Krajina Nomádov

• Česko Země nomádů (viac)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník. (CinemArt SK)

Pete

Fern odešla na důchod bydlet sama v karavanu, protože chce bydlet sama v karavanu. Kromě toho se vyrovnává se ztrátou životního partnera, a s tím, že tahle země není pro starý, o dobrou práci tu nezavadíš, takže je jasné, že moc velká zábava tentokrát nebude. Tolik asi k "zápletce". Když si odmyslím pěknou tklivou hudbu, a jako obvykle vynikající výkon McDormand v hlavní roli, moc mi toho nezůstane. Přes svůj dokumentární styl se snímek jako výpověď o vyčerpaném stavu společnosti v U.S.of A. moc brát nedá, nebo jen velmi okrajově. Díky lyričnosti a určité specifické sentimentální, komorní atmosféře je patrné, že film režírovala žena, dokonce Číňanka, ale jestli to lze brát jako kompliment nebo doporučení, to už bude u každého diváka velmi individuální. Pro sledování je každopádně nutná ta správná nálada. ()

shade000

One of the things I love most about this life is that there's no final goodbye. You know, I've met hundreds of people out here and I don't ever say a final goodbye. I always just say, "I'll see you down the road." And I do. And whether it's a month, or a year, or sometimes years, I see them again. ()

SAINTS

Nomadland je bolestne krasny a smutny,je to hlboka praca empatie zo strany režiserky Zhao.Je to skutočna elegiaa,narek za mrtvych,tužba po stratenych.Vo filme možeme zacitit naznak hnevu na krajinu,ktora mohla so svojimi staršimi obyvatelmi robotnickej triedy zaobchadzat ako s "pracovnymi koňmi",ktori boli nuteni tvrdo pracovat ,potom ich jednoducho spotrebovali a nechali napospas osudu.To,že najdu spoločenstvo medzi sebou,je potrebne a dobre.Ale nevymaže to velku tragediu,ktora ich priliš často vysiela na cesty.Je to bolavy portret bludiacich ludi v krajine,ktora ich opustila. ()

Solverino

Zajímavý příběh ze života. Přiměje vás se zamyslet, že i když třeba není úplně hej, pořád se máte celkem dost super. Na druhou stranu ty nomády není třeba litovat, sami si to vybrali a jsou tak spokojení. ()

LukeSharp

Zase budu pro jednou za filmového barbara, ale tenhle film mě bohužel neoslovil naprosto v ničem a minul asi absolutně ve všem. Je to bezesporu dáno i tím, že tento, pro někoho fascinující život nomádů, vůbec nechápu a většinu těchto existencí by mnozí mohli označit slovy jako bezďák, socka, troska atd. a já bych se kvůli tomu nehádal. Což o to, herecky je to všechno vlastně super, ale zase ve mně byl po dlouhé době ten pocit, že kdyby dostal prachy a kameru do ruky jakýkoliv rutinér, dokázal by to natočit levou zadní. Příběh (dá-li se tomu tak říkat) tak pro mě byl pouze sletem scén, kde Frances McDormand chčije podél cesty, Frances McDormand žere instantní nudle, Frances McDormand se dovídá jakou ideální velikost by měl mít kyblík na sraní, Frances McDormand ve své dodávce sere do příslušného kyblíku a další obyčejné věci. Chloe Zhao je aktuálně vychvalována do nebes, dost pravděpodobně vyhraje Oscara a já se pomalu začínám bát o osud Eternals, které se v jejích rukou mohou stát dost velkou zrůdností.... ()

kubilov

„No, I am not homeless. I am just... houseless. Not the same thing, right?“ Když člověk poslouchá blbečky jako Radovan Vávra a ty mladé rozmazlené ucha s bohatýma rodičema z Brocastu, jak glorifikují Američany, kteří nemají pětitýdenní ale pětidenní dovolenou. Americkou matku čtyř dětí oslavují za to, že když nedokáže rodinu uživit, vezme si po nocích druhou práci a pak sedm dní vůbec nespí a pak zase jen tři dny spí. Namísto evropských matek, které když nedokážou uživit rodinu, tak přijmou ochranu sociálního státu, těmi skoro opovrhují. Slyšet to zrovna v této době a vidět potom Nomadland, film o lidech, kteří jsou největšími vítězi nad šíleným americkým kapitalismem, jelikož nehrají podle jeho pravidel, aby ale byli odsouzeni k námezdní práci v těch nejpodřadnějších hyperkapitalistických pracích. Je mi líto lidí, kteří musí žít v americkém kapitalismu a hrát podle jeho pravidel. Podle velmi přesného rozdělení Halla a Saskice dávám jednoznačně přednost našemu kontinentálnímu kapitalismu s jeho ochranou zaměstnance a jeho práv, se silným sociálním státem a jeho záchrannou sítí a s garantovanou několikatýdenní dovolenou každý rok. Byť je mi tento životní styl, kterým žijí tito nomádi, film mě svým způsobem velmi zasáhl. Nomádství je jen prostředek, hlavním sdělením je nekonečné lidství, které z něj čiší. A kromě lidství je tematizováno i odcházení, umírání, samota a vykořenění. Mnoho z nás dokáže „relate“. Film to není dokonalý ani nijak super dobrý, viděl jsem ho večer před udělováním Oscarů, komentář píši už s vědomím, že jde o hlavního vítěze letošních Cen akademie – nejlepší film, režie a ženský herecký výkon pro nyní již trojnásobnou oscarovou Frances McDormand. Dlouho jsme si k sobě hledali cestu, stále to není moje oblíbená herečka, ale dokážu respektovat její herectví, které bylo pro mě na dlouhá léta zapovězené kvůli pitvořivé a otravné roli ve Fargu. Zasloužená oscarovka, byť o její nadčasovosti stoprocentně přesvědčen nejsem, jako časová schránka o tom, jak se žije na okraji pozdního kapitalismu, ale fungovat může. ()

