Film Cruella sa odohráva a je zasadený do Londýna sedemdesiatych rokoch minulého storočia do prostredia punkovej a spoločenskej revolúcie kde sledujeme mladú Estell, šikovné, talentované a kreatívne mladé dievča, ktoré je za každú cenu odhodlané stať sa svetoznámou svojím dokonalým štýlom a nekonvenčným dizajnom. Este sa na ceste za splnením svojho sna spriatelí a spojí s dvojicou mladých zlodejíčkov, ktorí vedia oceniť jej chuť na škandály a neplechu a spoločne si budujú svoje miesto a život v londýnskych uliciach. Jedného dňa Estell a jej výnimočný vkus  a štýl pre módu upútajú pozorné oko barónky „von Hellman“, módnej legendy a ikony, neskutočne a zničujúco elegantnej ženy v hereckom podaní dvojnásobnej držiteľky ceny Oscar® Emmy Thompson. Ich následný vzťah však uvádza do pohybu kolobeh udalostí a odhalení, ktoré spôsobia, že Estell postupne prijme a akceptuje svoju skazenú odvrátenú stránku a postupne sa premieňa na drsnou, zlú a pomstychtivú Cruellu. (CinemArt SK)

MrHlad

Craig Gillespie je hodně šikovný režisér a Cruella to potvrzuje. Nesmyslně přepálená stopáž mě sice zpočátku trošku děsila, ale tenhle disneyovský origin šlape až nečekaně dobře. Emma Stone je většinu času velmi sympatická, až se člověk diví, že má hrát vlastně záporačku, ale ty momenty, kdy se změní v sociopatku toužící po (oprávněné) pomstě, vlastně i díky tomu fungují tak dobře. Emma Thompson si svou prvotřídní svini taky užívá a Gillespie sype z rukávu jeden vizuální nápad za druhým, sem tam vyzobne něco z Jokera, sem tam z Burtona a na jeho stylový Londýn sedmdesátých let se zatraceně dobře kouká. Vlastně jako na celý film. Až mě docela mrzelo, že se tvůrci museli občas očividně trošku držet na uzdě. Celkově je to ale zatraceně zábavná a audiovizuálně našlapaná podívaná, která funguje jako drama, komedie, rodinný film i heist. Nevím, jestli bych podepsal tvrzení, že ze všech těch hraných návratů k disneyovským klasikám je Cruella nejlepší, rozhodně je ale nejosobitější a nejodvážnější. ()

Rimsy

K tomuhle vcelku divnému projektu jsem si až do konce titulků nedokázal úplně najít cestu. Origin disneyovské záporačky je prostě vcelku zbytečný, a kdyby se jednalo o svébytný film o tom, kterak si outsider v jokerovském duchu navzdory společnosti vydobude cestu k sobě samému, nepříjemně vtíravých otázek by razantně ubylo. Jenže se tak nestalo, a tak se ptejme: Dává smysl svět, v němž se nahodile mísí až dickensovská sociální realističnost s komiksově přepálenými charaktery? Je možné prodávat směs seriózně se tvářícího psychologického dramatu, odlehčeného heistu, rodinného dojáku a disneyovského technologického dema s digitálními psy? A proč postava Paula Waltera Hausera fandí zrovna Tottenhamu? Karikaturní figury Emmy Stone a Emmy Thompson samozřejmě hrají jako o život a hází expresivní grimasy na všechny strany, stylizovaný Londýn 70. let se otřásá pod náloží dobového soundtracku a propracované kostýmy udrží pozornost; jenže zároveň je příběh velmi průhledný a předvídatelný (a tam, kde není, tak prostě nedává smysl), zajímavá témata rozpadu osobnosti či sněhurkovského generačního střetu jsou opuštěna skoro rychleji, než se vůbec vynoří, a vzhledem k vcelku temné atmosféře je otázkou, pro jaké diváctvo je snímek vlastně určen. No, já to každopádně nejsem. ()

