Zasnoubený pár z národa Sámů v kruté zimě zoufale hledá práci a shání peníze na nové stádo sobů. (Netflix)

Willy Kufalt

Na svou dobu určitě fascinující a velmi osobitý švédský snímek osciluje přesně mezi hraným a dokumentárním filmem. Jednoduchý hraný příběh ze severských luhů a hájů doplňují dlouhé záběry zachytávající tamnější zvyky, tradice, běžný život v horské vesnici stejně jako ve městě, v pozadí nás doprovází mluvící hlas, z jehož vyprávění se prakticky stává spíše průvodní komentář. Zatímco některé komorní momenty mě úplně pohltily, připadaly krásně a nadčasově nasnímané, u „akčních“ scén se stádem sobů už tohle říct nemůžu. Tam, kde divák v roce 1939 mohl prožívat velké napětí, zrovna právě tam se nejvíc projevuje zastaralost (ještě víc, než v samotné filmové řeči) a já tady pociťoval naopak zdlouhavost a značnou bariéru. Zajímavý obohacující filmový exkurs tohle byl, ale na víc než zasloužené 3 hvězdičky to určitě nevidím a asi zase delší dobu do meziválečné kinematografie sám nezavítám. 60% ()