Výbuch bude v pět

• angličtina Explosion at Five (viac)

Hlavním hrdinou je žák páté třídy Ludvík Črtnáctý, jehož vášní je fyzika. To se projevuje především častými pokusy, které v drtivé většině končí katastrofou nebo alespoň malérem. Vznik elektrického náboje ověřuje třením, a to rukojeti starého deštníku a jedním z králíků souseda Buchteleho a je samozřejmě dotyčným přistižen, vliv hmotnosti na volný pád pouštěním vejce a melounu ze střechy samoobsluhy, jenže právě ve chvíli, kdy dole prochází školník Hnízdo, a při ověřování Archimedova zákona namočí tatínkovi, muzikantovi a učiteli na LŠU, vzácné partitury. Za trest pak musí hrát na housle, což je ovšem trest spíše pro ty, kdo ho musí poslouchat. Vrcholem Ludvíkových pokusů by měl být pečlivě plánovaný výbuch, kterým si hodlá ověřit šíření zvuku ve vodě. Připraví nálož a vše si pečlivě zaznamená do velkého sešitu. Ten se však dostane do rukou učitele fyziky Lumíra Kostečky, který se rozhodne neznámého fyzika vypátrat a proto se v určenou dobu vydá k rybníku společně s učitelem tělocviku Hrabětem, který si velmi dobře rozumí s Ludvíkovou osmnáctiletou sestrou Bíbou. (oficiálny text distribútora)

ivishka

Jednou velkou záhadou v příběhu pro mě byl fakt,že nikdo kdo kdy slyšel tak nechutně hrát někoho na housle ho nemlaštil tím smyčcem po hlavě..Nezlobte se na mě ale to bylo pro mě opravdu utrpení přežít ten neskutečný rachot - a každý hned věděl,že Ludvík Čtrnáctý provedl nějákou lumpárnu. Líbí se mi pojetí,které hned naznačuje,že i inteligentní fyzik je jenom člověk jako tomu bylo například u toho Einsteina(špatné známky ve škole atd..).Film s prazvláštní atmosférou se zachycením času tehdejší doby na člověka působí uklidňujícím dojmem a občas i trochu úsměvným. ()

Likan7

Jednotlivé scény jsou dobrý (melouny, nábojnice, zvonice atp.), ale pokud se na to budu dívat jako na jeden film, je to fakt bída. Film vlastně nemá vůbec příběh, nemá ani dobrý herce, v několika případech maximálně solidní a pospolu vůbec nedrží pohromadě. Ta úchylná tečka na závěr, kdy se žák a učitel div nepolíbí radostí, už jen dokazuje, že ne každý český film před rokem 1990 je dobrý. ()

Ej Hlemýžď

Fyzika je krásná už svými definicemi a zákony. Před mostem je třeba zrušit krok, aby nespadl. Lidově řečeno - když výchylka ypsilon dosáhne g lomeno omega na druhou, pak f lomeno velké S překročí hodnotu sigma e, protože deformační likvidion zakmitače o šlajsnu vrznonož, není uvedený akvabác ničím jiným nežli cachtovodní karambolouch pokolena jdoucího ponoru neuvěřitelné pindy. ()

Zagger

jako diteti se mi to hodne libilo a patrilo to mezi oblibene filmy, ale kdyz jsem to pak videl jako dospely, uz me to moc nebralo a ted uz to vetsinou po ctvrthodince vypinam :) Nostalgicke hodnoceni.... Na treti skobu pro kocoura a podobne pociny to nema, to si nekdy dohledam online a pustim i bez tv, protoze mam na to chut. ()

TommmyT

Tento film si hodně pamatuju ze svého mládí. Rád jsem se na něj podíval tehdy a rád se na něj podívám i dnes. Není to sice top filmů pro děti a mládež, ale je to o něco víc než průměr. Dobrá role pro Jiřího Hálka, Zdena Hadrbolcová opět perfektní jako vždy. Film by sice mohl být ještě lepší, ale celkově je to pohodová podívaná. Škoda že tu nejdou půl hvězdičky, toto je přesně na tři a půl hvězdičky. ()

• Zámek, který školní třída navštívila při exkurzi, jsou Milotice. (rakovnik)
  • Jedná se o poslední roli Zdeňka Blažka, představitele králíkáře Bedřicha Buchtele, který zemřel ještě před dokončením filmu. Při postsynchronech ho proto nadaboval Mirko Musil, který mu propůjčil svůj hlas už dříve ve filmu Zralé víno (1981) . (funhouse)
  • Natáčení probíhalo ve Fryštáku, konkrétně například v nákupním středisku, a Bystřici pod Hostýnem, kde se filmovala železniční stanice. (dydy79)