Centrom príbehu je rodina Lyonsových z anglického Manchestru. Tvoria ju štyria dospelí súrodenci. Najstaršia Edith je politickou aktivistkou, ktorá pôsobí po celom svete. Mladší Steven, je finančný poradca a žije usporiadaný život so svojou ženou a dvomi dcérami. Danny je stavebným inžinierom a najmladšia Rosie slobodnou matkou, ktorá berie život tak ako príde. Ich stará mama, Muriel, je osobou, ktorá ich spája a jej priestranný dom je styčným bodom, v ktorom sa všetci stretávajú. Niektorí viac, niektorí menej, ale zídu sa tam aspoň raz za rok, osláviť Murieline narodeniny. Dej sa začína v roku 2019, narodením Rosieho syna Lincolna a od tej chvíle sa rozbieha veľmi rýchlym tempom až do roku 2034, kedy končí. Za ten čas sledujeme, ako sa rodina v priebehu pätnástich rokov mení. Vidíme najmä, aký dopad má na nich spoločenský, politický i ekonomický vývoj vo svete a tiež neúprosne rýchla technologická evolúcia, aj globálna ekologická kríza. Napriek značným zvratom, ktorými svet prechádza, rodine neostáva nič iné, len sa neustále prispôsobovať zmenám, ktoré ich ovplyvňujú. Komfort a hlavné útočisko nachádzajú u Muriel, kde aj napriek turbulentným časom, rodinným rozkolom i svetonázorovým nezhodám, dokážu držať spolu. Učia sa navzájom sa tolerovať a pomáhajú si prežívať dobré, horšie, aj tie najhoršie časy.  Na prvý pohľad sa zdá, že nie je v silách obyčajnej rodiny Lyonsových prispieť k tomu, aby zvrátili zlý vývin udalostí, avšak možno opak bude pravdou ... (RTVS)

vnimatkrasu

Fantasticky vtahující, od konce prvního dílu až nesnesitelně mrazivá šou. Rokům se daří to, co těm nejlepším epizodám Black Mirror. Dostat vás přímo tam. Uvěřit tomu všemu. A navzdory řadě perfektních silnejch scén, ta nejsilnější se odehrává u stolu. V závěrečný epizodě, v monologu perfektní Anny Reid. Tohle všechno je totiž naše vina. Nebo, ehm, může bejt. ()

Aristes

Asi nejvíce mi na tom vadí, jak zarputile to diváku cpe pod nos, o čem to má být. Paradoxně se to tak míjí s účinkem, který to chce vyvolat, a nepůsobí to ve výsledku příliš přesvědčivě. A beztak se mi nezdá, že by to o době, ve které žijeme a o tom, kam jako lidstvo směřujeme, říkalo něco objevného. Seriál postrádá osobitost, v nastíněných tématech se zdržuje na povrchu a většinou jen recykluje donekonečna omílaná klišé, z nichž už začínám být docela unavený. ()

JoseBenes

První půlka za mě naprosto parádní, díky mnoha skvěle zpracovaným tématům a svojí realističnosti, druhá se už točí hlavně okolo jednoho hlavního motivu a takový kyborg schopný se nahackovat kamkoliv, vidět cokoliv, otevřít jakékoliv dveře, způsobit blackout budovy, to už by bylo trochu moc i na Deus Ex :-). Trans/homo/rasová tématika mě neurážela, nepřišlo mi to naroubované do příběhu na sílu a naopak postavy se k těm výzvám, které to přináší, stavěli relativně racionálně, naopak nemá smysl předstírat, že nic takového neexistuje. P.S. Scéna ze zaškrtávání volebních lístků je geniální. ()

Nin

Politický Black Mirror. Existuje hodně lidí, které deptá, kam se ubírá budoucnost demokratických zemí a geopolitická situace v Evropě, ale fascinovaně sledují události a různé šílenosti kolem toho a nemůžou od toho odtrhnout oči. Patřím mezi ně momentálně i já, a tahle minisérie je pro tento typ lidí jako stvořená, dokonce se zde i tento typ chování reflektuje. Je to depresivní, je to strhující a často hodně chytré. Pár drobností mi nesedlo, například mě překvapilo, jak malou roli v minisérii má to, že je hlavní rodinka tak bohatá na rasy (je zde černoška a asiat) a sexualitu. Nic proti menšinám, ale čekal bych, že v dystopické budoucnosti se budou více řešit jejich specifické problémy, zatímco zde to vypadá tak, že jsou s tím všichni OK, čili sice v budoucnosti v Británii budou blbci stavějící koncentráky a dobrovolně se připravující o demokracii, ale zároveň budou různé rasy a různé sexuální orientace žít v harmonii... Každopádně tohle není nic, co by mě výrazně vadilo. Years and Years považuju za vynikající a často dechberoucí záležitost, o které by se mohlo hodiny diskutovat. (9/10) ()

jedna_vrana

Asi pri štvrtej a piatej časti som sa začala obávať, že sa z vydarenej drámy stane telenovela. Začalo prevládať skúmanie a riešenie vzájomných vzťahov nad motívom z prvých častí: Kam sa to ľudstvo rútiš? Síce vo sfére fantázie, ale niektoré pravdepodobné scenáre skazeného tvorstva. Ak porovnám s Black mirror, táto rodinná dráma na pozadí udalostí v nasledujúcej dekáde by sa mohla volať White mirror - obraz sveta, aký momentálne žijeme. Múdrosti starej mamy Muriel stáli za to, vytvárali momenty, keď sa pri sledovaní aj usmejete: "Ak sa zbavíte jedného netvora, pravdepodobne prebudíte zo spánku v jaskyni ešte väčšieho." ()

• V jednej z epizód spravili tvorcovia zo Slovákov kšeftárov s orgánmi a nelegálnymi biotechnologickými zákrokmi. (krasomama)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů