Síla psa

• Veľká Británia The Power of the Dog (viac)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

Malarkey

Síla psa na mě působí jako takový ten neotřelý artový dramatický snímek, který naznačuje homosexuální téma, aby to nakonec stočil do amerického dramatu dvacátých let dvacátého století a zůstalo tak hlavně u hezkých záběrů, které jsou v kontextu s příběhem stejně docela o hovně. Jane Campion z toho filmu je hrozně znát. Nesedí mi její styl a nesedlo mi to ani tady. ()

POMO

Pomalé komorní drama v chladném podzimním prostředí, ve kterém se o pocitech takřka nemluví a mezi postavami pouze vřou, podpořené dramatickou, místama až thrilerovou hudbou. Jane Campion usedá zpátky za piáno a tentokrát obchází veškerá příběhová klišé, které diváka v průběhu sledování napadají. A opatrnou psychologickou studií postav vede snímek do uměleckého tvaru, který pokládá více otázek, než dává odpovědí. Zajímavé, osobité, festivalové. Ale nechalo mě to chladným. Cumberbatch brilantní. ()

Houdini

Oscar 1 : Režie + 11 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Benedict Cumberbatch, Herec VR - Jesse Plemons, Herec VR - Kodi Smit-McPhee, Herečka VR - Kirsten Dunst, Scénář - A, Kamera, Střih, Hudba, Výprava, Zvuk ... ... ... Zlatý Lev - výběr ()

Enšpígl

"Dobrý den, jmenuji se Jane Campion, natočila jsem Sílu psa a ráda bych za to dostala nějaký ceny" "OK a co na to diváci v kinech ? " "45% uteklo ze sálu, 52% usnulo, 2% spáchala během projekce sebevraždu, 1% dostalo covid, a Matty s Rimsym po skončení filmu tleskali nadšením půl hodiny ve stoje". ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA ║ Tržby Celosvetovo $54,608▐ Chladný psí čumák, tak toto je zas len výhra, takýto suchý film zasypať oceneniami. Cumberbatch je delikátny ale je škoda že v tak nekonečne povrchne artovom dramate. /40%/ ()

Marigold

Pokorný, krásně natočený, plný dramatických scenérií a podprahové tenze, kterou tam ale popravdě dost na sílu vpravuje občas prvoplánový podmaz Johnny Greenwooda. Campionové scénář je nesoustředěný, těká, děj rozdělený do fragmentů nevytváří ucelené dramatické napětí a na konci tak trochu závisí na síle náhody... s pointou jsem se tak spíš pral, než jí prožil. Nejsilnější motiv není láska syna k matce nebo vychýlenost dvou samotářských postav, ale vztah dvou bratrů, který se z děje po zhruba půl hodině tiše vytratí podobně jako Jesse Plemons, který přehrává zbytek osazenstva o hovězí hlavu. Výsledek je dietní vývar z Až na krev a Takových krásných šatů. Apartní kousek, který štěká, ale nekouše. ()

Rimsy

Síla psa je poctivé slow burn drama, které prostřednictvím několika postav zvládne chytře i nenásilně vypovídat o širokém spektru témat. V kombinaci se skvělými herci a opojným vizuálem není pochyb o tom, že se jedná o jeden z filmů roku. Více zde. ()

Radek99

Zajímavá cesta Jane Campion od Piana k podprahové Zkrocené hoře, v níž je piano obsaženo alespoň jako předmět a symbol... Vizuálně opojné krásně natočené slow burn drama, které si z westernu vypůjčilo jen mizanscénu a několik málo propriet, ale soustředilo se hlavně na pnutí skryté pod povrchem a dramatický oblouk... ()

Superpero

Je to tak nervózně natočené, že furt jen čekáte, kdy se stane nějaká tragédie. Napětí v rodině je až hmatatelné, takže mě překvapil vývoj, kdy Cumberbatch najednou otočil a nebyl takovej kokot. Je tam hodně nevyřčeného a finální pointa je celkem fajn. Nenudil jsem se, i když se tam mnoho nestane. ()

