Krajina Nomádov

• Česko Země nomádů (viac)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník. (CinemArt SK)

J*A*S*M

Nomadland si s sebou z festivalového okruhu nese pověst jednoho z nejlepších filmů roku a žhavého oscarového favorita, což může v mnoha lidech vyvolat nesplnitelná očekávání. Za mne je to velmi slušné drama s vynikající Frances McDormand, ale že by nějak výrazně vystupovalo z dlouhé řady jiných slušných dramat, to úplně říct nemůžu. Na druhou stranu je očividné, že z hlediska sociální relevance to nutně musí víc rezonovat v USA než u nás. 7/10 ()

Lima

Křehké, subtilní sociální drama, které ve mně rezonovalo podobně, jako před lety žánrový indie bratříček ´The Florida Project´, který byl ale přeci jenom osobitější a pro mě zajímavější. Ale i tak jsem neměl problém vcítit se do kočovného osudu Fren a někdy, na sklonku svý padesátky, kdy mě všechno v práci sere, se sebrat a jet bydlet třeba do Kořenova v Jizerských horách uprostřed krásné přírody :o) Fakt jsem jí někdy tu nespoutanou svobodu záviděl, i ty příjemné lidičky kolem ní, to se u nás nazažije. Stejně mám ale neodbytný pocit, že ten oscarový buzz kolem tohodle filmu je důkazem, jak chudý filmově byl minulý rok. Jindy, v tučnějších letech, by Chloé Zhao sbírala ceny maximálně v Sundance, teď si holt může v covidovém marasmu myslet i na zlaté plešouny. ()

Tosim

Pozoruhodný snímek o jevech, které nejsou všeobecněji známé, film, kterým svým laděním jde místy až do dokumentárního stylu a téměř vše stojí a padá na Frances McDormand, herečce, která, když už si jednou za pár let vybere nějaký projekt, stojí to za to. ()

Malarkey

Znáte ten pocit, že pozorujete film, který je po zvukové stránce slušný, obrazově překrásný, ale herecky lhostejný? Navíc jsem se během filmu zamyslel nad americkými trampy a došlo mi, že zatímco u nás jsou táborákové písně důkazem svobody, odpočinku, pohody, tak v Americe se o ně opírají chudé vrstvy - nomádi - lidé, kteří nedokázali žít v pospolitosti s městem a tak utíkají kamkoliv, kde budou sami. Frances McDormand je standardně skvělá, ale v podstatě neměla co hrát. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,143,000Tržby Celosvetovo $6,086,008▐ A oscara vyhráva ... ďalšia sucharina na entú. Ako nech sa nikto nehnevá ale ako koho toto môže naplniť, strhnúť, obohatiť, toto malo byť zaradené skôr medzi dokumenty, než do kategórie film. Fakt veľmi fascinujúci film o chudáčikoch z tej úžasnej snovej ameriky. /40%/ ()

Radek99

Civilní pomalu plynoucí až meditativní roadmovie, ale také skutečně silné sociální drama, které sice na první pohled může připomínat depresivnější verzi Útěku do divočiny, neboť je podáváno rastrem stárnutí a blížící se smrti, spíše by ale mělo sloužit jako odpověď pro ty, kteří nechápou, proč v Americe volí Donalda Trumpa... ,,Víte, myslím, že to, co dělají nomádi, se moc neliší od toho, co dělali kolonisti. Myslím, že Fern je součástí americké tradice." ()

Rimsy

Talentovaná Chloé Zhao našla společensky angažované, a přitom hluboce lidské téma, pro něž navíc našla ideálně ztrápenou tvář Frances McDormand. Zemi nomádů přeju všechny ceny, moc lepších filmů se loni neobjevilo a k té páté hvězdě taky mnoho nechybí… Skvělá práce! Více zde. ()

Superpero

Film o důchodcích zklamaných životem, co na stará kolena žijí v dodávkách, brázdí zemi křížem krážem a na chleba si vydělají jako skladníci či uklízečky. Není to strhující, ale věřil jsem jim to všem. ()