Mkartaylas56

Vlastně docela příjemný a zajímavý vhled do komunity amerických nomádů a obecně lidí z nižších tříd, jenž díky své bezdějovosti získává na autentičnosti, avšak dle mého tím zároveň ztrácí možnost nějak více zaujmout či hlouběji utkvět v paměti. I přes to ovšem cením kvalitní režijní zpracování, naprosto uvěřitelné herecké výkony jak Frances McDormand, tak i většiny ostatních (co vlastně hráli sami sebe) a taky celkovou atmosféru, jenž se táhla celým filmem a i když byla pro účely filmu spíše na pochmurnější notě, tak přesto z ní šlo cítit, že jsou si tam všichni skutečně blízcí a že si natáčení užívali. Závěrem tedy ve mne převažují spíše pozitivní emoce, avšak že by mělo jít o nejlepší film roku, jak tomu bylo dáno po vyhlášení Oscarů, to si dovolím tvrdit že ne, přeci jen tam byly vydařenější kousky. 65% ()

Mamlas odpad!

Film o staré paní bez práce, kterou od bezdomovectví dělí jen její stará dodávka. Tak putuje světem. Vzhledem ke svému image nenachází práci, a tak furt kdesi jezdí a kecá s jinými lidmi, kteří se taky mají podobně špatně. Film o ubožácích, který byl plně nudný a pro mě zcela nezajímavý a nedívatelný. (5%) ()

PlysovyMacko

Z filmu citit slobodu, aj ked nomadi su vlastne chudobni ludia bez zazemia, co beru kazdu pracu co sa ponukne. Je to smutny film. Dufala som ze Fern vezme ponuku stabilneho byvania. Krasna hudba a vela emocii. ()

iz67

Pomala, ale pritom nenudici vec. Spis dokument o tech, kteri nemohou nebo nechteji zestarnout ve svem domku. Ale nejsou homeless, jsou houseless! A F McD je samozrejme tim, kdo z toho dělá umeni. ()

PAVLIS

Frances si to za decentního klavírního doprovodu bezkonfliktně štráduje Amerikou a po různu pracuje, promlouvá s dalšími nomády, dělá běžné denní úkony a párkrát odmítá nabídky na usazení se. Odhaduji, že jsem se měl asi dojmout, nadchnout nebo se pohoršit nad sociální nespravedlností. Nestalo se. Hlavního Oskara bych filmu nedal. Nicméně chápu, že v Americe asi rezonuje víc. ()

joelly01

Ale jo, proc ne. Kvalitativne nekde na urovni Americke Elegie, mozna o neco lepcejsi. Dobry film. Ale divna doba, ze tohle vyhrava Oscary. Z mych znamych to nevidel skoro nikdo a kdo jo, ten se vyjadril ve stylu "okay film", "zajimavy" nebo "docela dobry". Doby Panu Prstenu a Titaniku = filmu pro lidi, jsou nenavratne pryc. Me ty socdramata nevadim, ja je dokonce i dost cenim, ale na Oskyho bych tam vpalila nejaky ten blockbuster. Dnes jsem i tu ctvrtou hvezdu nasilim tahala az z paty, neb Herzogovo Into the Abbys nastavilo takovou latku, ze to uz stejne nic neprekona. ()

tatopulos

Film, kde se nestřílí, není zde žádný akční hrdina, nemá to formát sentimentálního kýče typu Duch, Top gun, Casablanca nebo vlezle dojemného Forresta gump nebo Zelené míle s mokrým kapesníkem.  Prostě film bez všech těch příšerných "archetypů" a prázdných symbolů debilizace v americkém filmu.                                                   K tomu americký film bez mrtvol a bez Lady Gaga a "dvojčat"  Je to možné ? ()

huzgi

Do tohoto filmu jsem se naprosto zamiloval. Jako když nám táta čítával Steinbeckovy Toulky s Charleym, když jsem hltal Na cestě nebo Jarmuschovy Zlomené květiny. A fantastický herecký výkon Frances McDormandové. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny