V dávnych dobách vládli našej krajine pohanskí bohovia a bohyne. Nielen na Valašsku dobre známy boh Radegast (Pavel Nový), ale aj mnohí ďalší - dobrí... aj zlí, láskaví aj hašteriví, veselí aj vážni. To sú hrdinovia rozprávky Najväčší dar. A okrem nich aj svojrázni obyvatelia malej valašskej dedinky. Čo sa stane, keď bohovia začnú zasahovať do života ľudí a ľudia do života bohov? Zvíťazí Morena (Zuzana Slavíková), bohyňa zimy, ktorá prináša na zem večný ľad a mráz, alebo ju premôžu bohyne jari Vesna (Sabina Rojková), leta Živa (Zuzana Kubovčíková Šebová) a jesene Oseň (Anna Polívková)? Dozvie sa najvyšší boh Svarožic (Boleslav Polívka) o Moreninom besnení včas, aby vrátil cyklus štyroch ročných období do rovnováhy? To všetko sú otázky, na ktoré nájdete odpoveď v rozprávke Najväčší dar. Ale jedno vám prezradíme už teraz! Ostatným bohom sa nakoniec podarí Morenu zastaviť. Budú však potrebovať niečo oveľa mocnejšie než svoje kúzla. Pomôže im jedno obyčajné valašské dievča - Jaruška (Veronika Valíčková), ktorá má ten najväčší dar, akému sa nevyrovná ani Morenina mágia! (TV Markíza)

oveckaoa

Pozitiva jsou to, že je to pohádka se slovanskými motivy   , herečka Vesny a herečka Jaroslavy  a songy negativa vše ostatní. Střídají se 4 roční období  zimě (Moreně) se to nelíbí a navíc ji štve léto (Vesna) tak ukradne jedné holce co dala Vesna naušnice , aby neumřela ty naušnice a získá žezlo s tím , že bude mít neomezenou zimu a to je zhruba celý film.   Skoro vše se na to odehrává buď kdesi u stromu případně někdo občas chodí lesem nebo v vesnici kde je zhruba 15 domečků případně v jakési jeskyni  .  Herci kromě těch dvou nemají čím zaujmout jediný na , kterého si možná ještě vzpomenu po konci je zrzavý Ron Weasley a holka co neumí říkat r (ne kvůli tomu, že by byla něčím úžasná , ale kvůli tomu, že jak začne mluvit hovno jí rozumíte). Film nemá ani děj jelikož se vše vyřeší ze dne na den samo tak, že v podstatě celý předchozí děj byl k ničemu jelikož si ti lidé pomohly sami bohové jsou zde k ničemu (k čemu byl ten hlavní všichni jsou z něj posraní ,, ale proč, když nic nedokázal jen si je zavolal). Vesna se zde zamiluje chce zbavit božství hlavní bůh řekne ne ona začne k divákům mluvit ať nejsou smutní, že to zvládne střih máme svatbu a konec 60 procent ()

Joe16210

Moc hezky udělaná pohádka, založená na krásných lidových tradicích a slovanských božstvech. Neplete tak s žádnou jinou pohádkou, které u nás byly natočené. Chválím také originální herecké obsazení, které bylo příjemným osvěžením. Jako samotné pohádce bych dal 3*, ale přidávám čtvrtou za naprosto dokonalou doprovodnou hudbu - jak instrumentální soundtrack, tak písně, které respektují lokální folklór, David Stypka odvedl skvělou práci. Krásná třešnička na pomyslném pohádkovém dortu. ()

ANTYCHRYST

Tvl to je zase mazanice.. zajimalo by mě..jak dlouho jim trvalo vybrat takhle nesympaticke herce! Dcerka Jaroslava to je ovšem materiál..brrr a k ní zrzavej chlup a malá rackujici holčička ..která mě srala uz od samého začátku.. no a když se k tomu přidá maximálně trapná babka co asi tisíckrát řekne jméno Tvarožic... dílo je dokonano.. krom skanzenu a celkem slušného hudebního doprovodu ..nestojí nic za zmínku..10% ()

Helo

Tak hezky to znělo na tom papíře (konečně něco o slovanských bozích!), až jsem na to šel do kina málem dobrovolně (nakonec jsem musel tak jako tak). Žel bohům tady ale místo Moreny převzala vládu scénáristická impotence spoléhající na neskutečně infantilní humor, kde se každej furt směje naprostým ptákovinám, až to často připomíná totální cringefest, nebo spřádá ďábelský s afektovaným přehráváním. Což je primárně případ hlavní kladný postavy a hlavní záporný postavy, který mi skoro od začátku tímhle lezly na nervy. A celková scénáristická neschopnost je vidět prakticky na všech postavách, kterých je spousta, ale jejich dějový linky téměř  nefungujou, protože na žádnou z nich není kladenej dostatečnej důraz a většina toho, co se stane, působí jako vycucaný z Morenina prsu. To sice platí i postavě Vesny, ale přesto je to díky ní celý aspoň trochu koukatelný, což přisuzuju Sabině Rojkový, která je sakra sympatická a bohyni ztvárnila... inu, božsky a bez afektovaných výlevů a její scény přináší aspoň trochu toho pohádkovýho tepla, tak jak se na bohyni jara sluší a patří. Černobog to ale vem, protože i její "chemie" s lidským protikladem, která měla bejt povinnou romantickou vsuvkou, je tady naprosto odfláklá a omezuje se na pár nic neříkajících interakcí. Přesto za ní jedna hvězda, druhá za relativně slušnou hudbu a některý obrazový krásy. ()

Sabrewulf

Místo toho, aby se natočila pohádka a na ni se naroubovala valašská kultura a zvyky, tak se natočila přehlídka valašské kultury a zvyků a na to se naroubovala pohádka. První půlhodina ještě jde, ale pak se to rozplizne tak moc, že mi úplně utíkaly myšlenky pryč, nedokázal jsem udržet pozornost a vůbec už nevím, o čem to vlastně bylo. Postavy dost tragické, např. ze Smrťáka udělali naprostého debílka, nebo Dvořák byl stylizovaný tak, jakoby vypadl z nějaké laciné školní besídky a vlastně všichni ostatní Bohové působili spíš jako bezďáci. No a pak je tu jeden nechutný dvojí metr. Poslední dobou se úplně ve všem, co se natočí, seriály, filmy, dokonce i v dabingu zahraničních filmů mele o so šest pepíkovsky. Pražský slang je snad už úplně všude, mluví jím všechny typy postav (i ty, které by tak v reálu věbec nemluvily) a mě vždycky vytáčí, že žádná z nich nemluví spisovně. Teď tu máme v podstatě valašskou pohádku, kde by rozhodně měli mluvit valašským nářečím a BÁC! Najednou všichni spisovně mluví? Jako budete mě ještě dlouho srát? ()

• Natáčelo se v lokacích u Rožnova pod Radhoštěm, v Moravském krasu a u lomu Bohdaneč u Zruče. (ČSFD)