Fr

„JSTE JEDNÍM Z TĚCH ŠŤASTNÝCH LIDÍ, POCHÁZEJÍCÍ ZE SPOJENÝCH STÁTŮ. A MŮŽETE CESTOVAT KAMKOLI. A NĚKDY VÁM ŘÍKAJÍ NOMÁDI. NEBO LIDÉ, KTEŘÍ NEMAJÍ DOMOV…“ /// V ošuntělý dodávce… prostě žádnej houmlesák, ale… Komunita lidí z karavanů tak dostává jinej rozměr. Až dokumentaristický výpovědi lidí, kteří v podstatě nepotřebujou nic. Teda – místo na parkovišti, kýbl na sračky a ti náročnější elektřinu. Film Frances McDormand. Přemejším… proč si kurva nemyslím, že je to trapný a nudný. Teda – nuda to vobčas je… Asi proto, že bych možná… někdy… třeba dokázal takhle nasednout a vyrazit… (no kurva nevím…) Takovej ten život, kdy se vás ptají – „co budeš dělat dál?“ (A vy…?) Komorní… až nudnej film plnej samoty a truchlovosti. Taky melancholickej… a já byl strašně rád, když to skončilo- /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2017 napsala Jessica Bruder, neznám. 2.) Miluju svůj zemědům. 3.) Thx za titule „jneck“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

novoten

Empaticky vystavěná (bez)starostná jízda, ve které se na různých místech najde každý. Trochu teskní, trochu hledí do dáli, hodně přemýšlí o smrti a o marném lidském snažení. A přestože už tu všechno více či méně úspěšně bylo v jiných nezávislých sebeobjevováních, je Frances McDormand tak moc civilní a "vaše", že není obrany a u každého osamělého východu slunce vás u srdce zase trochu píchne. ()

tron

„Všetko, na čo spomíname, žije ďalej. Možno som vo svojom živote spomínala až príliš.“ Počas puberty, v 90. rokoch, som frčal okrem iného na americkej nezávislej tvorby. Bolo to v tomto smere úžasné, jedinečné filmové obdobie. Preto som sa na Krajinu nomádov tešil. Bohužiaľ, nebavila ma. Dostavilo sa výrazné sklamanie. Obsahuje stopové prvky poetickej atmosféry, kameraman sa snaží, Frances McDormand je samozrejme stávkou na istotu a vedľajšie úlohy sú skvele obsadené. A disponuje to zaujímavou atmosférou, ktorá je ale zároveň zvláštna, takže nesadne každému. Keď už som ale nad filmom začal nekompromisne lámať palicu, dostavila sa záverečná polhodina a tá bola pomerne silná (až na záver nezáver, ale čo už, sme v nezávislom filme). Scénu so záchodom nekomentujem. ()

Slasher

Portrét samoty a osudu tzv. boomer-nomádů v důsledku ekonomické krize, duchovně očistné road movie posazené v nádheře amerických plání a někde mezi smutkem a svobodou, představte si Into The Wild pro starý :) Ale být jednou v tom věku sám, byl by to svým způsobem krásný život... * I’ll see you down the road. * ()

Pethushka

Není to poprvé, co nedokážu docenit oskarový film. Osobně mám k nomádům blízko a mám pro ně pochopení, ale o tom to není. Protože Země nomádů působí občas dokumentárně, nutilo mě to dělat si názor na věci, které s filmem nemají nic společného. Po filmařské stránce je to podle všeho perfektní. Dech beroucí záběry přírody, citlivě vyobrazená samota a zároveň touha po ní, moc pěkná hudba, zvuk, střih. Krása, ale bohužel mi není vlastní nehodnotit aspoň částečně to, jak se mi líbí konkrétní způsob, jakým tito lidé žijí, co dělají a říkají a tak dále. A to se pak nutně podepisuje na mém celkovém dojmu z filmu. Ale to odhodlání jít proti je krásný a svým způsobem povznášející. Stejně tak uznání přírody a stavění člověka nad nemovitost. ()

xxmartinxx

Sociální porno if I've ever seen one. Je zajímavé, že letos je tenhle film, který je každoročně na seznamu nominovaných bez šance, patří mezi favority. Natočené to je každopádně hezky, ale jsem moc chudý člověk na to, aby mě dojímalo sledování jiných chudých lidí - to můžu jít navštívit rodinu. PS: Na IMDb v triviích se chlubí tím, že její "spoluherci" nevěděli, že McDormand je herečka a mysleli si, že věci, které jim vypráví, jsou pravdivé - pokud tomu tak je, tak to bylo ze strany filmařů velmi neetické chování vůči nehercům, kteří by měli mít jasnou představu o natáčení, jakého se účastní. ()

