Pohoří snů

(festivalový názov)
  • Chile La cordillera de los sueños (viac)
Chile / Francúzsko, 2019, 85 min

Když v Chile vychází slunce, musí šplhat po kopcích a skalních stěnách, než se dostane nad vrcholky hor. Andy jsou totiž v Chile všude. Přesto jsou stále pro většinu obyvatel neznámým teritoriem. Patricio Guzmán se vydává na cestu podél pohoří, elegantní letecké záběry horských scenerií jako obvykle lemuje jeho melancholický komentář. Jeho Andy ale nejsou jen netečným horským masivem, cesta po jejich vrcholcích je zároveň rekonstrukcí historie Chile a pokusem o navrácení ztracené paměti. Po poušti v Touze po světle a moři v Perleťovém knoflíku pak Pohoří snů uzavírá režisérovu osobní chilskou trilogii. (MFF Karlovy Vary)

rivah

Panoráma zasněžených horských masivů And se střídá se záběry ze země zychycující výškové budovy, úhledná města i pohřebiště aut, divoce demonstrující davy i ukázkově pochodující vojsko, vše doprovázeno autorovým komentářem.(50%) ()

Hellboy

Dokument o pohnuté novodobé historii Chile a o Andách, které tvoří asi 80% země, chrání ji a zároveň izolují... Bylo to ve Varech a tvůrcem je chilský exulant Patricio Guzmán, který zde opět reflektuje svůj vztah k zemi, kterou už asi před 36 lety opustil. Celý film doprovází svým jemným hlasem (já tenhle typ voice-overu upřímně moc nemusím) a zpovídá další chilské umělce - ať už taky zemi opustili (jako například nějaký sochař usídlený snad ve Španělsku) nebo zůstali - jako například dokumentarista Pablo Salas. Právě jemu je věnována většina stopáže - zatímco Guzmán po Pinochetově puči prchl, Salas zůstal a celou dobu natáčel Pinochetův teror, takže je ve filmu fůra dobrých dobových záběrů. Guzmán ale tvrdí, že i po Pinochetově pádu se v zemi nic moc nezměnilo, sice už lidé nemizí, ale pořád je kvůli čemu demonstrovat (a policie furt rozhání demonstrace vodními děly...). Současnosti a aktuálním problémům se ale film dotýká spíše výjimečně - například v otázce měděných dolů v Andách, které jsou nyní v rukou zahraničních společností a Chile z nich samo moc nezískává... Je vidět, že film točil zkušený tvůrce s jasnou vizí, ale mě jeho pomalý, uspávací přístup neohromil. ()

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)