Arrowsmith

Česko, 1997, 4 h 41 min (Minutáž: 85–101 min)

Réžia:

Zdeněk Zelenka

Predloha:

Sinclair Lewis (kniha)

Scenár:

Jiří Hubač

Jan Šťastný, Tereza Brodská, Josef Somr, Ondřej Vetchý, Jiří Schmitzer, František Řehák, Viktor Preiss, Václav Postránecký, František Němec, Bořivoj Navrátil, Petr Kostka, Jaroslav Kepka (viac)

Třídílný televizní film Arrowsmith scenáristy Jiřího Hubače vznikl podle slavného stejnojmenného románu Sinclaira Lewise, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Velmi působivý a bohatý příběh líčí osudy mladého muže, jehož životním cílem se stal lékařský výzkum. Martin Arrowsmith, titulní postava příběhu jde za svými ideály tvrdohlavě a neústupně, i přes všechny obtíže a překážky. (oficiálny text distribútora)

eileen

Konečně jsem se po letech dostala k tomuto skvělému televiznímu filmu, který ČT už asi nikdy neuvede, jak jsem tak pochopila z jejich odpovědi. A je to škoda! Třídílný film rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v ČT vzniklo. Knihu S. Lewise jsem sice zatím nečetla, troufám si ale napsat, že Jiří Hubač scénář napsal skvěle, Zdeněk Zelenka je mistr televizních incenací a rád do svých filmů obsazuje herce z Divadla na Vinohradech, takže ani zde neudělal výjimku a můžeme se tak kochat skvělými výkony, i když místy až divadelně teatrálními. A vše navíc podtrhuje krásná a "pravá", nikoli syntetická, jak je tomu poslední dobou u TV tvorby zvykem, hudba Jiřího Svobody. ()

ostravak30

Zajímavé je, s jakou lehkostí se tvůrcům podařilo vyhnout klasickému českému prostředí a navodit atmosféru Ameriky. Hlavně ve třetím díle. Herecké výkony jsou opravdu kvalitní. A přestože jednotlivé díly jsou více než hodinové, zatímco původní Arrowsmith z roku třicet jedna má s bídou přes sto minut, nenudí. Je to velmi kvalitní televizní počin. ()

Aniki

Této třídílné inscenaci jsem se na televizní obrazovce vyhýbal, seč mi síly stačily, zhruba půlku svého mrzkého života a celkem mi to vycházelo, až doteď. Dnes jsem zhlédl poslední část a musím uznat, že jsem toto dílko ignoroval neoprávněně. Hanba mi. Původně mne odrazovaly především "americké" exteriéry, o nichž jsem dopředu věděl, že se budou tzv. konat. Tohle československá, potažmo česká televize opravdu nezvládá a ani tento příběh není vyjímkou, tím však má kritika, až na pár pro mne nedůležitých momentů, končí. Zkrátka mne bavilo sledovat životní příběh mladého lékaře, výzkumníka, který zažil na své cestě životem mnohé, ale málokdy si nechal nabourat své přesvědčení a entuziasmus. Šťastného a Brodskou zrovna nemusím, nicméně zde jim to šlapalo jak hodinky. Ve snímku se objevuje prakticky veškerá tehdejší plejáda aktivního herectva, respektive alespoň jeho nejkvalitnější část a je to znát. Pokud si k tomu domyslíte "Pana" scénáristu Hubače, nemůže se jednat o propadák. Ba i tu pověstnou slzu jsem uronil a to ve scéně, kdy Šťastnému zemře první žena a on náhodou objeví její deníček, kde se mu dostane vysvětlení ohledně jednoho prazvláštního oslovení. Pro mne tedy nadprůměrné a dávám čtyři hvězdné mlhoviny. ()

sportovec

V kontextu devadesátých let, ale také dějin české televizní adaptace představuje ARROWSMITH jeden z nesporných vrcholů. Zdeněk Zelenka se tu jeví jako pokračovatel Františka Filipa pro nesporné schopnosti, které tu vyjevil. Drama muže, který chce být sám sebou, navíc naznačuje, jak je možné, že dříve mezi nejpopulárnějšími osobnostmi mohli být i tvůrčí intelektuálové. K znalostem, schopnostem a talentu totiž přidávali i zanícení, skutečný mravní rozměr a potřebu společenské angažovanosti. Arrowsmith plní tu úlohu, o kterou se v současné americké společnosti snaží např. Allen Alda. To všechno se do inscenace podařilo dostat a zbyl tu prostor i pro řadu kvalitních hereckých kreací. Tato iscenace již dnes patří poprávu do výčtu zlatého fondu naší národní televizní dramatické tvorby. ()

slunicko2

Idealismus nebo pragmatismus, to je, oč tu běží. 1) Sinclair Lewis ve 40 letech napsal román Arrowsmith, za který o rok později dostal (a odmítl) Pullitzerovu cenu. Po dalších čtyřech létech získal jako první americký spisovatel Nobelovu cenu za literaturu (tu už neodmítl). I film Arrowsmith, natočený rok poté, byl nominován na čtyři Oskary. Je tedy zřejmé, že úspěch provází toto dílo od počátku._____ 2) U nás se zfilmování ujal 43letý Zdeněk Zelenka, jehož toporná režie přímo bije do očí zvláště v akčních scénách mimo bezpečí filmového studia, kde to Zelenkovi docela jde. Naštěstí je tu výborný Hubačův scénář a především radostiplné herecké výkony._____ 3) Nejvíce mě oslovil jedinečný 63letý Josef Somr (profesor Gottlieb). Ale i další si vyhráli: 54letý Václav Postránecký (cestovatel profesor Sondelius), 35letý Ondřej Vetchý (kamarád kšeftsman Cliff), 50letý Viktor Preiss (doktor Hollabird), 32letý Jan Šťastný (hlavní hrdina doktor Martin Arrowsmith), 59letý Petr Kostka (šéf university) či 42letý Jan Hrušínský (podnikatel Bert Tozer, bratr Martinovy první ženy). Abych nikomu neukřivdil, špatný herecký výkon tu vůbec neuvidíte. ()