Manipulativní šéf gangu potřebuje zahladit stopy po vraždě novináře, a tak se sblíží s mladou servírkou, která by ho mohla usvědčit. (Netflix)

classic

Brightonská skala” , je buď jeden z gangsterskej bandy okolo Pinkieho Browna, t. j. Dallow, Spicer a Cubitt, možno dokonca i novopečený boss sám, keď je už vari 45-ročný, niekdajší člen gangu, William Kite po smrti, alebo to nie je nakoniec ani jeden z nich, že by konkurenčný rival Colleoni, predsa vedel o tom povedať trochu viac... ? A či sympatická a mimoriadne naivná servírka Rosa, neustále nosí na nose nasadené "ružové okuliare" , to je ďalšia vec na poriadne zamyslenie, ktoré súčasne svojim bystrým okom rovnako pozoruje i amatérsky detektív - Ida Arnoldová, a toho je ešte oveľa viacej, čo bude divákovi postupne vŕtať hlavou, až sa napokon všetko podstatné dozvie, najmä, o koho sa to v názve filmu vlastne jedná ? / Richard "Dick" Attenborough, bol najprv zaujímavým hercom, aby sa následne okrem toho mohol stať i zaujímavejším režisérom - par excellence, viď 8-oscarový, kinematografický klenot - Gándhí. No i napriek tomu ma jeho »cynické herectvo« , zrovna v tomto prípade, akosi príliš neoslovilo. S vedľajšou postavou Rose, zachádzali scenáristi do neuveriteľného extrému, čo sa týka jej celkovej naivity, čím sa automaticky vytrácala vierohodnosť, tým samozrejme klesalo aj hodnotenie filmu, i keď pri ňom začínal budúci - špičkový pracovník za kamerou Gilbert Taylor, teraz momentálne, ako "druhý kameraman" . Vôbec, snímok je veľmi zručne nakrútený, keď prvý z dvojice bratov, John režíruje, a ďalší Roy, iba čisto produkuje, a tak sa bratia Boultingovci, postarali o pozoruhodný britský film noir, ktorý by si asi odo mňa zaslúžil väčšie sympatie, no niečo mi tomu bráni, aby som tak aj učinil. ()

Topco

Áno, je to klasika, technicky skvelá (scéna v zábavnom parku) s dobrým záverečným (ako inak, ironickým) nápadom. Rok ´47 bol celkovo na poli britského noiru veľmi bohatý. Brighton Rock je určite lepší než It Always Rains on Sunday či Odd Man Out, ale o úroveň lepší počin považujem They Made Me a Fugitive. Pre nadšencov odporúčam z roku ´47 aj skryté klenoty ako: Take My Life, Dear Murderer či The Upturned Glass (ktorý so strihovou technikou v jednej pasáži predbehol Hitchov Povraz!). ()

liquido26

Mě teda nesympatičtí a necharismatičtí gangsteři z britského maloměsta a jejich problémy vůbec nevzaly. Celou dobu jsem se nudil a přemýšlel, co mi na tomhle filmu vlastně vadí nejvíc, jestli divné prostředí, divní herci nebo ten příběh. No ale abych nekecal, tak tam byly tři dobré scény - projížďka jeskynní hrůzy, pád skrz zábradlí a nahrávací budka. SPOILER: Celou dobu jsem se těšíl, až si ta naivní holka poslechne tu desku a ten konec mě tím pádem logicky docela naštval. ()

EdaS

2009: Zas tak uchvácený jako Bebáček jsem nebyl (snad proto, že zvuk byl dost šuměnkový a úplně každý dialog jsem nevychytal). Za hlavního hrdinu mi oblíbenec Greene strčí malýho hajzla, s kterým (a ani jeho neskutečně pitomou slepicí) nemůžu vůbec soucítit. Navíc se chytrák nechá chytit obstarožní babiznou, což nesvědčí o velké inteligenci. :) Ale vážně, není to špatné a kamera je pěkná. 70% 2020: Nedávno jsem přečet knížku a adaptace je to rozhodně zdařilá, byť se mohla trochu víc věnovat Idě. Ale jinak spokojenost (i se zřejmě podstatně kvalitnější kopií než před 11 lety). 80% ()

vitekpe

Britska vytribena vizualni stranka (nelze nevzpomenout napr. na prvni zabery z Yield of the Night) je jiste nejvetsim prinosem tohoto kousku. Dal me moc potesila a dojala roztomila Carol Marsh v roli naivni divky, protoze jeji pratelsky a usmevavy oblicej mi pripomnel mou kamaradku z kdysi... :-) Sympatickej filmek, ktery lze milovnikum noiru jiste doporucit minimalne k jedne projekci. Nudit se nebudete. :) P.S.: hlavni hrdina trosku "ala Lorre". Neprislo Vam? 4+ ()