Led v ohni

• Francúzsko La Glace en feu (viac)
USA / Kostarika / Chorvátsko / Francúzsko / Nemecko / Island / Nórsko / Veľká Británia, 2019, 88 min

Réžia:

Leila Conners

Hudba:

Jeremy Soule

Leonardo DiCaprio (rozprávač)

Tento vizuálně podmanivý dokument, jehož režisérkou je Leila Connersová a producentem Leonardo DiCaprio, vznikl ve spolupráci HBO a Tree Media. Film, který byl natáčen po celém světě, si pohrává s otázkou: Dají se změny klimatu zvrátit? "Led v ohni" zkoumá řadu způsobů, jak omezit vstupy uhlíku do atmosféry, a jak z ní přebytečný uhlík odstranit. Obojí je totiž k poklesu globálních teplot nezbytné, zvláště pokud vezmeme v potaz skutečnou hrozbu, kterou představuje metan. Je naléhavě nutné zmírnit dopady klimatických změn, musíme se však ptát: Hra už skončila, nebo ještě pokračuje? Máme dostatek kreativity, vynalézavosti, vizí a technologií potřebných k obnovení rovnováhy? (HBO Europe)

TomTom odpad!

:-D neratifikovali Kjotsky protokol a odstoupili od Přížské dohody.... tak natočili alespoň dokument plny jiných úžasných řešeních okomentovaných velkým dicapriem:-D Amíci jsou prostě borci ()

Harry_

Viděno v rámci festivalu Jeden svět 2020. Profesionálně natočený dokument s působivými záběry, čísly, vědci a nálehavostí. Pozitivní je, že přináší i návrhy řešení, které jsou však ve stádiu pilotu a většímu rozšíření brání politická shoda a investiční pobídky, dejme tomu. Nebylo moc věrohodné tvrzení, že zelená ekonomika je výhodnější, než ta stávající. Časem doufám bude, ale nyní jsme ve fázi obrovských investic. Film klasicky neukazuje negativní pohled na věc - kolik energie stálo vyvtoření solárního panelu? Jak dlouho vydrží? Kolik z něj bude nerecyklovatelného nebezpečného odpadu? Stejně tak větrné elektrárny. Naopak výsadba stromů má jistě smysl. Film se nesnažil oslovit názorové oponenty. Zmínili však i methan a to v méně známé souvislosti s jeho únikem zpod ledovců. Líbilo se mi, že tne i do vlastních řad - vejdlejší účinky těžby břidlicových plynů. Samozřejmě to působí trochu pokrytecky, když si zvolili prezidenta, který odstoupil od Pařížské dohody a podporuje těžbu a spalování uhlí. Ale je to tam zmíněno a hledá se řešení. Bohužel z toho plyne, že ekologie a politika je a bude již navždy pevně spojena a zásadních změn v globálním rozměru lze dosáhnout jen politickou shodou. Tak nějak mi tam chybělo, co může udělat každý z nás, aby to dávalo měřitelný smysl. ()

swn

Dokument, ktorý je dôkazom toho, že ak by sa chcelo, klimatická zmena je odvrátiteľná alebo relatívne kontrolovateľná. Samozrejme aj na nás a našich rozhodnutiach - ale hlavne na korporáciách a politikoch a ich rozhodnutiach či nalejú miliardy do hnedouhoľných baní a elektrární alebo miliardy do alternatívnych zdrojov energie. ()

Hpatrik

Dokument provází výpovědi mnoha vědců a odborníků, kteří poukazují na problém globálního oteplování a co ho způsobuje, ale narozdíl třeba od Before The Flood, nabízí několik funkčních řešení jak situaci zvrátit. Takže není tak depresivní, ale do jisté míry naplňuje optimismem. ()