Fr

„PO SMRTI OTCE JSEM DBAL HLAVNĚ O MATČINO ŠTĚSTÍ. CO BYCH BYL ZA MUŽE, KDYBYCH NEPOMOHL SVÉ MATCE? KDYBYCH JI NEZACHRÁNIL? …“   Ty vole, to už se dneska netočej normální filmy? Jako pro koho je takovejhle western? Bacha – vono to není natočený nijak špatně. Má to charisma, ale takový podivný. Rozhodně žádný cákání testosteronu. Což si myslím, že western….teda dobrej western, potřebuje. Navíc jako celkem chvíli tápu v tom, co mi chtěj tím příběhem vlastně říct a z toho tápání moc odvázanej nejsu. A hlavně čekám….  nebo mám spíš strach, že si tam dá někdo francouzáka. Naštěstí tak daleko nedojdeme (kurva sorry, spoiler!). Dojdeme jinam a já jen kroutím hlavou. Hmmmm, tak tohle jste mi chtěli říct? Kreténi! Neměli jste to teda pojmout trochu jinak? Dyť to k tomu vyústění vůbec nevede…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem buk a skrejvám to. 2.) Šikana je, když se někdo blbě dívá a ignoruje mě.  ///  Thx za titule „Vít Bezdíček“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Jossie

Skvělé rodinné drama z westernového prostředí, kde postupně přehodnocujete, kdo je vlastně ten zlý a proč je takový. Benedict Cumberbatch je v roli  hajzlíka skvostný, jen ty kovbojské kalhoty mu moc nesednou, vypadá v nich trochu směšně. ()

xxmartinxx

Nevěřil jsem postavám, nevěřil jsem jejich dialogům. Film všechny posouvá hrozně divně, kdy potřebuje, aby si říkaly a neříkaly věci způsobem, který mi nedává velký smysl. Je to takový ten film, kdy nervně čekáte, že postava řekne tu jednu větu, kterou by z logiky věci měla říct, aby vám dění začalo dávat nějaký smysl, ale ona to nikdy neudělá, místo toho smutně kouká, nebo scéna rychle odstřihne jinam. Nevím. ()

Djoker

Silnější gay mrdá. Každý rok se vynoří několik poctivých kalkulů cílených na členy Akademie a zde můžeme bezpochyby vidět jeden z nejlepších. Campion zkušeně vykastrovala western a zapojila i módní prvek LGBT. Její režijní přístup, ve stylu domysli si sám, ocení hlavně diváci, kteří v pubertě neměli pravidelný přístup k internetu. ()

somnar

Moc dobrý a poměrně rafinovaný v tom, jak to v rámci rodinnýho dramatu posouvá fokus od jedné nejednoznačné postavy k druhé, přičemž to zároveň nerezignuje na jejich vývoj, aby bylo vyústění hlavního konfliktu v něčem nečekané, ale přesto logicky nevyhnutelné. Takhle to zní jako samozřejmost, která by měla být vlastní každému filmu, tenhle scénář se ale prostě povedl. I když pár falešných not tam je, kvůli čemuž je První kráva v podobném ranku "anti-westernů" pořád výš. ()

3DD!3

Kodi Smit-Mcphee to teď bude mít u LGBT komunity velký špatný. Síla psa je hodně divné rodinné drama zasazené do Montany 1925, ve kterém jakoby chybí klíčové scény, ale pozor! Je to záměr. Postavy tak z ničeho nic mění své chování díky něčemu, co se děje mimo záběr. Campionová vše pouze naznačí a nechává diváka domyslet si zbytek. Snímek se tak odehrává bez jakékoliv katarze. Vše tak stojí na vynikajícím Cumberbatchovi, který si rančerskou fázonu vychutnává plnými doušky. ()

