Po katastrofické návštěvě ministra zdravotnictví nařídí ředitel Bratrstvu generální revizi současného stavu. Moesgaard odchází na terapii a předává své administrativní povinnosti dr. Helmerovi, kterého momentálně zajímá hlavně to, jak otrávit dr. Krogshøje. Malá Mona má novou hračku. Spiritiska Drusse je konečně propuštěna z Království, ale vzápětí ji náhlá srážka se sanitkou pošle zpět na neurochirurgii. Judith se navzdory těžkému porodu připravuje na setkání se svým novorozeným synem. Mogge radí Christianovi, jak získat srdce spolužačky z medicíny Sanne, a Bondo opět riskuje ve jménu vědy vše. (KVIFF.TV)

honajz2

Líbilo by se mi to víc, kdyby se tu už na tom nezačal podepisovat Trierův příklon k dogmě 95. Není to sice tak strašně rozklepané a otravné jako jeho novější filmy, ale na atmosféře to stejně dost ubralo. A hlavně za to může ten příšerný střih, který působí těžce amatérsky, stejně jako celá dogma 95. Ale příběh mě jinak pořád zajímá, ty bizarní postavy taky, vtipné scény mě většinou pobavily a ty hororové zase lehce napnuly, takže to není žádné výrazné zhoršení. Jen je tu poznat (a Trier to pak při svém výstupu v závěrečných titulkách dokonce částečně potvrdí), že Trier druhou sérii Království asi ani neměl v plánu a tak ani pořádně neví, kam všechny dějové linky a jednotlivé postavy vůbec směřovat, takže se trochu obávám toho, jak moc to ten seriál poznamená v dalších dílech. Btw, na pseudofilozofující duo postižených si fakt nikdy nezvyknu. Silné 3* ()

Rozjimatel

2,5   "To je tá simulantka! Dneska by ma skoro presvedčila."   Ukončením prvej série sa jedna kapitola uzavrela, kráľovstvo sa začína otvárať a mňa to celé začína nudiť, dokonca mnohé z toho až otravovať - debilné stretnutia lóže, nesúvislé rozhovory postihnutej dvojice, chaotický dej (jednotlivé scény poskladané akosi bez ladu a skladu), dosť odpudivá záležitosť okolo toho obludného dieťaťa (fakt hnusné). A zo všetkého najviac ma otravuje tá sprostá kamera, v tejto epizóde obzvlášť. Ani tých pamätihodných scén tu veľa nie je (ako tá operácia babky-detektívky a jej putovanie medzi svetmi). Epizódu držia nad vodou Stig Helmer (návrativší sa z Tahiti s fľaštičkou jedu) a predovšetkým psychicky zrútený primár Einar Moesgaard, s jeho zvláštnou teóriou o zdraví:   "Buď pláva, alebo ide ku dnu. Ak pláva, nemusíš si robiť starosti." ()