EvilPhoEniX

Disney Villain Origin Cruelly a je to překvapivě velká stylovka.Žánrově je to zcela něco jiného než běžně sleduji a vyhledávám, ale nutno říct, že na fakt, že to má 140 minut a film neobsahuje akci ani násilí, tak jsem se bavil nadprůměrně.Cruella má svůj vlastní xicht, hezké prostředí Londýna, působivou Emmu Stone, která si celou show krade pro sebe a její nástupy na scénu jsou vždy epické i poutavé a potěší i fakt, že zde neustále hraje fajn retro muzika. Na druhé straně potěší i Emma Thompson, která baronku hraje na skvělé úrovni, jde z ní respekt a mrchu hraje obstojně. Tyhle vzájemné střety mezi oběma hlavními hrdinkami jsou nejsilnější z celého filmu.Potěší i pejsci, občasné humorné vložky, pár fajnových zvratů byť některé jsou očekávané a funguje to i jako Heist žánrovka s Revenge tématikou v jednom. Velkým plusem je i módní prvek, kde z některých šatů se zatajuje dech. Ženy orientované na módu, zde budou nejspíš žasnout.Příjemný hezký a zábavný film. 7.5/10. ()

xxmartinxx

Mám rád filmy, ve kterých se mísí opulence a ambice způsobem, který sice absolutně ztroskotává, ale je to parádní jízda! Cruella se snaží nějak polidštit postavu, která byla vytvořena proto, aby byla nenáviděna, a nedává to smysl logicky, logisticky ani emocionálně, následuje to každý trend, včetně trendů protiřečících si, a snaží se to být tolik věcí, že udržet s tím filmem krok není jen tak. Způsob, jakým se narativ toho filmu absurdně vymyká kontrole, je až kouzelný. Příběh ženy, která je v původní pohádce prostě extravagantní alkoholička, se proměňuje v příběh operního rozměru o vraždách, mezigeneračních křivdách, budování módního impéria a existenciálních traumatech - není absolutně žádná potřeba, aby byl tenhle charakter vykreslen skrze tak přemrštěný a překombinovaný příběh, ale nakonec právě absence jakékoliv zátky tomu dodává kouzlo. To se sice neodráží v hvězdičkovém hodnocení (potřeboval bych, aby to aspoň nebylo tak dlouhé), ale k tomu filmu vlastně cítím sympatie. Rozhodnutí zpětně motivovat charakter Cruelly de Vil tím, že dalmatini v jejím dětství a před jejíma očima ZÁKEŘNĚ ZABILI JEJÍ MATKU je ale rozhodně nejvíc geniální filmové rozhodnutí od match cutu ve Vesmírné odyseji a k tomu filmu nejde než cítit absolutní respekt a pokoru. Komukoliv, kdo si myslí něco jiného, plivnu do obličeje! ()

johnn333

Dělat origin o záporačce v mantinelech vytyčených Disneyim je podobně marné jako Cruelliny site-specific instalace, které působí jako něco, co vymyslela Emily in Paris, která vybrala i ten nejvíc obvi soundtrack. Lavírování mezi quirky dělnicí módy a pomstychtivou záporačkou je neobratně nepřesvědčivé, zvlášť v kontrastu se skvělou baronkou Emmy Thompson, která je vlastně přesně tím, čím měl být charakter Cruelly. Jasně, je to jiné, než ostatní hrané Disney věci, výkřiky Variety o "filmu roku" jsou ale ústřel. ()

Botič

Tady si dal Disney záležet. Nádherně spíchnutá záležitost, která prvoplánově nesmrdí snahou vyždímat z diváků peníze. Z letošní kolekce Jaro/Léto 2021 pro mě zatím jediný film, kterému dávám s čistým svědomím plný počet! ()

Spiker01

O Cruelle se hovořilo jako o filmu silně inspirovaném například Jokerem nebo také Ďábel nosí Pradu. Nevím, jestli na tohle někdo skočil, jelikož disneyovky jsou z podstaty naprosto neškodnou záležitostí pro celou rodinu a většinou i sterilní záležitostí. Než se vrhnu k převažujícím pozitivům, ten film je vpravdě úplně nechtěný a zbytečný a jakožto velkého fanouška dětské klasiky 101 Dalmatinů (té hrané verze s Jeffem Danielsem, kterou jsem viděl nesčetněkrát) mě úplně nepotěšilo vyložené popírání skutečností původního předobrazu. Jakmile se však film po, pro mě trpké třeba půlhodině, pořádně rozjel, vlastně mě některé změny charakteru hlavní postavy, tak jak si jí pamatuji, příliš neznervózňovaly a užíval jsem si společnost naprosto dokonalé Emmy Stone, která stále přesvědčivě uhraje o deset let mladší postavy než je ona sama a je bezpochyby středobodem tohoto nečekaného hitu. Vlastně jediné, co mě na snímku sem tam iritovalo, tak byli odporně digitální a strašně zlí Dalmatíni, kteří se sic studiu zřejmě citelně zapsali do rozpočtu filmu, nikdo dnes už však asi nebude riskovat natáčení s mnohdy neposlušnými živými zvířaty. Což je za mě škoda, jelikož film z roku 1996 na tom skvěle fungoval a případný remake by byl plně CGI. Což mi připomíná, že jsem vlastně hrozně rád, že se do onoho remaku nepustili a raději u Disneyho sáhli po originu jedné z nejvýznamnějších záporaček z jeho starých pohádek. Ač tedy skutečně vychtěný snímek, díky vynikajícímu scénáři a výborné režii Craiga Gillespieho jsem si film užil tak moc, jak jsem vůbec nemohl ani doufat. Móda mi nic neříkala když jsem vyrůstal a stejně tak ani nyní, zde o to však v první řadě vůbec nejde, takže se toho nebojte. ()

