Mařenka a Jeníček v lese hrůzy

• USA Gretel & Hansel

Strašidelná verze slavné pohádky bratří Grimmů, ve které dva sourozenci hledají práci a jídlo, ale objeví dům, kde bydlí lidožravá čarodějnice. (Netflix)

dubinak

Oz Perkins má hodně zvláštní styl, ale já mu to zatím žeru. V Gretel & Hansel se setkáváme po řemeslné stránce asi s tím nejzajímavějším, co zatím natočil. Po hororové stránce je to taky v podstatě uspokojující, když toho nebude čekat příliš, protože tady se buduje atmosféra spíš pomocí nejistoty, náznaků a uhrančivého temného artového vizuálu.Uznávám, že příbehově je to trošičku slabší a chyběla tomu prostě nějaká ta šťáva navíc. Na to, jak to mělo pomalejší tempo, tak mě to ale i tak dost bavilo, takže přimhouřím oči a přilepším tomu. ()

tron

Som z toho zmätený. Rád by som dal 4*. A za istých okolností by to na ne s prižmúrenými očami azda i malo. Lenže dané okolnosti sa nakoniec skôr nedostavili, než dostavili. Už z trailerov a celkovej reklamnej kampane nebolo jasné, či to chcú tvorcovia poňať ako hororové spracovanie rozprávky, alebo ako trocha temnejšiu fantasy. Iste, každá správna rozprávka, samozrejme vrátane tých, ktoré nám rodičia čítali, keď sme boli malí, je čistý horor. Kanibali, vraždy, netvory, temné lesy, hrady plné netvorov. Skúste si prečítať Dobšinského a spol. dnes, keď ste dospelí. Každopádne, tento film je rovnaký, ako trailery a reklamná kampaň: nevie sa rozhodnúť, čím vlastne chce byť. Nuž a tak je občas fakt v dobrom hnusný, znepokojujúci, nepríjemný a desivý a hneď v ďalšej scéne sa atmosférou vráti k trochu temnejšej rozprávke. Zvláštnym oživením deja sú schopnosti Marienky, čo ma zaujalo, hoci ani X dní po dopozeraní neviem, či v dobrom alebo zlom. Kasting sa bez debaty vydaril, najviac pochopiteľne Alice Krige. Alice bola strašidelná už pred desaťročiami (Sleepwalkers, Star Trek: Prvý kontakt) a odvtedy mala more času na to, aby svoje hororové výkony ešte vylepšila. Takže jej dominantný výkon nikoho nemôže prekvapiť. Vizuálna stránka je rovnako rozporuplná, ako samotný žáner: chvíľu vidno, že do nej bolo investované a vyzerá fakt dobre, aby to hneď nato zničila nasledujúca scéna, ktorá vyzerá vizuálne chudobne a televízne. ()

ricci.s

Nedivím sa, že film vyškrtli z našich kín, moderný mladý divák je totiž orientovaný na horory trochu iného razenia ako toto. Perkins doteraz nakrútil dva priemerné horory, v ktorých nádherne vybudoval atmosféru, akurát že sa potom nikam nepohol, a tak jeho filmy začali veľmi rýchlo nudiť. A ani v tomto prípade nedošlo k žiadnej veľkej zmene, hoci si myslím, že Gretel & Hansel je z nich najpodarenejší. Film je po atmosférickej stránke brilantný, meditatívny, pohlcujúci až hypnotický, ale súčasne dosť strnulý, prešľapuje na jednom mieste, a v konečnom dôsledku žiaľ neponúkne nič, čo by diváka dostatočne "nabudilo". Ani samotná striga sa vlastne poriadne neprejaví. Plus ešte ten debilný rating PG-13. Niekoho to možno pohltí a bude to považovať za dokonalé hororové umenie, niekoho totálne uspí. Za mňa veľmi porovnateľné povedzme s nórskym Skyggenes dal. Lesík, hudbu a atmosférku som si miestami celkom vychutnával, no napriek tomu som sa najmä v druhej polovici tešil na čím skorší koniec. Forma jednoznačne predčila obsah. Potenciál bol vyšší. ()

Remedy

Velmi atmosférická podívaná s evidentně slabšími production values, která navzdory omezeným možnostem dokáže prostředkovat sugestivní zážitek v sympatickém komorním thrilleru s hororovými prvky. Takový ten typicky „malý film“, co dokáže zužitkovat nesporný tvůrčí talent s obehraným (byť stále atraktivním) námětem a zároveň přinést alespoň nějakou originalitu svým pojetím. ()

honajz

Hvězda za kameru a výpravu, tam fakt klobouk dolů. Jinak jsem dostal naservírovaný prostinký příběh, který by vystačil tak na dvacet minut, nesympatickou asexuálně vyhlížející tomboyku, strašidelný příběh, se kterým se pak nepracovalo (!) - fakt, čaroděj ani děsivá holčička už vysvětleni a nějak do detailu využiti nejsou, jen furt někam šepotem lákají, aby bylo jako to strašidelno, dále se mi dostane politicky korektně černocha a genderově ženské hrdinky (stejně jako v hororu V lese dnes v noci nikdo nespí), voiceoveru (!), rýpání do církve, muchomůrek, parodie na boží oko, Měsíce na nebi, který by měl couvat, ale dorůstá, a celkově to spíš připomíná hodně, ale hodně laciný odvar Krabata, než Jeníčka a Mařenku, bo nedojde ani na "vidím světýlko", dokonce ani na loupání perníku. Come on! Jinak příběh je, že někdo někam přijde, tam stráví nějakou dobu, a pak zas odejde, nějaké napětí, zvrat, střet, tedy kolize, to tu fakt není, navíc ten závěrečný "souboj" je tak rychlý a odbytý, bez obrany (!), až mě to urazilo. ()