Stray Dolls

• angličtina Love Comes Later (pracovný názov)

silentname

Tak "Stray Dolls" rozhodne neprinieslo veľmi pozitívny výsledný dojem. Niekoľkokrát som pri filmoch povedal, že ak sú americké filmy správne špinavé, drsné a tvrdé tak vedia z toho vytvoriť zaujímavú drámu. Filmy môžu byť aj o ľuďoch, ktorí sa vplyvom rôznych nepríjemných udalostí dostanú do nezávideniahodných situácií, z ktorých niet návratu. A na konci neostane nič, len naše dve hlavné hrdinky a to čo ich spája. Z toho titulu napríklad funguje film "Thelma & Louise". Lenže v tomto prípade to je úplne opačný prípad. Najväčší problém tohto filmu príde hneď počas prvých desiatich minút, keď sa naša hlavná hrdinka Riz ubytuje a stretne sa so svojou spolubývajúcou "Dallas" v podaní Olivie DeJonge. A na privítanie jej Dallas zoberie kufor, ukradne jej pár veci a povie, že ak ich chce späť, musí pre ňu teraz ona niečo ukradnúť. A to je začiatok celého filmu. A potom je to film, kde vidíme jedno zlé rozhodnutie za druhým a to všetko preto, aby Riz ochránila svoju "kamarátku" a ich priateľstvo. Môj dojem? Ako môžeme vnútorne vnímať to čo majú spolu Riz a Dallas ako priateľstvo alebo čokoľvek iné, ak ich stretnutie začne tak ako som povedal? Dallas je v celom filme najnesympatickejšia postava, lebo všetko čo robí je absolútne sebectvo. Nepremýšľa nad tým, ako by mohla nejakým spôsobom pomôcť alebo urobiť niečo dobré. A počas celého filmu dotlačí Riz do rozhodnutí, kedy to dopadne nakoniec absolútnou katastrofou. A problém je aj ten, že Riz je natoľko hlúpa, že v tom bude pokračovať naďalej. Takže ak naše hlavné hrdinky na konci idú bojovať proti ľuďom, ktorí im ublížili a okradli ich a podobne, tak nemôžem im v tom absolútne fandiť. Nemôžem sa postaviť na ich stranu. Nevidíme to, ako ich iné postavy využívajú (možno čiastočne). Nakoľko sú mi rovnako nesympatické (možno dokonca aj viac), ich osud je mi ukradnutý a ich dôvody ma nezaujímajú. Neviem čo o tom viac povedať. Tento film je podľa mňa mizernou variáciou iných filmov, ktoré dokázali svoje postavy podať lepšie. A Olivia DeJonge bola miestami neznesiteľne otravná. Neodporúčam. Hodnotenie: D+ ()