Hild

Velice příjemné překvapení. Cruella dokázala spojit typický rodinný film, kde nechybí očekávaná dětinskost a vizuálně velice podmanivý snímek, který vás dokonale vtáhne do 70. let. Výprava je skvělá a hodně mě bavilo, jak film pracuje s hudbou. Emma Stone je zde naprosto boží a jde vidět, že si užívala každou minutu. Možná by nevadilo, kdyby byl film o 20 minut kratší, v jistém momentě ve druhé polovině jsem začala mít pocit, že filmu dochází dech, ale nic to nemění na tom, že jsem si film velice užila. ()

KlárkaS

Stejně jako u Aladina je tu mega výhoda, že jde o disneyovku. Očekávání jsou hodně dole, a hlavně - může to být mnohem víc ulítlejší, protože je to přece pořád jenom rodinný film o disney záporačce. Cením kostýmy (doufám, že bude oscar), obě Emmy, a taky přímočarý motivace všech postav, který dávají smysl a jsou emočně opodstatněný. Jen škoda těch digipsů a hlavně toho pretentious soundtracku, písníčky samozřejmě super, ale ta doslovnost je fakt otravná (sympathy for the devil, seriously?). Nicholas Britell ale top, je strašně fajn zase slyšet nějaký zapamatovatelný motiv. ()

JohnnyD

Aj keď ani zďaleka nejde o dokonalý film (má to dlhočizný voice-over v úvode, zišlo by sa to trochu prestrihať, soundtrack by mohol byť precíznejšie zameraný na rok, kedy sa film odohráva, a Emma Stone, hoc je skvelá, Cruellu nedáva až tak uveriteľne ako Estellu), ide ale o mimoriadne štýlovú žánrovku, ktorá unikátne mixuje motívy z pôvodného animovaného filmu (je tam fakt KVANTUM odkazov) do dospelo pôsobiaceho extrémne štýlového filmu. Zároveň prichádza so zaujímavým príbehom "vzniku" Cruelly so skvelou dynamikou s Barónkou (fantastická Emma Thompson). Pritom nejde o nejaké samúčelné temné spracovanie, film je stále vhodný aj pre deti, ale estetika nepodlieza najmenším divákom (podobne ako to platilo napr. pre detské filmy v 80tych rokoch), naopak hudba, kostýmy (motív módy Cruella využíva na 100% a z niektorých módnych kreácií nejde spustiť oči) a výprava sú geniálne nadizajnované a vytvárajú fantastickú atmosféru, pre ktorú sa diváci k filmu budú dozaista vracať aj o 30 rokov (čo si nemyslím, že platí pre verziu s Glenn Close). 9/10 ()

Rosaviva

"The thing is, I was born briliant, born bad and a little bit mad." Emma Stone si užívá každou minutu a je to vidět. Skvělé zahrané, výborná výprava (kostýmy fakt smekám a výborně nastíněn Londýn 70. let). Naprosto boží hudba a psi. Asi jediné, co bych trochu vytknula byla na můj vkus dost přepálená délka, mohlo to být klidně o takových dvacet minut kratší. Podle traileru to vypadalo jako, že to bude našlapaná jízda a skutečně to tak bylo. Sice na tom bylo trochu vidět, že se drží zpátky, protože je to přece jenom rodinný film, ale jinak absolutně nezklamalo. Stejně jako u většiny vilan origin si pak kladete otázku, a vy se jí divíte? ()

