Časosběrný dokument o jevištní adaptaci jednoho z nejčtenějších děl české klasiky. Nejnovější inscenace Národního divadla je osobitou variací Erbenovy Kytice v podání režijního tandemu SKUTR a hereckých hvězd Činohry ND... Sbírka balad vyšla poprvé v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a šlo o jedinou sbírku básní, kterou Karel Jaromír Erben vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a báchorkami. Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti, převedl na jeviště historické budovy Národního divadla režijní tandem SKUTR. Martin Kukučka, temperamentní Slovák z Púchova, a Lukáš Trpišovský, introvertní Čech z Prahy, se potkali před téměř dvaceti lety na DAMU a od té doby spolu tvoří režisérské duo. K Erbenově látce mají velmi blízko ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech. Celý inscenační tým i herce Františka Němce, Ivu Janžurovou, Janu Preissovou, Taťjanu Medveckou, Janu Bouškovou a další hvězdy souboru Činohry Národního divadla jsme sledovali od prvních čtených zkoušek v loňském prosinci až do únorové premiéry v roce 2019. (Česká televize)