God of War: Raising Kratos

Pejpr

Upřímně, nejsem fanda God of War, nikdy jsem nehrál a nejspíš také nikdy nebudu, ale i přesto hodnotím tento dokument plnou palbou. Raising Kratos je jeden z mála počinů, který nabízí velmi autentické nahlédnutí pod pokličku vývoje videohry a to ne pouze co se týče technického pohledu, ale zejména, a to je klíčové, toho lidského. Na všech účinkujících je vidět naprosto enormní tlak a stres, kterému jsou prakticky neustále vystavování a to ne pouze kvůli finanční stránce, ale je vidět, že jim záleží na tom, co dělají a je pro ně velmi důležité, co si o hře budou myslet fanoušci. Negativní rodinné dopady, které tyto faktory způsobují, si, troufám tvrdit, málokdo uvědomuje (rozhodně ne review bombeři). Za každým produktem stojí lidé a je dobré si to připomínat touto formou. Cesta za úspěchem přináší někdy velké oběti. ()

KUFI

Predne musim rict, ze miluju GOW serii, hral jsem vsechny dily a reboot povazuju za velice vydarenej. Ale dokument na me moc dojem neudelal. Protoze jsem se tesil na zajimavy zakulisni materialy z vyvoje hry a emocionalni plkani o vztazich a rodinach me nezajima. Bohuzel je ho film plnej a skutecne podstatny veci mi zustali utajeny. Doufal jsem, ze uvidim napr. vystrihany casti hry, technicky aspekty jejich spickovyho enginu a vyslovene me nasralo, ze neukazali dabera Mimira ani Baldura. ()

dO_od

// Dvouhodinová sonda do vývoje jedné z nejlepších (ne-li nejlepší) her všech dob, což potvrdí snad každý, kdo si to s Kratosem prošel od začátku do konce. Jeden záběr, epický příběh otce a syna, brutální gameplay, a za tím vším Cory Barlog. Sony ten dokument pojalo dost výživně, takže se jede od krušných začátků, přes velkolepé odhalení na E3 (kde jsem mimochodem byl a brečel jsem jak tehdy, tak teď) až po mohutný release. Má to emoce, má to pointy, má to všechen ten exkluzivní behind-the-scenes stuff, po kterém lidi prahnou, a k tomu ještě občasný doprovod Beara McCrearyho. Co víc si přát? Jo, snad jen výlet na Island, sochu Kratose a hlavně to pokračování! (Jediné mínus dokumentu je jeho délka, která mi ale jako fanouškovi zase tolik nevadila). ()

vyfuk

Sledovat God of War je jedna věc. Hrát jej, věc další. Úplně jiná věc je však sledovat dokument o tom jak tato hra vlastně vznikala a probrala se k životu. Plus k tomu oslnila milióny lidí po celém světě. Nebylo to jenom o tom však vytvořit hru. Bylo to o tom zabít frančízu, která už tak měla milióny fanoušků sama o sobě. Museli se přesunout z jedné linky na jinou. Vymyslet ji, aby dávala smysl a byla stejně, ne-li i více epická. A podařilo se! Stálo to tunu nervů, emocionálních pádu, ale i euforických vzestupů. To vše mělo za výsledek jednu z nejikoničtějších her minulého roku a asi i celé dekády. Minimálně. O tom, že dokument funguje skvěle, je výborně natočen a umí zachytit vše, aby to dávalo smysl a navazovala je věc další, která už je milý dovětek, který z toho nedělá jenom nějaké záznamy z toho jak vznikala nějaká hra. Je vtipné, že v porovnání s Playing Hard, které jsem považoval za důstojný dokument o tom, jak vytvořit hru, je zde tento počin, který ho hravě strká do kapsy. Ať už v rámci pozadí, rozuzlení a hlavně i zpracování. Nepamatuji si, že by byl dokument, co by mne takto vtáhl a co více dokázal mne nechat i s otevřenou pusou hledět na epiku samotnou. Ano, děkujeme. Teď už je jenom otázka jestli a kdy se dočkáme dalšího God of War. Smůla ale bude, že dělat dokument o dokončení dejme tomu nové trilogie by bylo super, ale v porovnání s tímto vlastně zbytečné. ()

phoenixer

Hra co se týče cinematic cutů nemá takřka konkurenci. Naprosto skvělé filmové záběry doplněné o geniální hudbu, které odvypráví děj hry na jedničku mluví za vše. Christopher jakožto Kratos má skvělý hlas a jeho "Boooi" vám bude znít v uších ještě velmi dlouho po dohrání. Dokument a především Cory tak vypráví o všech problémech i radostech, které tvůrci měli. A že toho nebylo málo... ()

• Tvůrci dokumentu měli k dispozici více než 400 hodin materiálu. (Duoscop)