Před Vánocemi zavítá do Bajzovic rodiny bratr Láďa (J. Strach). Vyčte tatínkovi (O. Navrátil), že krám je nemoderní. A také ho donutí, aby těsně před Štědrým dnem vymáhal od sousedů dluhy. Aby tento plán vyšel, posílají pro peníze malého Péťu (A. Novák). Dojde při tom ke konfliktu zejména s cukrářem Svobodou (O. Vízner). Po půlnoční mši sice musí celé městečko uznat, že Láďa krásně hraje na housle, ale mezi tatínkem a sousedstvem zavládne nelad. První známkou je, že k Bajzům přicházejí Vařekovi (G. Wilhelmová a P. Nárožný), kteří se od lidí dozvěděli, jakým způsobem Péťa vymáhal pohledávky. Aby nedošlo k rodinné ostudě, nabízejí i půjčku. Jenomže Bajzovi, aby se vyhnuli obvinění, že všechno projedí, ukryli před Vařekovými božíhodový oběd... A tak se tatínek přesvědčí, že se měl držet své zásady: „Když je zle, dám na dluh, aby lidi ke mně přišli, až nastanou lepší časy". A Péťa si uvědomí, že s vlastní rodinou se musí naučit žít. (Česká televize)

Chudobka

Viděla jsem před lety, četla ještě dříve, slyšela jako četbu na pokračování jako dítě. "Dostal jsem rukavice s prstem, za což jsem musel  poděkovat silným hlasem, ale v duchu jsem si myslel: To jste se teda nepředali." Cituji nepřesně, jen ze vzpomínek. Seriál se povedl, výborné herecké výkony (jak nemusím D. Havlovou, tak tady se mi líbila), nejlepší ovšem Olda Navrátil jako tatínek. A navíc Hapkova hudba. Radost. ()

• V hospodě můžeme slyšet píseň „Hoši od Zborova“. Skladba byla vydána i na gramofonové desce spolu se skladbou „My jsme hoši od pěchoty“. Hudbu k oběma písním složil Karel Hašler a nahrál Dol. Dauberův salonní orchestr. O výrobu těchto desek se postarala firma Gramophone Co. v Ústí n. Labem spolu s firmou „His master's voice“. (Dymnik)