JitkaCardova

Klíčové slovo: Kalokagatheia. *** Fatálně uhrančivá a přesvědčivá kamera zprostředkuje fyzično a tělesnost a dynamiku ať už krajiny nebo práce či vztahů a emocí a zpředmětňuje pocity, vjemy, prožitky, skrze něž a jedině skrze něž se tu vypráví křišťálově ryzí, anticky jednoduchý a právě tak neřešitelný příběh konfliktu bratrské žárlivosti a synovské lásky, který nedovolí, aby se mezi dvěma výjimečně citlivými a inteligentními muži rozvinul hlubší vztah, protože je beztak částečně projevem slabosti prvního ze ztráty přítele a mistra (a jen možná i milence) a protože právě tu slabost musí druhý v roli zdánlivě slabšího využít a kousnout ze zálohy, věří-li, že je jeho první povinností chránit svou matku, byť tím jde alespoň částečně proti své vlastní přirozenosti a inklinacím. (Je to tedy ještě spíš power of the underdog.) *** Přestože se tu ale obětuje něco výjimečného a zušlechtěného pro něco profánního a prostředního, zároveň je tu každé jablko někudy červivé, a tím odsouzené minout se s ideálem - ať už je tím červem skrytého užírání se ztráta nebo planá naděje, smysl pro povinnost nebo zahořklost či vzdor, talent nebo neschopnost, dobré nebo zatvrzelé srdce, byť nikdo vlastně nemá zlý úmysl - a je tedy nemožné se v nedobrovolném spolužití vyhnout krizi nebo alespoň zabránit tomu, že vyústí v tragédii... nelze z ní vyjít správně a nelze ani rozhodnout, co je dílem osudu a v čem postavy doběhly jejich vlastní nedostatky a slabiny, protože to spolu ve zpětnovazebné smyčce nedělitelně, provázaně souvisí. *** Mistrně je film protkán ústrojnými odkazy do antiky, ať už jde o dramatický oblouk příběhu nebo o náznaky milostných, ač ne nutně homosexuálních náklonností mezi výjimečnými muži jakožto nositeli vyšší kultury, zjemnělé vnímavosti, ale i v principu kalokagatheia - tíhnutí k zušlechtěnosti těla i ducha a k dobru jako nezbytné podmínce pro hlubší chápání skutečné krásy. V principu, jehož vrcholné dosažení je zde postavám, jež pro něj mají cit, tragicky odepřeno. *** Fantastická je tu i hudební složka a celek je prostě omamný. Vizuálně nejvíce strhující film za hodně dlouho a se silným a umně vyprávěným příběhem, který zvolna zákonitě spěje do neodvratitelného finále. *** Tam, kde si dnes filmy hrají na atmosféru podle osvědčené kuchařky, ji tenhle emanuje úplně přirozeně a osobitě. Ari Wegner je vzácně nadaná kameramanka. Ty kopce, stáda tekoucí po hřebenech, ty koně, ty tisíce mikro-duh na srsti ryzáka, chvění jeho kůže pod dotekem mouchy, nenápadné hrátky s perspektivou, s rámováním, snímáním pohybu, doteků, vůní, pachů, tepla či chladu si budu pamatovat velice, velice dlouho a nevidím tenhle snímek naposled. *~ ()

Kaka

Film, ve kterém se na sebe hlavní protagonisté v různých hereckých pozicích a skoro celou dobu potutelně dívají, hudba podporuje celkovou tenzi a jakési neviditelné pnutí a kameraman válí zabíráním panoramat Montany. Mohlo se toho dít hodně, ale nakonec se neudálo vlastně vůbec nic. Nedobře uplácaný film režisérky, která zřejmě chtěla zopakovat křehkost a poetiku z Piana, ale zakomponovat to do drsné westernovské výpravy nefunguje. Oscara nechápu, věřím, že nejeden divák usnul. Skoro se to povedlo i mne. ()

NinadeL

Jane Campion a Plemonsovi v roce 1925? Tak na tuto kombinaci jednoznačně slyším. Jediný problém je, že pro domácí projekce je takového filmu škoda. ()

castor

Pokud očekáváte drsné muže, kteří dovedou rychle tasit a přesně střílet, obden se poperou nebo přepadnou nějaký ten dostavník, tak to běžte o dům dál. Ve velmi loudavém tempu sledujeme dva bratry, kteří se starají o rodinný statek a o dobytek uprostřed divočiny. Jeden je klidný, kultivovaný a dobrosrdečný, druhý nepříjemný divoch a pro ostrá slova nejdoucí daleko. Jenže první si na ranč přivede novou (ovdovělou) manželku a jejího syna, který je cokoliv jiného, jen ne honák do drsné americké přírody. Napětí v domácnosti roste, druhý z bratrů totiž z přítomnosti postupně utrápené vetřelkyně (která navíc začne neřízeně chlastat) není nadšený a schyluje se k rodinné tragédii. Jane Campion volí spoustu scén, které ve výsledné podobě asi chtěla mít, ale příběhu nijak nepomáhají, a navíc jsou zatraceně dlouhé a utahané. Potěší ale práce s náladou, odkrývání motivů a zejména herecké výkony. Ale s nějakými filmovými cenami bych byl sakra opatrný. Campion není doslovná, na druhou stranu s emocemi to má na štýru. Dietní tři hvězdy. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.03.2024

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022