To musí byť nebo

• Česko To musí být nebe (viac)

Elia Suleiman, hlavná postava a rozprávač, uteká z Palestíny a hľadá alternatívny domov, len aby si uvedomil, že Palestína je vždy s ním. Prísľub nového života sa čoskoro premení v komédiu plnú omylov. Nech sa vydá akokoľvek ďaleko, od Paríža až po New York, všetko mu pripomína domov: polícia, kontroly na hraniciach a rasizmus sú vždy prítomné… A zatiaľ čo robí všetko pre to, aby sa začlenil do novej spoločnosti, každý mu neustále pripomína, odkiaľ pochádza. Ako sa tak túla a hľadá sám seba, Elia Suleiman si kladie základnú otázku: čo môžeme naozaj považovať za domov? Film je burlesknou ságou skúmajúcou identitu, národnosť a spolupatričnosť, v ktorej humor prináša novú nádej pre ostatných i pre samotného Suleimana. (Film Europe)

xxmartinxx

Na sebeprezentaci Eliy Suleimana coby člověka, který se tváří, že mu svět něco dluží, mi je něco krajně nesympatického. Celý film tráví tím, že neslovně soudí karikatury, které sám vymyslel (mimochodem poměrně obstarožní a povrchní karikatury), aniž by vyjádřil zájem o cokoliv krom okukování ženských zadků, což ve mně evokuje něco, co by natočil Jiří Menzel někde mezi Králem a Donšajny. ()

Marze

Je to snímek pro vnímavého diváka. Už úvodní scéna je vtipná, když kněz vykopne dveře. Občas si hrdina dělá legraci sám ze sebe. Většinu času mlčí. Vidíme všední i fantazijní scény. Co je ve filmu všudypřítomné je až koronavirová prázdnota. Režisér Suleiman nesoudí, nekomentuje , je vyrovnaný, nevměšuje se, nevysvětluje, neobhajuje. Palestina snímek vyslala do soutěže o Oscary. Kouzelná scéna rvačky o židle u fontány. jako kdyby vzdával poctu klasické grotesce. Časem pro mě začalo být vyprávění únavné, protože postrádalo vývoj. ()

Arsenal83

Čakal som na ten moment, kedy sa mám začať smiať, a ono to nikdy neprišlo, len nejaké záblesky úsmevu, ale to je tak všetko. Film má veľmi málo dialógov, vlastne takmer žiadne a bez toho to je maximálna nuda. Mne podivný pohľad pána v okuliaroch, ktorý vyzerá, že má všetko na háku, na zábavu nestačil. ()

Dexter1

Moje prvé stretnutie s Elia Suleimanom a musím konštatovať, že je trošku egohonko. Zábery na samého seba, pričom je v úlohe pozorovateľa, kde sa nám snaží podstrčiť jeho nazeranie na svet, ma neuchvátilo. Formálna zložka je zaujímavá a vizuálne ide o pekný film, ale mne to dáko nestačí... ()

Aljak

Podľa popisu som sa na to výslovne tešil, no napokon zostávam pomerne sklamaný. Putovanie Eliu na línii Palestína - Paríž - New York v pseudosatirickom prevedení na hrane nemého filmu nebol zas až tak skvelý nápad, ako by sa mohlo prvotne zdať. Úprimne, nezasmial som sa jediný raz, a všetky tie stereotypy mi prišli skôr trápne, inými slovami - postrádalo to akýkoľvek dôvtip, na ktorom by sa dal takýto typ filmu postaviť. A pritom to potenciál malo relatívne dobrý. Nuž, jedna hviezda. Nič viac, nič menej. ()

honajz2

Utekl z Palestiny do Paříže a později do New Yorku aby nakonec zjistil, že lidi jsou všude stejní a doma je prostě doma. Ta stěžejní (nakolik se dá označit za stěžejní) se mi líbí, ale se zpracováním je to horší. Ona ta myšlenka z toho sotva vůbec vyplyne, jelikož Suleiman, režisér filmu, který zde ztvárnil neustále mlčenlivou hlavní postavu, má celý film neustále ten stejný lehce utrápený výraz, jak na začátku, tak na konci, proto jsem měl problém mu to závěrečné uvědomění uvěřit. Spíš jsem měl pocit, že sám neví co ho dělá šťastným a kdy by mohl být vůbec šťastný, takže si ani nejsem jistý, jestli to je šťastný, neutrální nebo špatný konec. Asi si z toho mám vybrat podle sebe. Těžko pak v tom filmu můžu nějak pořádně najít psychiku režiséra samotného, když se o něm za celou dobu dozvím jen to, že je Palestinec, rád okukuje mladým ženám nohy (což mu ale do jisté míry rozumím, většina z těch ukázaných se mi líbila taky), nemá rád policii a nemá rád Izrael a Židy. Na hlavní postavu je to celkem málo, navíc když se tu nepovedeně snaží něco rozvíjet. Třeba ty absurdní scénky s policií, která svoji práci vykonává jako nějaký robot, můžou sice být fajn, ale pořád se jen opakují dokola a aby to občas vypadalo jakože jinak, objeví se zde třeba anděl, kterého honí. Ty absurdní scénky zobrazující realitu navíc jsou někdy úsměvné, ale že bych se u nich bavil, to taky říct nemůžu. Navíc některé sice jsou symbolistické, ale jiné jsou spíš jen pouze groteskní - a nebo jsem jejich význam nepochopil. O to horší ale je, že nemám náladu zjišťovat to znova, protože ten film je absolutně bez děje, ani z bodu A do bodu B nejde a atmosféru ty mlčenlivé návštěvy různých (někdy i liduprázdných) míst fakt neměly, takže jsem se celkem rychle začal dost nudit. Navíc mi přišlo, že Suleiman nemá cit pro tempo, takže i ty záběry samy o sobě většinou trvají zbytečně dlouho. Každopádně ale musím pochválit dost slušnou kameru a zajímavou koncepci záběrů, když už jsem se u toho tak nudil, tak aspoň tohle mé dojmy o něco zlepšilo. Takže ve zkratce celkově: záměr dobrý, ale jeho zpracování bohužel nepovedené a nezáživné. 2* ()

