Vedúci armádny virológ Sam Daniels (Dustin Hoffman) sa s pomocou kolegov zo Strediska pre výskum infekčných chorôb americkej armády pokúša zabrániť globálnej biologickej katastrofe - chce zastaviť šírenie životu nebezpečnej epidémie smrtiaceho vírusu menom Motaba, ktorý sa šíri do celého sveta z afrického dažďového pralesa a nepozná žiadne hranice! Jeho smrtiaca účinnosť je stopercentná. Samovi v náročnej a zodpovednej práci pomáha aj virologička Robby Keoughová (Rene Russo), ktorá sa sama stane obeťou vírusu. Jedni sú presvedčení o tom, že na záchranu tisícok ľudí je potrebné iba nájsť nositeľa vírusu - malú nezbednú opičku... Iní sa však domnievajú, že jediným správnym spôsobom, ako zabrániť šíreniu vírusu, je „radikálny rez“ - vybombardovať mesto a pochovať všetkých jeho obyvateľov... (TV Markíza)

igi B.

Ach jo, tyhle závažně a realisticky se tvářící dílka. Furt dokola že... Petersen splnil opět všechna očekávání do něj vložená... Ano, vše se to tak může stát, i ty krize partnerské, i ty opičky si občas kýchnou... Hm. Mně to ovšem jako drama nepřipadalo. Americký akčňák v Áčkové produkci s až nepochopitelně hvězdným obsazením. To ano. Proč to vlastně komentuju? Asi proto, že ty herce v hlavních rolích mám fakt rád a trochu to tady nechápu. I když ty honoráře asi byly vynikající. Ale film jen dobrý. Za tři. ()

ScarPoul

Dobre sa na to pozerá a Hoffman je tam fantastický. Ale od určitého momentu mi to prišlo ako zaujímavý diel Dr. Housea, kde sa parta doktorov vyberie vyšetrovať príčiny a nebojí sa navštevovať domovy a prekračovať pravidlá. V tomto smere je to úsmevné a hoci nezvyknem porovnávať až tak často, musím priznať že Soderberghova Nákaza si viedla v rámci témy smrtiacej epidémie trošku lepšie. Minimálne realistickejšie. Outbreak je ale typický heroický film, ktorému prepáčim nejaké to klišé a ocením napätie. Eskapády v helikoptérach sú celkom osviežujúce. V rámci toho, čo to chce povedať to funguje. Ale v súčasnej dobe to pôsobí trošku smiešne. Každopádne jedno pozretie rozhodne neurazí. ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $67,659,560Tržby Celosvetovo $189,859,560║ __"Realita: Prichádza rok 2020 z nešťastnou globálnou epidémiou a hneď doslova zabudnuté filmy o nákazách sú aktuálne ako nikdy predtým!"__ A veru musím aj ja prehodnotiť, film má nesporné kvality a dosť poctivú réžiu, ktorá berie a slušne nemotáva, necháva tápať, naplno prežívať trampoty. Herecky skvelý výber, dramatizácia až do konca vygradovaná. /80%/ ()

GeusX

Cože, já nenapsal ke Smrtící epidemii ještě komentář? A to byla na mém osobním žebříčku řádku let na předním místě v žánru thriller, když jsem to viděl před více než dvaceti lety poprvé. A výborná napínavá dramatická podívaná je to i dnes. Však byl taky jednoznačně první volbou z thrillerů o epidemiích, které jsem si v letošním březnu za nouzového stavu kvůli Covid-19 hezky masochisticky naservíroval :) Až to vzhledem k současné situaci dostalo mrazivě realistické společné prvky. >85% (viděl jsem: možná i více než desetkrát, kdo by to počítal) ()

Real Tom Hardy

"GENERAL, WITH ALL DUE RESPECT, FUCK YOU, SIR." ------------- V čase, keď aktuálne šéfuje svetu Covid-19, padlo vhod pozrieť si niečo na podobnú tému a z toho súdka rovno vybrať to najlepšie, a tým Petersenov Outbreak s famóznym obsadením, pôsobivou Howardovou hudbou a veľmi dynamickou a zaujímavou réžiou s veľkým citom pre detail, ktorá má zároveň všetky aspekty filmu v malíčku, hravo ich zvláda a nerobí jej problém vytvoriť silné momenty aj neexplicitným spôsobom, rozhodne je. V skutku padlo vhod. ()

• Vrtuľník, ktorý Daniels a Salt ukradnú (Hughes OH-6 Cayuse) má dolet len 267 míľ (430 km). Vo filme spomenutý údaj o dolete 400 míľ je nepravdivý. (FesterNZ)
  • Na začiatku roku 2020 zažil film opätovný záujem zo strany verejnosti vzhľadom k prepuknutiu celosvetovej pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Podobne sa darilo aj filmu Nákaza (2011). (ČSFD)

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech