Xin tang shan da xiong

• Hongkong 新唐山大兄 (viac)

HKstars

Někdo by si snad podle recenzí mohl myslet, že Donnieho Yena nemám rád, ale pravda je někde úplně jinde. Za posledních pár let prostě Donnie zparchantěl, co se týče choreografie vlastních soubojů před kamerou a jako režisér je na můj vkus až příliš... jak to říct... experimentální, to možná bude to slovo. V Legend of the Wolf, jeho debutu se všechny tyhle "špatné" vlivy slily dohromady a i když na ten film nedají hardcore Donnieho fanoušci dopustit, pro mě je to zároveň jeho nejhorší počin (ale ano, neviděl jsem ještě Protegé de la Rose Noire), tím spíš je milé vidět, že při natáčení Ballistic Kiss a Shanghai Affairs (dvou filmů, které následovaly těsně po "Vlkovi", v roce 1998) se poučil a začal dělat filmy, které ocení i normální smrtelník. Nezaujatého diváka možná překvapí jaký je Donnie narcis, Shanghai Affairs jsou pro něj jakousi vlastní Once upon a Time in China, vystupuje tu jako doktor Tong Shen, který přijíždí ze zahraničních studií zpět do Číny, aby tu zadarmo léčil chudé a pomáhal jim proti bezpráví, znáte to. Zrovna když si začne zařizovat svojí kliniku ve vesnici, přižene se legendární axe gang, v čele s Yu RongGuangem (tyhle dva se setkali už v Iron Monkey). Strhne se velká bitka, protože axe gang chce vesničany vyhnat a postavit si tu kasíno. Shen se zprvu nechce do potíží zaplést, ale když jeho pomocník vyběhne zmastit pár sekerníků, nezbývá mu než (ve zpomaleném záběru) vylézt z baráku a zatočit s gangstery jak zákon káže. Souboje se odehrávají v klasickém vlčím stylu, takže Donnie rozdává rány jako kulomet, kryje stále stejnou kombinací bloků a jen málokdy je bojující dvojice zabírána z dálky, v zásadě jen sledujeme prostřihy na Donnieho machájícího rukama a odpadávající bojovníky. Celou bitku rázně ukončí policie, takže se ani nedostane na tolik očekávaný střet obou hlavních postav. I Yu RongGuang disponuje zpomalovačky (především, když se s celým gangem přesunuje z místa na místo) a charisma z něj teče plným proudem, takže mu celkem dlouho baštíte, že je vlastně takový hodný záporák, jen ho dost prudí, že mu Donnie leze do zelí (a dokonce se mu povede zhatit i stavbu kasína). V tomhle rozpoložení je tedy vrcholně nešťastné, že se Yuova sestra vydá do nemocnice, kde Donnie mj. pracuje, protože už pěkných pár let nemůže mluvit a přestalo jí bavit spoléhat na liščí božstvo, kterým ji krmí její bratr. Donnie jí vyléči raz dva a stihne se do ní i zamilovat, což ještě vyostří konflikt mezi oběma muži. No a pak jsou tu ty děti... To už vám neprozradím, musím uznat, že ač zpočátku vypadala zápletka možná až zbytečně průhledně, Shanghai Affairs je jedním z mála hongkongských filmů, které mě dokázaly vyškolit a naservírovat ve své půlce dost zajímavý zvrat. A se zvratem přicházejí mrtvoly... spousta mrtvol, která oba džentlmeny tlačí k nevyhnutelnému duelu, kvůli kterému si všichni u vchodu koupili popcorn. Donnie ale celý film až příliš vyčkává a šetří akcí. Je tu pár bleskových bitek, některé dokonce obsahují zajímavé nápady, ale jejich provedení je dost mizerné a nemluvím teď o choreografii (ta je průměrná, až na finální souboj Yua s Donniem, kde se dočkáme několika dlouhých výměn), ale o špatně sestřižených záběrech. Rozhodně je vidět potenciál všech zúčastněných, ale záběry dost podezřele nenavazují a člověka skoro až bolí oči, tím spíš, že když někdo někoho někam sekne (sekyrou většinou ;), tak Donnie zpanikaří a přestřihne někam úplně do háje, aby si záběr autocenzuroval. Proč proboha? Nejhorší ze všeho je, že od Donnieho filmu každý čeká prvotřídní akci a ta Shanghai Affairs naopak rozbíjí a odvádí pozornost od solidního příběhu. Provázanost osudů všech postav a herecké výkony (obzvlášť Yu RongGuang exceluje a dostává z té postavy zřejmě mnohem víc než bylo na papíře) jsou brilantní a v těch nejlepších momentech to vypadá, že Donnie by si mohl troufnout i na mnohem náročnější žánry než ve kterých se obyčejně pohybuje. Jenže pak je tu ta akce, která všechno boří. Souboje jsou příliš krátké a vůbec se nezatěžují s nějakou gradací, jakoby prostě někdo určil, že ve filmu bude deset minut soubojů a pak nějakým složitým matematickým modelem vypočítal kdo, proč, kde a jak. V kombinaci s nevýraznou technickou stránkou (Legend of the Wolf alespoň vypadal pěkně a hrál si s filtry, stejně jako Ballistic Kiss) pak akční scény působí spíš odpudivě než aby snímek ozdobily a okořenily. Donniemu se vůbec nepodařilo využít možnosti, které v sobě mělo použití axe gangu (to že mají všichni sekery je fajn, ale co dál?) a nebýt finále, vypadal by Yu RongGuang jako nesvéprávný fešák, který nevystřihne ani pořádnou otočku (a přitom zhruba v půlce filmu má výměnu s Donniem plnou lámaček a úchopů, kterou však příliš brzy ukončí policie). Tohle trestuhodné opomenutí táhne dobře napsaný film dolů do hlubin průměru. Je milé vidět, že s dobrým scénářem je Donnie schopen udržet krok jako režisér, ale tentokrát ho zcela neočekávaně zradila dramaturgie akčních scén. Jak už jsem řekl v úvodu, nic proti němu nemám, ale nic mě nedokáže naštvat víc než takhle spálená šance. 50% () (menej) (viac)

