Kábulské vlaštovky

• Francúzsko Les Hirondelles de Kaboul (viac)

Léto 1998. Kábul pod tálibánskou nadvládou. Dvě sousední čtvrti a dva páry. Jeden je konzervativní - Atiq a Mussarat jsou manželé už 20 let a mají v sobě hluboce zakořeněné tradice afghánského života. Atiq pracuje jako hlavní dozorce v ženské věznici. Mussarat je těžce nemocná a snaží se zůstat silná až do samého konce. Druhý je moderní – mladí a zamilovaní, Zunaira s Mohsenem se staví proti všem těmto tradicím. Za Tálibánu přišli o práci právníka a profesorky na univerzitě a jen stěží se uživí. Jsou nuceni prodat všechen svůj skromný majetek, aby měli na jídlo. Přesto jsou odhodláni nadále vyznávat novodobé hodnoty. Jeden den dojde k ukamenování. Poté k ponižujícímu zacházení. A následně k boji... a jejich životy se navždy změní. Když se cesty těchto diametrálně odlišných párů navzájem protnou, za lásku bude třeba přinést oběti. (Cinemax)

Tom_Lachtan

V tomhle filmu hned na začátku zastřelí člen Talibanu vlaštovku. Zlobivý chlapec, fuj! A potom se začne odehrávat docela zajímavý děj, ve kterém figurují dva manželské páry, z nichž oba jsou zároveň ovlivněni závanem starších časů (mladý pár dříve studoval na univerzitě, starší zas má za sebou strasti války proti sovětům), ale jinak rozdílní ohledně vnímání tradic. Žádné velké dějové orgie se tu nekonají a dá se docela snadno odhadnout, jak děj skončí, ale cesta k němu je dobrá a na několika místech docela emotivní a rozhodnutí, že stopáž bude mít reálně nějakých sedmdesát minut, dost pomáhá, aby takový děj odsýpal. Finále je sice silné, ale někomu by se mohlo zdát, že příliš tlačí na pilu. Animace je jednoduchá, barevná, je v ní dost vidět klasická komiksovo-animovaná francie, ale rozhodně má v sobě kus autorství a není uniformní. Co mi ovšem přijde škoda, je pouze franckouzké znění, ocenil bych perské, mnohem více by sedělo do atmosféry. "Copak Bůh nestvořil i ženy?" ()

Arsenal83

Veľmi zaujímavá sonda do afgánskej spoločnosti. Taliban tam síce už nevládne, ale islam ako mierumilovné náboženstvo tam je stále a hneď na začiatku vidíme, ako sa neváhajú vysporiadať s vybranou obeťou ukameňovaním. Všetko v mene Koránu, tam to je napísané, spochybníš to, bude ťa to stáť krk. Z ich postoja k ženám je človeku na zvracanie a to, že tu ukazujú istý pár, ktorý je na afgánske pomery liberálny, je naozaj len kvapka v mori. Odporúčam našim feministkám typu Cigániková či Nicholsonová, aby bezodkladne šli šíriť svoje názory do týchto končín. Tam, kde je to naozaj potrebné. ()

Ivi06

"Les Hirodelles de Kaboul" vykresluje bezpráví a hrůzy pod nadvládou Tálibánu, a zároveň to, jak se člověk pod takovým hnutím a vlivem okolností chová a mění. Příběh se točí kolem dvou párů. Strážce věznice Atiq a jeho umírající žena Mussarat tu představují zastaralé smýšlení a konformitu. Oproti nim mladý pár Mohsen a Zunaira představují mládí, odvahu, touhu po změně k lepšímu a touhu po svobodě - jako vlaštovky - krásná symbolika. V takovém krutém světě ale "žádné slunce neodolá noci" a nikdo není zcela bez viny, což následně vyvolává stěžejní zápletku příběhu. I čisté duše mohou někdy uklouznout, a naopak ty ztracené mohou být znovu nalezeny. Tomuto filmu, velmi prospívá krásná akvarelová animace. Neubírá totiž na krutosti ani závažnosti dění, ale zjemňuje přesně to, co by bylo v hraném filmu už příliš drsné. ()

sad12

Herecké výkony u hlavních postav = 14 z 15 || Herecké výkony u vedlejších postav = 4 z 5 || Kamera = 10 z 10 || Zvuk = 9 z 10 || Téma = 5 z 5 || Výkon režiséra = 9 z 10 || Scénář = 24 z 25 || Můj komentář: Očekávání jsem velká neměl a přesto musím říct, že po zhlédnutí mi zůstala husí kůže, taková, jako jsem dlouho neměl. K postavám jsem si já, jako divák, vytvořil rychle vztah a často jsem s nimi i soucítil a to jakým způsobem s nimi soucítil se zatím ne každému filmu povedlo. Film má opravu ode mě velký poklonu. Film byl o to děsivější, když v posledních dnech se Talibán v Afghánistánu opět chopil moci a navrací i přes své sliby staré pořádky. Kábulské vlaštovky si dobyli místo na mém zlatém seznamu filmů, díky překrásným malbám, skvělému příběhu, silným postavám a originálního francouzského dabingu, ze kterého jsou cítit emoce, ač mu vůbec nerozumím. Filmu uděluji neskutečných 95 % =  ★  ★  ★  ★  ★ ()

Renfield

Primárně příběh dvou párů, do jejichž životů však tvrdě zasáhnou tehdejší a zřejmě i dnešní poměry v zemi. Sympatie si oba získávají velmi rychle, přes úvodní dění je tomu však především díky dámským polovičkám. Optimistická Zunaira, jenž si zřejmě plně neuvědomuje nebezpečí některých situací a nemocná Mussarat, kterou trápí především to, že už nemůže být "plnohodnotnou" ženou svému muži. Propojení jejich životů je tragické, ale nakonec nejen to propojení. Příjemná animace podtrhuje atmosféru dění stejně, jako to dokáže s krásou a nemocí. Velmi silný příběh, jenž má několik vrcholů. 80% ()