Kumpáni smrti

• USA The Deadly Companions (viac)

Celovečerní debut SAMA PECKINPAHA předznamenal budoucí tvorbu tohoto legendárního amerického režiséra. Právě originálním způsobem zpracovaný westernový žánr Peckinpaha následně nejvíce proslavil, a to především díky filmům DIVOKÁ BANDA, MAJOR DUNDEE nebo PAT GARRET A BILLY THE KID. Kabaretní tanečnice Kity ve vteřině přijde o všechno. Její milovaný syn je zabit během divoké přestřelky a jako samotná ženská ani nemůže dále zůstat v rodném městě. Upne se proto k jedinému cíli – pohřbít syna vedle otce uprostřed pouště. Nenajde se však nikdo, kdo by jí na této nebezpečné cestě přes území Apačů doprovázel. Až na trojici kovbojů, jejichž záměry se ale ukáží být úplně jiné, než se na první pohled zdálo... (oficiálny text distribútora)

pollstro

Americký western o nechtěné vraždě syna je režisérský debutem Peckinpaha, který si vůbec poprvé osvojil tvůrčí pozici ve tvorbě filmu, jenž je tak pouhým nástrojem pro sebevzdělání, nenabízející absolutně žádný moment, který stojí za zmínku. O'Hara sama okomentovala spolupráci s Peckinpahem za nejnevhodnější a nejpodivnější, kterou doposud zažila. ()

LiVentura

Klasická stopa Peckinpeha ještě nejde vytušit, není tak jednoznačná, jako v jeho pozdějších dílech. Zpomalené záběry nejsou, což je možná škoda, čekal jsem tento snímek lepším..! Jde vytušit, že jde o samostatnou filmovou prvotinu tohoto bezesporu originálního western tvůrce. Ničím nevybočující neoriginální hra čtyř lidí, kteří se během příběhu mezi sebou různě škádlí a pak "se postřílí"... ani to ne.! :-( ()

sud

Na Samovu prvotinu léty usedá prach a nemohu říci, že zrovna právem. Technická stránka je vinou ultralaciné výpravy mizerná a Brian Keith do hlavní mužské role nebyl nejšťastnější volbou, ovšem charakteristický  režisérův rukopis (cynismus, nečernobílí hrdinové, výrazné vedlejší postavy) je v některých scénách patrný, příběh nepatří k nejhorším a celé je to příjemně nepatetické a civilní. Slušný western, ovšem teprve o rok mladší Jízda vysočinou je opravdovým výkladním zbožím značky Sam Peckinpah. 60%. ()

Rodriguez

Slabší western, kdy mladá žena jede na území apačů pohřbít syna. Doprovází ji banda chlápků, kdy je jeden podivnější než ten druhý....Zajímavý začátek skončil nudou na plahočící se čtveřici uprostřed ničeho, s hloupými dialogy a otřesnou hudbou! Kdybych tento snímek vynechal, vůbec nic by se nestalo. 30% ()

reich

První film režiséra Sama Peckinpaha, který dost těžko jde nazvat ke klasickému a celkově úspěšného westernu. Celkově film měl docela slušný začátek, bohužel ale prostředek a konec filmu vlastně dosti ublížil a vyzněl dosti naivně. Předlohu od Alberta Sidneyho Fleischmana jsem nečetl, scénář mi přišel strašně děravý a bohužel dosti uspěchaný, kdy střih filmu mnohdy nedával smysl. Hudba Marlina Skilese je nevýrazná a vlastně divák na ní hned zapomene. O hereckých výkonech ani nemluvě, absolutně toporné herectví ztvárňují mužští hlavní hrdinové, v podobě Briana Keitha, pak nevýrazného Steva Cochrana či Chilla Willse. Co je tedy na tomto filmu dobře? Patrně hlavní myšlenka, která ale byla špatně zpracována a zahrána, ale určitě kdo zde vyniká je krásná Maureen O’Hara, která všechny ostatní herce převyšuje a dokonale hraje Kit Diltonovou. Ale bohužel, to je tak vše. 50% ()