dr.horrible

Badassovské módne orgie a najemmastone-ovskejšia Emma Stone od Easy A, vo filme, ktorý viac než 101 dalmatínov pripomína dekadentný bastard 90.kového Burtona s Jokerom a Rocky Horror Picture Show. Gillespieov rukopis je jasne čitateľný, výtvarná štylizácia natoľko úchvatná, že oscary za kostýmy a výpravu to má v kapse už teraz, a keby existovala cena za pesničkový soundtrack, dostane ju to tiež. Je tam všetko. Väčšina druhov punk rocku, Boots are made for walkin, Come together, Feeling good a na záver to zaklincujú so Sympathy for the devil. Nečakaná bombička a ak ste tiež neboli v kine od marca 2020, než nám komunistická chrípka dodrbala ročník, toto je presne ten film. A deti nechajte doma, pár psíkov im tú temnotu nevykompenzuje. ()

HAL

Kdyby mi někdo tvrdil že Cruellu točil Edgar Wright, věřil bych mu. Z dalšího Disneyho oživení jejich klasické animované postavy je překvapivě povedená stylovka, která nemá skoro nic společného ani s originálem, ani s Disneyho obvyklými klišé, a je místo toho svižným komediálním revenge/heist filmem s rozkošně sarkastickými čubkami v hlavních rolích. Což funguje o to líp že se vše odehrává v punk rockem zmítaném Londýně sedmdesátých let kde úplně všechno uctívá odvázaný styl Davida Bowieho a písničkový soundtrack je nejlepší hudební kompilací roku. 8/10 ()

Kothy

Původně jsem se této Disneyovce chtěl úplně vyhnout, ale dobře, že jsem to neudělal.  Nakonec z těch hraných bude zatím asi jediná povedená. Nejprve bych vyzdvihnul stylizaci. Člověka by vůbec nenapadlo, že origin této záporačky může být zajímavý. Vše se točí kolem módy, takže mají všechno hezky vystylované a vše jim ladí. Hezky pracují s barvami a vypadá to prostě pěkně a efektně. Hned ze začátku zjistíme, proč Cruella nemá ráda dalmatiny. Sledujeme od dětství její příběh, kdy se z drobné zlodějky vypracuje v úspěšnou návrhářku. Celou dobu bojuje se svou rivalkou baronkou, která patří mezi londýnskou módní špičku. Dozvíme se pár zajímavostí z její minulosti a řada dojde i na psy. Celkově mi to ani moc nepřijde jako film pro děti. Hudba je tady opravdu skvělá a do většiny scén se hodí. Film je zasazen do 70. let, takže tomu odpovídá i stylizace. Nejde nevyzdvihnout vynikající výkon Emmy Stone, které tato role opravdu sedla. Stranou se nedrží ani Emma Thompson jako její rivalka. Hlavně finále je dost povedené. Teď je jen otázka, jestli z toho budou chtít udělat celou sérii. "Vytáhla rodinnou kartu." ()

Dzeyna

Emma je láska a Cruellu zvládla více než dobře! Musím uznat, že takový výkon jsem od ní ani nečekala, neboť jsem u ní byla zvyklá na milé a romantické role. Ale zde ukázala něco, co obvykle zůstane schováno. Za mě super. ()