Flipnic

Výborná čínská řezničina, má to všechno, co má takový "kung-fu" nářez mít a přitom ještě docela dobrý scénář a originální zápletku. Donnie hraje lékaře, který přijíždí do Shanghaie pracovat, ale brzy se dostane do křížku s klasickým gangem "sekerníků" - místní mafie. Jejich boss je fakt hodně charismatický a v boji nemá v podstatě konkurenci. Hodně mi nějak připomínal hlavního bosse v Ip Manovi (2008) (japonec co se mlátil s Donniem ve finále filmu na náměstí ...). Donnie léčí místní lidi, vyléčí dokonce sestru hlavního šmejda, ale stejně mu nezbývá nic jiného, než dát sekerníkům občas "pěkně na prdel". Film končí tradičním soubojem boss vs kladný hrdina... Jedná se o HODNĚ povedený kousek a nebýt slabší choreografie soubojů a neuvěřitelně prostříhávaných soubojů, dal bych za pět. Atmosféra je temná a jak film postupuje, je stále temnější. Postavy umírají na obou stranách, krví se nešetří, souboje mají klasickou rychlost a dynamiku, je tu i několik uměleckých kamerových záběrů, výborné temné prostředí ... no a hlavně řádící Donnie, který si to zde pěkně dává jako vždy, jen ještě není v boji zdaleka tak vyspělý jako v pozdějších filmech ... Myslím, že se jedná o docela zapomenutý a ztracený kousek, což je vyloženě škoda ... ()

Shit

Průměrněj akčňák ve kterým aby se člověk skoro osobně šel doprošovat Donnieho Yena, aby tam aspoň na chvilku zabojoval a předved něco ze svýho umění, většinu času si tu totiž hraje na vyrovnanýho doktora, kterej na co šáhne tak to vyléčí a snaží se filmu odejmout nálepku obyčejnýho akčňáku, což se mu sice podařilo, ale na úkor zábavy, protože příběh je tady trošku naivní a hlavně nudnej, takže to nemá ani čim vynahradit absenci většího množství akčních scén. Nicméně pokud se přece jenom Yen rozhodne někoho zmlátit, tak to za to počkání stojí ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný film s Donnie Yenom. Má výborný príbeh o doktorovi s mimoriadnymi schopnosťami v oblasti bojových umení, ktorý sa nasťahuje do jednej chudobnej štvte mesta, kde si aj otvorí kliniku, ale táto oblasť je ohrozovaná veľmi nebezpečným gangom. Zo začiatku ale príbeh nepôsobí moc dobre, vyzerá nezaujímavo, ale postupom času sa stále vylepšuje, až prejde do druhej polovice, ktorá je už aj lepšie spracovaná, obsahuje viacero nečakaných situácií, podstatne zvážnie a celkovo som s ńou nadmieru spokojný. Do príbehu sa dostane aj romantika, ktorá kazí väčšinu akčných filmov, ale tu sa mi páči. Akcie tu nie je málo, ale moc s ńou spokojný nie som. Väčšina súbojov má nezaujímavú choreografiu a nie sú ani dobre natočené, kamera skoro stále ukazuje len jedného bojovníka. Platí to hlavne o akcii z prvej polovice, v druhej sa už o niečo vylepší, ale aj tak na Donnieho Yena je hlboko podpriemerná. Ale celkom dobré sú aspoń oba súboje s hlavným záporákom. Vizuálna stránka filmu ma tiež moc nezaujala, ale spokojný som s hercami, okrem Donnieho Yena hlavne s hlavným záporákom, ale potešia aj dve príjemné herečky. Z tohto filmu mám zvláštne pocity, na filmy s Donnie Yenom sa teším hlavne kvôli akcii a tu ma dokonca viac bavili scény mimo nej ako samotná akcia. Takže ako akčný film ma tento film určite nezaujal, ale ako film sa mi kvôli príbehu dosť páči, takže som spokojný. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 71%. ()

Lacike

Bitky sú o trochu viditeľnejšie ako v Legend of the Wolf a aj zápletka je pochopiteľnejšia, ale žeby bola nejak pútavá nemôžem povedať. Donnie Yen ako režisér je totálny tragéd a najlepšie je si toto jeho temné obdobie nepripomínať. 2/10. ()