Homo Academicus – Josef Jařab

Osobitý dokumentární portrét prof. Josefa Jařaba, prvního svobodně zvoleného rektora v Československu po sametové revoluci v roce 1989, známého amerikanisty, literárního historika, překladatele a především pedagoga a dlouholetého rektora Univerzity Palackého v Olomouci... Po sametové revoluci první svobodně zvolený rektor v naší vlasti se s humorem sobě vlastním ohlíží za svým bohatým nejen univerzitním životem. Na setkání s ním na pozadí významných událostí naší historie a společensko-politických přeměn našeho státu vzpomíná také řada známých osobností. S využitím řady autentických archivních záběrů a fotografií se vyjevuje Josef Jařab jako nepřehlédnutelný hybatel stavu věcí, jako např. studentské stávky v roce 1989, udělení čestného doktorátu Václavu Havlovi, demilitarizace Olomouce od ruské vojenské posádky, setkání a vystoupení s Allenem Ginsbergem, Večerních rozmluv na Univerzitě Palackého a mnohých dalších kulturních i společensko-politických událostí. (Česká televize)

Zagros

Pan Josef Jařab je beze sporu velká osobnost v rámci celé naší republiky a v rámci regionu a Olomoucké univerzity možná vůbec ta největší. Za svoji snahu o budování prestižní univerzity si zaslouží všechna možná ocenění a hlubokou poklonu ode všech k tomu. Na dokument o něm jsem velmi těšil a s chutí si jej pustil. Není špatný, ale mohl by být mnohem lepší. Jde z větší části jen o vzpomínky pár jeho známých a k tomu významných osobností. Pro mě je to směs nesourodých vzpomínek. Líbilo by se mi více věcí a vzpomínek samotného pana Jařaba ze soukromí, a že by měl co říci. Krásné bylo jeho vyznání se k lásce ke své první učitelce angličtiny a začátek směřování jeho profesní cesty. Chybělo mně tam více podobného vzpomínání. Proč se dále rozhodl pro převážně americkou literaturu? Jak se zrodila jeho láska k jazzu? Co všechno zažil na svých cestách do Ameriky? Co všechno zažil při budování univerzity v divokých porevolučních letech? Jak působil na osobnosti ze zahraničí? Místo vzpomínek na politiku bych se jeho synů zeptal, jaký byl otec? Čtyři hvězdy jsou spíše vyjádřením úcty k panu Jařabovi než za samotný dokument. Mně nezbývá než si přečíst jeho Rektorská rozpomínání. ()