silentname

Hoci som nikdy nebol človekom, ktorý by vysoko kritizoval hrané Disney remaky, je pravda, že časom som začal mať pocit, že to začali trošku preháňať. Najmä po tom, ako som mal pocit, že dopadli "The Lion King" a "Mulan". Ale napriek pozitívnejším ratingom som musel uznať za pravdu jednu vec. Načo máme dokopy všetky tieto filmy? Existujú skutočne len preto, aby Disney vyžmýkali čo sa dá zo svojho najnovšieho filmového trendu? Odpoveď na otázku je áno. No hoci som nikdy z filmov nebol tak nadšený ako z pôvodných animákov, minimálne som bol zvedavý na to, čo sa rozhodnú Disney do týchto filmov priniesť. A tak sa dostávame k ich najnovšiemu prírastku do ich kolekcie - "Cruella". Na úvod by som mal možno povedať, že "101 Dalmatians" nepatrí medzi moje najobľúbenejšie filmy. Remake z roku 1996 si pamätám asi o niečo viac. A rád som sa k nemu vracal. Minimálne už len z faktu, že bolo zaujímavé, že zvieratá po celú dobu nerozprávali. Ako to dopadlo tu? Myslím si, že odpoveď máme v ohromujúcich výkonov našich dvoch ústredných protagonistiek. Emma Stone a Emma Thompson sú obe absolútne perfektné. Vo všetkých ohľadoch zvládli svoje role, dali do toho skutočne maximum a je vidno, že si užívajú svoje temné ja. No Emma Stone vie ukázať miestami aj svoju emocionálnejšiu stránku. A pôsobí v nej veľmi úprimne. Časť ako sa rozpráva s fontánou a predstavuje si tam svoju mamu je podľa mňa veľmi dobre zachytená. Film má ale aj iné skvelé momentky. Páči sa mi, že Jasper a Horace tu majú viac osobnosti. Ich úvodné časti keď vidíme ako s Estellou začínajú kradnúť a ich techniky ma bavia. Je ale super vidieť ako sa Estella postupne začína viac nechávať unášať Cruellou, ktorá tam odjakživa v nej bola. A čím viac sa dozvieme o tom čo sa vlastne onú osudnú noc stalo, tým viac som sa posúval na stranu Cruelly. Ono je pravda, že od začiatku je tu zrejmé, kto je skutočným zloduchom filmu a že zlo porazí menšie zlo a podobne. Ale tentokrát to Disney urobili zaujímavo, uveriteľne a celkovo silne. Neviem síce či beriem fakt, že sa niekto narodí s vlasmi nafarbenými napoly na čierno a napoly na bielo... a to doslova, ale inak s filmo nemám žiadne výraznejšie problémy. Z ich remakových trendov, jeden z ich najlepších. Hodnotenie: B+ ()

Chrustyn

Na první pohled zbytečný prequel disneyovské klasiky 101 dalmatinů, ale díky šikovnosti režiséra Craig Gillespie (který režijní talent předvedl už v Já, Tonya) se jedná o jedno z největších překvapení, které jsem za poslední dobu viděl a udivuje mě, že Disney kývnul na tuhle formu, která nemá moc šancí zaujmout mladší publikum. Ve 140 minutách režisér rozjíždí svižný snímek, který je někde mezi Ďábel nosí Pradu, kriminálního heistu a filmu o pomstě. Herecky bezchybné, režijně svižné a originální a milovníci módy zažijí orgasmy při pohledu na všechny ty bezchybné róby (Oskar za kostýmy je snad jistý). Nenechte se odradit délkou ani na první pohled nezajímavou postavou. Tohle ztvárnění se opravdu povedlo a v rámci disneyovské produkce se jedná o odvážný a svěží film.    ()

Anderton

Nečakal by som, že ma film s týmto názvom a v tomto veku (ale bližšie k žiakyni než učiteľke v tomto diele) dokáže skoro až nadchnúť. Nebyť zopár nepresností a nedotiahnutostí, nemal by som problém priznať farbu a dal by som päť čiernych čmúh na bielu srsť. Vážny tón ladí s komediálnymi vsuvkami, ale dokopy to už menej ladí s rozprávkovosťou fungovania fikčného sveta, kedy je polícia úplne neschopná a predsa len sa stačí pozornejšie pozrieť a hlavne počúvať, aby bolo každému vo firme jasné, kto je Cruella. A v pohode by sme sa zmestili do dvoch hodín. Ale kašľať na to, pre mňa najlepší live action Disney a námet na premýšľanie, či chovanie a talent dieťaťa viac ovplyvňuje výchova, alebo gény. ()

Stanislaus

Cruella coby disneyovská verze Jokera si na rozdíl od předchozích hraných předělávek od Disneyho razí svou vlastní cestu a vypráví šibalsky až zlomyslně úsměvným způsobem o původu dé-mon-ické milovnice černobílých puntíků. Líbilo se mi, jak se tvůrcům podařilo zakomponovat různé motivy, které se později objevily v dalmatinském sequelu (nejvíce mě pobavili Roger s Anitou). Z audiovizuálního hlediska jde o okázalou podívanou se slušným soundtrackem a plejádou přenádherných kostýmů - snad jen místy až příliš umělé efekty (psů) kazily tak trochu dojem. Emma Stone je sympaťačka, humorně jí přihrávali Joel Fry a Paul Walter Hauser, a celé to výtečně zastřešovala chladně elegantní Emma Thompson. Dějové plot twisty jsou veskrz předvídatelné, ale co už - v kině jsem se bavil a užíval jsem si naplno černobílou honbu za pomstou. ()