Tím, že SG-1 natočila v roce 3000 př. n. l. pásku, se minulost změnila. Aby vše dopadlo tak, jak má, musí lidé z SGC najít Hvězdnou bránu a sestavit tým SG-1. Proto se Jack, Sam a Daniel s týmem majora Kowalského vydává na Chulak, kde najdou Teal'ca. Bohužel Teal'c v této době byl prvním mužem Apophise. (Varan)

Grogan

Jak jsem zmiňoval v komentáři u předchozího dílu, tak tuhle dvojepizodu beru jako extra bonus na závěr 8. série, ne jako regulární zakončení seriálu. Nicméně tahle epizoda mi přijde slabší než její předchůdce. První polovina s návratem na Chulak a rekrutováním Teal'ca (skvělá scéna s nahrávkou Teal'cova budoucího já) je za mě hodně dobrá, potěšil krátký návrat Apophise a Kawalskyho (pro úplnou kontinuitu bych uvítal ještě Ferrettiho - není paradoxní, že Kawalsky zemřel hned ve 3. epizodě a přesto se vrátil víckrát než jeho kamarád?), nicméně po přesunu SG-1 do Egypta to pro mě podstatně ztratilo šťávu. Za sebe bych uvítal, kdyby Kawalsky přežil a pomohl týmu s poražením Raa, koneckonců taky patřil mezi ty, kteří ho ve filmu pomohli svrhnout. Místo toho zjistíme, že z původního týmu všichni vojáci zemřeli a přežil zrovna otravný lingvista Jackson, který nijak nezareaguje na fakt, že vidí obdoby svých drahých přátel, kteří už jsou nějakou dobu mrtví. Plus celou situaci staví ve stylu "časová linie se změnila, protože Carterová nechtěla nic podniknout pro získání lodi a Jack s Teal'cem tak nemohli žít, tak se zapojili do svrhnutí Raa" (takže on jediný na tom nemá vinu, až na takovou maličkost, kterou zapomene zmínit - že celý ten nápad vzešel od něho). Navíc toho z akce proti Raovi moc neuvidíme, jsou tu zase dějové díry (jak může Carterová spravit loď Antiků, když sama říká, že nic takového v životě neviděla) a i když jsem shipper, tak tady mi ten motiv přišel nadbytečný. Na konci pak můžeme přemítat, co se s týmem stalo - dožil své životy v Egyptě (tak aby neovlivnil dějiny) nebo se vypařil, protože v budoucnu nikdy do Egypta nemusel cestovat. Největší otazník v tomhle zůstává u Daniela Jacksona, to nebyla alternativní verze jeho já, ale jeho skutečné budoucí já.... Jinak týmové rybaření na konci je pěkný závěr pro původní tým, i když už je to zopakované z Threads. Slušné 3 hvězdy. ()

Xeelee

E19 ⤶ Jack se přeci jen vrátil, aby vzal Daniela a Sam skrz bránu, aby je zajal Apophis a osvobodil Teal'c. RIP alternativní Daniel. Pokračování už je akčnější a hraje si s ovlivňováním historie. Původní mise se zvrtla (RIP Jack, Sam, Teal'c), tak jak to udělat, aby se vše vrátilo do původních kolejí a první brána zústala na Zemi? Ale prostě to nějak vyjde, oni dožijí v minulosti (Jack se Sam!) a ZPM pošlou časovou schránkou do budoucnosti, aby vůbec nemuseli cestovat časem. Takže mají ZPM a otevírá jim to zajímavé možnosti do budoucna. V ději se nachází dost časových paradoxů a to že se budoucnost srovnala (téměř) do původní podoby je asi spíše náhoda, ale ten paradoxní závěr, kdy se vše anuluje, dává smysl, jen to proběhne moc rychle a není to nijak vysvětlené. Původní Daniel se narodí znovu a nevrátí se do minulosti. Vše až na tenhle díl se odehraje znovu (klidně si to vše pusťte znovu:). A co když je to smyčka a vše se v minulosti už odehrálo a museli to udělat, aby vše došlo do bodu, kterým Hvězdná brána začala? ⤷ E01 ()