The Neighbors' Window

Krátkometrážny / Dráma
USA, 2019, 20 min

Film vypráví příběh Alli, matky malých dětí, kterou už frustruje denní rutina i její manžel. Její život se však náhle změní, jakmile se naproti přes ulici nastěhují dva nespoutaní dvacátníci a Alli zjistí, že vidí k nim do bytu. (iShorts)

TheStitch630

Každý z nás to udělal alespoň jednou za život, ale nikdo se k tomu nechce veřejně přiznat. Mluvím o pozorování životů lidí skrz okno. Navzdory délce 20 minut film nevyniká tím, že by divákovi nabízel neobvyklý příběh, zajímavé postavy nebo jedinečný pohled na svět. Naopak těží z realismu. Oceněný režisér Curry, působící jako scenárista i režisér přesně ví, co chce svým dílem vyjádřit. To dokládají silné dialogy a tón filmu, který se pohybuje od humorně podivného k emocionálně devastujícímu. Omezené a nenápadné herecké výkony hlavní dvojice, Maria Dizzia a Bret Lada, tvoří podstatu toho, proč se s nimi divák  může snadno identifikovat. V jednoduchosti je krása, a to platí i pro formu, kterou tvůrci zvolili. Přímočará kamera, dlouhé záběry přerušované jednoduchými střihy a téměř nepřítomné hudební podklady. Existují případy, kdy filmaři nepotřebují hodiny trvající běh s komplikovaným dějem, snažící se z diváka dostat slzy za každou cenu, jen aby předali určitou zprávu. Postačí vyprávět příběh obyčejných lidí v obyčejném bytě s obyčejnými starostmi. To je jeden z důvodů, proč tento krátkometrážní film funguje na všech frontách. A pokud někoho jeho jednoduchost nezachytí, alespoň mu připomene, aby byl vděčný za to, co má. Stejně jako skutečnost, že tráva není zelenější tam, kde ji nemáme, ale tam, kde ji zaléváme. 4,5/5* ()

easaque

-4* tentokrát jednoduchý lidský příběh stačil, aby to dostalo Oskara a za sebe musím uznat, že fungoval i u mě. Naopak od několika ostatních si nemyslím, že pointa je předvídatelná. Herecky i filmařsky jde o kvalitní práci, tak můžu s klidem v srdci doporučit a posoudit můžete sami třeba přímo tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()