Marona vypráví svůj příběh

• Česko Marona (festivalový názov) (viac)
Animovaný / Dráma / Rodinný
Francúzsko / Rumunsko, 2019, 92 min

Marona je malá fenka, jejíž existence zanechala nesmazatelné stopy v životech lidí, s nimiž se setkala. Když při nešťastné nehodě skončí pod koly rychle jedoucího auta, před očima se jí promítnou všechny její předchozí domovy a zkušenosti. Zatímco Marona putuje ve svých vzpomínkách do minulosti, její neochvějná empatie a láska vnáší lehkost a nevinnost do života každého jejího majitele. (Cinemax)

BOURQUE

Príjemné prekvapenie z Francúzka a ešte príjemnejší výsledok od (rumunskej) režisérky Anca Damian. Cez veľmi pestré obrazy a zvuky, bohaté na rôzne avantgárd a psychidelické prvky, sa môžeme zoznámiť so životom sympatického malé psa s menom Marona. Marona mala (je to holka) niekoľkých majiteľov – čo majiteľ, to príbeh (ale všetko je dobre spojené). Keď ste otvorený pre celovečerný animák, ktorý je prezentovaný v netradičnom predvedení a štýle, tak po jeho skončení odídete od obrazovky s prívlastkom „spokojný“. P.S.: Poznámka o vzťahu medzi mačkami a myškami nemá chybu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Arsenal83

Niekedy dávno bolo napísané dielo O myšiach a ľuďoch. Toto je niečo ako O psoch a ľuďoch. Animácia nie je nič svetoborného, je to skôr pre tých, ktorí dokážu uznať umenie aj iné než v pestrofarebnom Nemovi. Príbeh je zase pre tých, ktorí milujú psy, ktorí chcú vidieť svet ich očami. Pravdivo je tu odhalená známa skutočnosť, že verný pes je stokrát lepšia bytosť než človek. Film, ktorý nepotreboval ani svoju obrazovú podobu, pretože tá hodnota je v slovách. Nastavuje zrkadlo ľudskej rase. Zaujímavá veta: „Mačky nemajú nič proti myšiam. Žerú ich. Bodka.“ ()

Ondak

Film o psím životě a jeho příběhy i jejich majitelů. Vizuál je jak kreslená pohádková knížka a ostatně je tak pojatý i styl vyprávění. Film bych ale spíše pro děti nedoporučil. Animace by v některých případech pro ně mohla připomínat horor. Ale třeba se pletu, ve filmu není nic nevhodného. Abstraktní styl zkrátka nebude pro každého. A smutný a temný styl vyprávění tomu opravdu nepřidává. Film mě přišel hrozně smutný a hodně dlouho bych přemýšlel, kdy jsem něco tak smutného viděl. Jestli vůbec. ()

Megahead

Páčilo sa mi zobrazenie fenky (psíka), ale menej ma už zaujal príbeh. Od rozprávok, animovaných príbehov, prípadne rodinných príbehov očakávam pozitívnejší dej a nápady. Celé to na mňa pôsobilo depresívnym dojmom, plus akoby poukazovalo, že väčšina ľudí je zlých, čo nie je pravda. Zároveň animácia mala z môjho pohľadu klady, ale aj zápory. Páčilo sa mi farebné prevedenie príbehu, ale nepáčilo sa mi zobrazenie veľkého počtu postáv a aj prostredia. Dobré na jedno pozretie, ale viac krát by som sa k danému príbehu už nevrátil. ()