angel74

Vedle sebe tu rozkvétají groteskní absurdity, nicotnosti i poetické obrazy, ale samotný děj působí poněkud jednotvárně a zdlouhavě. Škoda, že některé situace nejsou trochu lépe vygradované. Pochválit bych však chtěla závěr plný mladistvého elánu a energie. Ta písnička, na kterou omladina tančila, se mi moc líbila. Hudební složka filmu mě celkově dost oslovila. (65%) ()

Marrdaa

Chtěl bych tímto nezávisle podpořit nově vzniklé Kino/bar Přítomnost na Žižkově, kde si ke sledování můžete objednat osvěžující míchané drinky, víno, pivo ale samozřejmě i nealko a nějaký snack, aniž byste rušili ostatní. V kině totiž funguje silent menu, díky kterému vám obsluha donese přesně to, co si přejete, aniž byste museli vydat hlásku. Vše krom vstupného zaplatíte až při odchodu. Díky tomu dávám tomuto snímku jednu hvězdičku, protože jinak by to byl čistý odpad. Vykonstruované, nevtipné, artové a především nesmírně nudné. ()

kolemjdouc

mám z filmu dobrý pocit.Minimum keců.Už mě fakt iritují předimenzované filmy kde se jen kecá a kecá a ječí a jásá.třeba nad šatečkama .... ()

Psice

Tohle musí být nebe je pro mě jednou velkou transkulturní komedií, kterou charakterizuje nadhled ve spojení se smyslem pro absurditu. Elia Suleiman obsadil sám sebe do ústřední role jakéhosi němého, ale přesto dost výmluvného průvodce roztodivnými situacemi. Ať už je Suleiman ve své domovině, nebo na cestách po Francii či USA, vždy se ve všech třech kulturách odkudsi vynoří jakýsi jednotící prvek. Ono totiž ve finále není na koho ukázat, protože MY vlastně děláme totéž, co ONI, na které s opovržením ukazujeme. Rozdíl je tedy jenom v tom, že TO děláme jinak (třeba jen méně viditelně). Suleiman je zkrátka perfektní pozorovatel detailů a navíc vůbec netroškaří, takže dokáže tyhle nepatrnosti (které však zásadním způsobem hýbou kulturou) patřičně zvýraznit. Suleiman má navíc dar dívat se na svět očima dítěte, což se nebývale otisklo i do tohoto snímku a propůjčilo mu krásnou lehkost. ()

blondboss

Toto je jeden z ďalších snímkov, u ktorých síce na jednej strane musíte oceniť akýsi myšlienkový autoportrét samotného režiséra v hlavnej úlohe, avšak na strane druhej sa to bije s ťažkým artovým kŕčom. A to hlavne preto, že v zásade celý čas čakáte, kým sa stane niečo zásadné a zapamätateľné, aby ste zistili, že už je koniec a vy sa len zamyslíte a poviete si fajn. To je jednoducho málo a aj v rámci artového žánru by som tu očakával trošku viac. 45 % ()

mmirri

Aby mě někdo nutil přemýšlet takto nenuceným způsobem, to je vskutku umění. Beze slov, lehýnce a s jemným úsměvem plyne příběh a obyvatel “západu” jen kouká, k jakým absurdnostem přivedl svůj život, kulturu, společenské způsoby. Ale podivně si žije i “východ”. Spolu s autorem se na sebe navzájem můžeme mile usmát a dovolit si porozumět. ()

Koco

Infantilný kraťas na tému Stranger in a Strange Land, len škoda, že mal 97 minút. Hviezdičky dávam za zopár podarených gagov a najmä scénu s francúzskym producentom. Potvrdila moje dlhodobé tušenie o náture európskych investícií do filmov z ,, exotických" krajín. ()

Jan_Hybern

Palestinský film zas tak často nevídám. :)) Tento měl svou poetiku. Trochu nudný, trochu přehrávání a dělání ze sebe něco více, něco "uměleckého". S lehce předvídatelným koncem. Ale jo, odpočinkový kousek, nad kterým se člověk lehce pousměje. :) ()

dati odpad!

čistá propaganda a strata času..//našťastie tam nikto neexploduje, takže ide v podstate o prevratný plastelínsky pokus o film.. ()