Voyagers: Vesmírna misia

• Česko Voyagers - Vesmírná mise (viac)

V roku 2063 planétu Zem ničia choroby a suchá. Šancu na záchranu ľudstva vidia vedci v kolonizácii jednej zo vzdialených planét. Zo Zeme odštartuje raketa so špeciálnou misiou. 30 chlapcov a dievčat, narodených zo skúmavky, bez rodín, sú vychovávaní v izolácii vesmírnej lode a pripravujú sa na život vo vesmíre. Pravidelnými dávkami špeciálnej drogy sú zbavení všetkých pocitov a emócií. Nikto z nich netuší, že majú pod dohľadom posádky lode v priebehu letu dospieť a splodiť potomkov. Netušia, že cesta bude trvať 86 rokov a nikto z nich nespozná svoj pôvodný domov... Keď niektorí odhalia tajomstvo misie a účinky drogy, rozhodnú sa vzoprieť. Izolácia v strede nekonečného vesmíru v nich prebudí zlosť, žiadostivosť, nenásytnosť a strach. (Magic Box)

slunicko2

Pán much ve scifi kabátku. 1)  Spoiler. Řadu nesmyslů korunují Zecovy sofistikované machiavelistické metody, jak ovládat lidi a vytvářet fiktivního nepřítele. Kdepak se to asi naučil?_____ 2)  Spoiler. Ostatně mám pochybnosti o smysluplnosti podobné zápletky. Země má problémy se suchem a nemocemi, ale je současně tak technologicky vyspělá, že je schopna vypravit 30 dětí na 86 let trvající cestu kolonizovat jinou planetu. Na cestu jim dá jednoho (!) dospělého, který je tak nějak vychovává. No nevím..._____ 3)  Ale jsou tu pěkní kluci. Především 25letý Tye Sheridan (přemýšlivý Christopher), 24letý Fion Whitehead (temperamentní opoziční Zec), 23letý Viveik Kalra (Peter), 26letý Archie Madekwe (Kai, Zecův pobočník či něco takového), 22letý Isaac Hempstead Wright (Edward), 24letý Arche Renaux (Alex) či Kanaďan Wern Lee nezjištěného věku (Tayo). No a samozřejmě 45letý Colin Farrell (dospělý doprovod)._____ 4)  Natáčelo se v Bukurešti, na efektech se podílelo i pražské studio UPP._____ 5)  Podobné téma zpracovává Harry Harrison v knize Zajatý vesmír (Captive Universe) či Brian Wilson Aldiss v knize Nonstop (Non-stop nebo také Starship) a mnozí další autoři sci fi._____ 6)  Nakonec i přes mé nevalné hodnocení to nedopadlo tak zle. Je to scifi se sociologickou zápletkou a vcelku jsem se při sledování ani nenudil. Zaplať Pán Bůh za ty dary._____ 7)  Výstižný koment: Omnibus**, Slepejsek*. ()

JASON_X

Příjemné překvapení, protože jsem byl připravený na nějaký melodramatický středoproud, zatímco Voyagers jsou spíš nečekaně vážná až depresivní scifárna, vybočující ze současné komerční sci-fi produkce. Ne že bych byl k filmu nekritický; třeba mi neuniklo, že schématický děj je poplatný cílové divácké skupině (dospívajícím puberťákům). A ani zápletka není nijak zvlášť originální (napadá mě třeba Goldingův Pán much a Huxleyho Krásný nový svět). A taky si nemyslím, že by po vysazení "modré" z jídelníčku události na lodi nabraly tak divoký spád a posádka "robotizovaných" inteligentů se změnila v prvobytně pospolnou tlupu divochů ovládanou hormony a agresivitou. Ale nechci na sci-fi pro týnejdžry používat nějaké otravné psychologizování, zvlášť když se mi na ni tak příjemně koukalo a bavila mě. A Deppova hezká dcera se zasněným pohledem se do budoucna ocitá na přední pozici v mém filmovém hledáčku. ()

Djoker

Za vizuálními efekty je česká stopa, takže hromada povědomě znějících jmen v titulcích bude pro našince ve finále nejzajímavější pasáží celého díla. Burger nechává v uzavřeném prostoru rozjet hormony mladistvých až do krajní meze, ale vše je celkem předvídatelné. Navíc vykulená Lily-Rose se moc nepotatila. ()

Martin741

Reziser Neil Burger /Iluzionista, Vsemocny/ natocil vskutku vyborny film o zle. Paradoxne neprichadza z vesmiru ako nejaka bubu intergalakticke zlo /tusim to bolv Lige Spravedlnosti/, ale to zlo je zakodovane  priamo v ludoch. pretodavam tak vysoke hodnotenie. Rezia Neila Burgera je vskutku vyborna, vyzera to byt zatial jeho najlepsi film. Kulisy namakane, posobivo vyzerali aj vonkajsie exteriery.  Trochu zamrzi absencia logiky - najma u poniektorych postav a bolo by divakom treba dovysvetlovat par scen, u ktorych som tapal. Aj tak vsak dam vysoke hodnotenie  77 % ()

castor

Nemoci, sucho, globální oteplování. Zase je to s námi nahnuté, naštěstí vědci nelenili a hledali nové místo pro život. Léta páně 2063 takovou planetu našli. Cesta nahoru je ovšem dlouhá. Ve Všemocném Neil Burger upřednostnil přímočarost a vizuálně zajímavou režii před nějakým filosofováním. Tady se vydal vstříc neznámému vesmíru. Ambicemi nás v poslední době lehce ubila Ad Astra, životní moudra z rukávu sypali i tvůrci Půlnočního nebe, přemýšlivou cestu volila rovněž Proxima. Z Voyagers diváci rovněž nebudou skákat nadšením. Ale postupně. Ze Země odstartuje vesmírná loď s dětmi, v průběhu letu mají dospět a založit rodiny. A celý proces se zopakuje, aby na cílovou planetu dorazili vnuci původních cestovatelů. Na ně zatím hází mentorské oko Colin Farrell. Pracují, plní úkoly, respektují jasná pravidla, pijí modrou tekutinu. Mladá ucha ovšem pochopí, že právě modrá limča potlačuje jejich hormony. A oni se přitom chtějí bavit (rozuměj souložit a sem tam někoho ukopat k smrti). A tady nastává problém. Tvůrci se totiž měli vykašlat na to, aby byl výsledek poplatný dospívajícím, a měli pořádně šlápnout do pedálů. Potenciál by tu byl. Pár morálních a existenčních otázek a pak měla přijít divočina. Ale jiná divočina. Tohle je takové pubertální klouzání po povrchu s komicky vážnými postavami, kdy navíc těžko uvěříme, že nějaká skupina mladých lidí najednou tak zdivočí a slyší na primitivní našeptávání, že beztak za to všechno může nějaký ten mimozemšťan. Málokdo z hrdinů prochází uvěřitelnějším vývojem. A pak hlavní darebák zmizí ze scény a je klid. Škoda. Přitom uzavřené prostory, technická stránka, pár režijních nápadů i oči Lily-Rose jsou moc fajn. ()

• Natáčelo se v rumunské Bukurešti. (BMW12)
  • Za VFX efekty ve snímku je zodpovědné pražské postprodukční studio UPP. (EndyseQ)

Dva zajímavé akční filmy na obzoru

Dva zajímavé akční filmy na obzoru

25.06.2020

V Hollywoodu se čerstvě rozdávaly nové projekty a dva z nich teď přistáli v rukou velice šikovných režisérů. David Leitch (John Wick, Deadpool 2) se upsal režii snímku Bullet Train pro Sony Pictures.… (viac)