Johanka

• Slovensko Johanka z Arku (viac)

Rok 1429. Zúri storočná vojna. Johanka, ktorá má vojenské a duchovné poslanie, oslobodí Orléans a znova dosadí následníka trónu na francúzsky trón. Potom odchádza bojovať do Paríža, kde utrpí prvú porážku. Burgunďania ju uväznia v Compiègne a vydajú Angličanom. Vtedy predstúpi pred cirkevný súd v meste Rouen. Proces vedie Pierre Cauchon, ktorý sa usiluje zbaviť ju všetkej dôveryhodnosti. Johanka ostáva verná svojmu poslaniu a odmieta sa priznať k čarodejníctvu, z ktorého ju obviňujú. Nakoniec ju odsúdia na upálenie na hranici za kacírstvo. (Film Europe)

ancientone

Johanka Superstar bola ako blackmetalový historický muzikál ironizovaním a výsmechom artového filmu, definitívnym rozložením žánrov a štylistických postupov vytvárajúcich akýsi európsky arthousový kánon posledných dvadsiatich rokov. Film pôsobil ako uškŕňajúci sa bermudský trojuholník, v ktorom miznú všetky zažité filmové postupy a konvencie, tendencie, koncepty, koherencie, a nakoniec aj zdravý rozum. Napriek všetkej fantazmagorickosti a ironickému vyčleňovaniu dokázala miestami stále v plnej vážnosti pripomenúť kvality najsilnejších momentov súčasnej transcendentálnej kinematografie reprezentovanej napríklad filmami Bena Riversa (Zaklínadlo na odohnanie temnoty / A Spell to Ward Off the Darkness, 2013) alebo Carlosa Reygadasa (Post Tenebras Lux, 2012). Autorova tretia práca odkláňajúca sa od jeho predošlej poetiky nultých rokov vytvorila dojem, že objavila široké neprebádané priestory kinematografického anarchizmu. Dumont smelo prehlboval svoje (pre publikum) najproblematickejšie aspekty a bolo nevídane vzrušujúce sledovať jeho mätúce kroky. Viac na: https://www.kinecko.com/johanka-z-arku-ako-tvar-filmovych-post-postmodernit/ ()

cartouche

Prostě bizár... Co toto mělo být, to snad neví ani pan režisér. Parta ochotníků se jednoho dne rozhodne, že si venku na louce natočí historický film o Jeanne d'Arc. Poněkud švihlý film. Například... třicet jezdců jezdí celé dlouhé minuty kolem hlavní hrdinky a vytváří různé cirkusové formace. WTF?! A nejvíc mě dostalo to "anglické vězení" - bunkr z druhé světové. (LOL) Nicméně ta žába v hlavní roli je šikovná a pokud by zůstalo jen o soudního procesu, mohlo z toho být rozhodně mnohem víc "memorable movie".  Ale i tak je to natolik praštěné, že tam ty dvě hvězdy dám. Nic horšího než ta Bessonova sračka s Millou se už ostatně ani natočit nedá. ()

Morien

-"Musím uznat, tu a tam odpovědi obviněné prokazují zdravý rozum." -"To je přesně to, co je pro ni tak nebezpečné. Zdravý rozum je pouze lidský. Má daleko k božským pravdám a může je před ní dobře ukrývat." ()

JitkaCardova

Od první chvíle je nám jasně dáno najevo, že dospělé vyprávění o Janě z Arku bude - při zachování svobody zero-budget a téměř antifilmařských postupů - jiné než lehkonohá, okouzlující, úsměvná a dojemná muzikálová travestie Jeanette: Dětství Jany z Arku. *** Druhý film zpracovává téma střetu dogmatické církve zastoupené klikou starých seschlých mužských s mladičkou znejistělou dívkou, která už netuší, zda je či někdy byla vedená božím hlasem, když se odvážila s rozpačitými výsledky zasáhnout do velkých dějin, a přitom jí nikdo - ani král, ani armáda, ani rodina a přátelé, a nejméně ze všech paradoxně právě církev - nemůže být v jejím tázání a pochybách oporou. Přičemž tupé a kruté mechanismy systému středověké církve, vedení státu a armády neznají jiné řešení, než ji ze svých útrob jako neústrojné cizorodé těleso vyvrhnout. *** Obsah: téma střetu je silný, znázorněný citlivě, pádně, ale pro tentokrát jsem při dívání se nedokázala vstřebat formu, která mi i přes jízlivě parodické a sarkastické prvky připadala především ubíjející, jak byla záměrně a řízeně retardovaná. Vydat se tomu napospas na dvě hodiny bylo pro mě v každém dlouhém záběru protahované utrpení, a i když to zřetelně bylo režijním záměrem, připadalo mi, že to Dumont tentokrát úplně nevybalancoval a nechal se strhnout za hranu únosné sdělnosti. --- Čím víc dní nicméně od toho prožitku uplynulo, tím víc se mi to chce vychválit víc, a i když odmítám zapomenout, že jsem se v průběhu scén reálně nudila a otravovala a nemohla se dočkat, až to pokročí dál, zpětně se usmívám nad tou ďábelskostí, protože mám dojem, že bych si to dokázala pustit i podruhé. *~ ()

blondboss

Tento príbeh rozprávajúci o živote jednej z najznámejších hrdiniek Francúzska je v podstate akousi osobnou poctou Jane z Arku od režiséra Dumonta. Je tu vidieť jeho osobitý režijný štýl a tento snímok je skôr založený na kvalitnej konverzačke, ktorá do hĺbky analyzuje zmýšľanie a konanie hlavnej hrdinky a je zároveň akousi paródiou na cirkev onej doby vo všeobecnosti. Na rozdiel od prvotného muzikálu je toto viac zaujímavejšie a hutnejšie, ale na druhej strane stále akosi nudné a bez nejakých výraznejších momentov. Preto u mňa len priemerné hodnotenie, pri ktorom ale musím vyzdvihnúť mladučkú herečku, o ktorej ešte určite budeme v budúcnosti počuť. 60 % ()

• Celosvětová premiéra filmu proběhla 18. května 2019 na filmové festivalu v Cannes. (ČSFD)