a o dětech. Dejte mu šanci bez předsudků. ()

HonzaBez

♫ "Dám ti těžkou hádanku, a když ti uhádneš, nečekej žádné uznání. Myslím na to ve spánku, kam kolem se hneš, tam příroda nemá zastání." Kdykoliv jdu dnes někde po lese a vidím rozházené odpadky, svírá se mi kudla v kapse. Doba se změnila (dnes by děti nemohly jen tak volně pobíhat po venku, jako v čase vzniku tohoto filmu), děti se změnily (dnes by většina z nich seděla raději doma u počítače než se dováděla v přírodě), necitlivost některých lidí k životnímu prostředí ale zdá se zůstává. Tenhle dětský snímek úžasné režisérky pro děti Věra Plívové-Šimkové má tak v sobě zdá se stále aktuální poselství. Texty písně od Zděňka Rytíře shrnující toto poselství jsou sice možná trošku toporné, ale celkové vyznění této písně (i díky zpěvu Lence Filipové) nemá chybu. Stejně jako veškerá další (typicky hapkovsky hravá) filmová hudba. Radost se zaposlouchat a především radost se dívat. ()

hous.enka

Dětský eko film? Vlastně proč ne. Tomáš se svými papoušky, Franta se svojí sovou a do toho všeho zapletená Dana jako hnací motor celé rojice fungují více než dobře. Dětská snaha vypořádat se špinavým světem dospělých je mi sympatická a musím říct, že nápad sledovat ty sígry a pak jim vracet jejich rány - to se mi líbilo. Bobr Svěrák a sympatická Daniela Kolářová jen tenhle snímek dochutili. ()

Phobia

Ekologická pohádka o uvědomělých dětech, hodných myslivcích (co zvířata střílejí jen pro zkrácení utrpení a ne proto, aby je viděli trpět, mohli sežrat a zbytek pověsit na stěnu), o chlapeckých ptáčcích a o zlých ekoteroristech, rozhazujících odpadky po českém kraji. Je mi záhadou, že si na tento film, málem tak starý jako já, skoro nevzpomínám (jen sem tam záblesk poznání rozčísnul stařecký marasmus). Přitom v době, kdy jsem byla na ideologickém vrcholu, tedy někdy ve 12-ti letech, bych ho jistě zbožňovala. Film by si zasloužil hezčí hudební doprovod a více (a lepších) záběrů krajiny, jinak jde o kousek poplatný době vzniku, to dětské soudružství nemíním vyčítat. Bylo mi trochu podezřelé, jak holčičky byly za komárů nějak hůř fyzicky stavěné, když je zásah volejbalovým míčem do kolene přiměl zaječet, upadnout, stěžovat si na surovost a po zbytek dne kulhat (co by takové děvčátko vyvádělo, kdyby chytlo pukem do holeně?). Shrnu to: bylo by fajn, kdyby všechny odpadky byly zpět u majitele dřív, než by se vrátí z místa, kde je vysypal. A zrovna tak fajn by bylo, kdyby po sobě děcka bordel uklízela, místo aby ho dělala. Při sledování "Brontosaura" jsem se na 70 minut vrátila do začátku puberty... ale na čtvrtou hvězdičku to prostě nestačí (tehdy by to možná stačilo i na 5*). 65% ()

• Natáčení probíhalo mimo jiné v JZD Horská Kamenice, v Železném Brodě a v obci Jesený. (Tommy872)
  • Film získal na festivalu ve Zlíně roku 1980 Cenu Československého filmu - Stříbrnou píšťalku. (M.B)