Jitka je obézní dospívající dívka, která se obtížně vyrovnává se svou tloušťkou a nemotorností i s posměšky spolužáků. Největší muka prožívá zejména v hodinách tělocviku vedených sympatickým tělocvikářem, dívkami přezdívaným Bohoušek. Jedinou výjimkou je vybíjená, kde její střely jsou nechytatelné. Nikdo netuší, že trénuje doma ve sklepě, kde se trefuje míčem do zdi, na níž je Bohouškovo jméno. Změnou k lepšímu se stane zápas ve vybíjené, který dívky vyhrají právě díky Jitčiným dělovkám. Hned při prvním zápasu ji kluk z publika označí přezdívkou Metráček, což ji tak dopálí, že do hry vloží veškerý vztek a výrazně přispěje k vítězství v turnaji. A právě tentýž kluk, který se jí po zápase omluví, ji přivede do atletického oddílu, kde se Jitka začne věnovat vrhu koulí a prožije tam svou první lásku. (TV Nova)

zette

Film nicim nenadchne ani neurazi. Myslim, ze ale muze zaujmout i dnesni mladou generaci. Takovych " metracku " dnes ve skolach najdeme asi vice a nemyslim si, ze by s tim meli tolik problemu. Film po turnaji ve vybijene ztraci tempo, ale da se na nej pohodlne dodivat az do konce. A to i hlavne diky hereckemu obsazeni, kde bych hlavne vyzdvihl vykon Ladislava Mrkvicky. ()

ostravak30

Metráček mě byl sympatický hlavně v mládežnických letech, neboť jsem také v tělocviku trpěl. Ani ne tak kvůli své silnější postavě, ale hlavně jsem byl sportovní antitalent. Já ovšem znám lepší sportovně-pubertální filmy. Metráček selhává hlavně na hereckých výkonech. Helena Růžičková to rozsvítila, ale to bylo tak všechno. Jistě, Vítězslav Jandák byl ještě mladý. Celkově je to snímek nadčasový akorát těmi problémy s váhou, která je dnes opět v kurzu. Chybělo mi více humoru kupříkladu. A taky mě zaujalo, že Jan Schmedka byl trochu podobný Václavu Neckářovi. ()

sud

Milý a příjemný snímek pro mládež, dnes spíše pro pamětníky a jako dokument doby. Uvěřitelný lidský příběh, civilní herecké výkony (Ladislav Mrkvička je prototyp tělocvikáře a nezvanou návštěvu v podání Heleny Růžičkové jsem si vždycky tak nějak představoval) a pěkná písnička Milušky Voborníkové. Lehce nadprůměrný odpočinkový filmeček, hvězdička navíc za uvěřitelný a neklišovitý závěr. 70%. ()

v.indruchova

Mě to bavilo. Jelikož si tuhle dobu nepamatuji tak jsem tam nakoukla ( takový hadry :). Příběh je ze života. Holka je šikovná a hodná jen by trošku potřebovala zhubnout a jak půjde od rodičů tak je zní nový člověk. Komandující maminka, síla. Každý měl asi z něčeho mindrák tak se v tom najde. Vtipný tělocvikář, hrál Mrkvička, film oživuje. ()

Sammya

Tohle je moje dětská klasika. V dětství jsem milovala knihu, kterou mám ráda doteď, a myslím, že film se velmi povedl. Dneska je to už docela i vtipná recese, všechny ty dobové věci, nad kterými se člověk dneska pousměje. Herci skvělí, hlavně teda ti dospělí, jako Míla Myslíková, Jaromír Hanzlík nebo výborná Helena Růžičková. Líbí se mi, jak je příběh nadčasový, milostné problémy dospívajících jsou prostě věčné a univerzální a je jedno, jaké je zrovna století. Jedna věc, která mě ale nehorázně štve, že poslední dobou, kdykoli tenhle film vidím v TV, tak je nějakým záhadným způsobem zprzněný konec. Já si naprosto přesně pamatuju, že je tam scéna, kdy Jitka stojí v buse jak tvrdý ypsilon, upadne jí taška, Honza jí zvedne, najde tam toho plyšáka,co jí dal a tak se udobří, sednou si k sobě a umívají se. Jenže v těch několika posledních shlédnutí tam prostě ta scéna s tím batohem chybí! Jitka tam jen stojí a pak už jen sedí a usmívá se a je konec a já vždycky přemýšlim, jestli jsem se nezbláznila, protože vím, že ta scéna tam prostě byla. Neumím si to vysvětlit. Edit: Zapomněla jsem na úžasného Bohouška, který je dokonalý jak v knize, tak tady :) "No co co co?" :D ()

• Jana Schmedku (Lišák) si režisér Josef Pinkava vyhlédl ve škole, kam přišel vybírat děti do filmu. Jan Schmedka lítal po chodbě a působil jako rebel, do role tak zapadl. [Zdroj: dotyk.cz] (SONY_)