Djoker

Akademici se konečně dočkali. Mohou se ve svých honosných sídlech dojímat nad těžkým osudem značné části americké společnosti. Nomadland je depresivní a nikam nevede. Moc se tam nemluví, ale dokáže hodně sdělit. ()

gudaulin

Ceny Americké filmové akademie procházely za dlouhou dobu své existence vícero zásadními změnami v preferencích, které vedly k zisku Oscarů. Byly doby, kdy se Hollywood zhlížel ve velkých dramatech o zásadních společenských otázkách, a pak je vystřídaly časy, kdy studia upřednostňovala velkoryse natočené podívané s významným komerčním potenciálem. Ať už se šířily jakékoli trendy, přežívající představa filmových fanoušků o vítězném oscarovém snímku směřuje k nepřehlédnutelnému, divácky přitažlivému titulu, který v ideálním případě bude mít společenský přesah a obsahovat prvky vyšší kultury. Jednoduše řečeno, má to být filmová událost roku, kterou bude možné využít jako reklamu pro filmový průmysl a postavit ji jako výzvu k návštěvě kina. Země nomádů nic z toho nenaplňuje. Dovolím si tvrdit, že kdyby Hollywood další dva tři roky nechal vítězit podobný typ filmu, odsoudí oscarové klání do bezvýznamnosti. Problém snímku nespočívá v tom, že je komorní, a jen částečně ve faktu, že je výrazně nedějový. Pociťový snímek, který kalkuluje s empatií, nemůže dobře fungovat, pokud staví na odtažité, emočně nepřístupné hrdince, která nechce nebo neumí žít v komunitě, navazovat a udržovat nové sociální vztahy. Základním problémem Fern není smrt manžela ani stav sociální nouze (víc než slibnou šanci začít znovu zahodila), ale povahové nastavení hrdinky. Kdyby hlavní roli nezahrála má oblíbená Frances McDormand, vážně bych uvažoval o dvou hvězdičkách. Celkový dojem: 55 %. ()

Sarkastic

„Jedna věc, kterou na tomhle životě miluju nejvíc, je to, že neexistuje žádné sbohem. Potkal jsem tu stovky lidí a nikdy neříkají sbohem. Já jim prostě říkám: Uvidíme se. A je to tak. Ať už je to měsíc, rok, nebo někdy léta. Znovu je vídám.“ Film věnovaný všem, co museli odejít. Tedy i Fern, která v odcházení setrvávala…Sociální drama hezké a pohlcující stejně jako smutné až depresivní. Tak či onak, takřka bez konstruktu a hodně přirozené. Jistě, záleží i na divákově rozpoložení a jeho míře empatie vůči Fern a jejímu chování, ale mně se na film naladit podařilo. Stejně jako na to setkávání a odcházení, samotu, jež tento způsob života přináší…a to až do té míry, že jsem neměl potřebu hlavní hrdinku soudit za to odmítání „bezpečných“ přístavů (poté, co opustila svůj vlastní) a do určité míry ji snad i pochopit. Podobně jako to, že trávila až příliš mnoho času vzpomínáním (v čemž jsem jí hodně rozuměl). Režisérka Zhao mě příjemně překvapila, McDormand byla stejně výborná jako ve Třech billboardech a já celkově hodnotím silnými 4*. ()

somnar

Když po hodině asi pošesté nad McDormandovou začalo úhledně zapadat slunce, aby si s účastným výrazem a zamáčklou slzou vyslechla další moudro náhodného nomáda, který sice ztratil všechno, ale má srdce na dlani a ví, že "život je jako kruh", popřípadě "jako cesta", myslel jsem, že z té kraksny vystoupím. Nechtěl jsem být cynický, ale je v něčem fascinující, jak falešně a uměle může působit film, který obsadí reálné lidi, ale neprobarví je jakoukoliv komplexní charakteristikou. Famózní Florida Project bych vůbec v souvislosti s Nomadlandem nezmiňoval, protože Baker se nad svými hrdiny z periferie tupě a repetitivně nedojímal. Tohle by ve své domnělé "empatii", "citlivosti" a "civilnosti" mohlo mít klidně jako předfilm Imagine od Gal Gadot. ()

TeeAge

Dojmy, a nie pojmy o post-recesii, život ich obetí na štyroch kolesách. Námet palec hore. Ale to, že sa to nakrúti dlhými zábermi zachytávajúc hlboký pohľad McDormand, ešte neznamená, že film okrem dojmologie aj niečo divákovy poskytne. Obsahom neskutočne málo, potenciálom veľké modro, jak holé nebo nad Nomadlandom. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny