Zeman síce na súde uspel, ale musí pracovať na obvodnom oddelení Verejnej bezpečnosti. Z nenáročných policajných povinností na obvode ho vytiahne plukovník Žitný a zverí mu vyšetrovanie prípadu dvojnásobnej vraždy a pokusu o vraždu, ktoré predtým spackal Mirek Stejskal. Zeman sa po úspešnom vyriešení prípadu vracia do funkcie náčelníka pražskej kriminálky... (TV Dajto)

pytlik...

Asi jediný díl, kde se nachází nějaké to zrnko chtěného humoru, o který se stará upovídaný holič. Pravda, nejprve začne poměrně trapným vtipem (dejte si místo jarních 100 km 100 piv!), ovšem pak se rozjíždí (tuhle břitvu jsem zdědil po tátovi, měl řeznictví) až po vrcholný moment, kdy se vzteká, že pán, kterého při holení právě pořezal, je pěkná držgrešle, páč mu nedal tuzér. Zeman zde opět prokazuje své až nadpřirozené vyšetřovací schopnosti, kdy vyřeší záhadný případ prostě a jednoduše tím, že se svědka událostí zeptá, jak to vlastně tenkrát bylo. Dále zde projeví svou další, doposud netušenou nadpřirozenou schopnost, a to vlézt v obleku do studny a vylézt ve stejném stavu ven, nezmuchlaný a čistý. Jinak jako pro mnoho komentátorů zde, i pro mě tento díl znamenal v dětství trauma. Poprvé jsem ho viděl u dědy a babi na vesnici ve staré chalupě, kde jsem to neměl rád, bál jsem se tam přespávat. Zhlédnutí tohoto dílu mi rozhodně nepřidalo, chvíli jsem se pak díval na dědu ostražitě, připraven utíkat kdyby něco. ()

manonfire

Škoda, že do této krimi namočili šedesátejosmej, dost neohrabaně a hodně na sílu. Studna sice není(navzdory obecnému mínění) nejlepší ani nejstrašidelnější díl, nicméně pan Crha alias starý Brůna je skutečně panoptikální úkaz a slušně nám dětem tenkrát roztáhl zornice. Stromový střelec Hyneček z Hříšných lidí....získal brášku na pokoj v pomyslné Hall of fame největších psychozjevů. 80% ()

Maynard.

:o) na doporučení Valenťáka (není to komouš, takže v klidu) sem si vyhledal tenhle československej skvost a přímo tenhle díl. Prej takový, ty vole, esis neviděl Majora Zemana, tak si pusť tenhle díl, to je pecka :o). A když sou teď ty Vánoce, tak sem do toho šel. A sem spokojenej. Sice teda škatulky: Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční, sou teda hodně odvážný tvrzení, ale je to prča. Nikdy sem k tomuhle seroši nepřičuchnul, naši to doma taky nepouštěli, páč u nás patří slovo komunismus mezi ty nejsprostější. Chápu, že doba byla zlá a tenhle Zeman byl blízko lidem. To je další věc, proč k tomuhle seroši mám odpor, že se to jmenuje jako ten náš dutej žabák na prameni :o). Snad se ty vole ten hůlkař nestane znova prezidentem, to už bych asi těžko vydejchal. Poprvý sem to sice nepochopil, ale budiš, ale jestli si ho ten náš supermoderní a vzkétající národ zvolí znova, tak je to v hajzlu. Asi bych i přestal věřit na ježíška :o). Jo, ale to sem trochu odbočil od tohodle seriálu, kterým tímto dávám sbohem. Jeden díl stačil, abych si udělal obrázek a jestli zrovna tenhle byl z těch lepších, tak by byla sledovačka tohodle seriálu jen ztrátou času. To sem se zase rozkecal sakryš :o) ()

Wiluna

Legendárny  26. diel Majora Zemana - Studna, otriasol kedysi mojim bezstarostným detským spánkom. Večer rodičmi zakázané a druhý deň doobeda tajne pozreté opakovanie u susedov. No, celoživotný zážitok. Ťaživá výpoveď mladého Brůnu, ktorá začínala vetou: „Jen vím, že byl divně tichý. Zádumčivý, uzavřený do sebe.“ – odštartovala vyšpičkovanú atmosféru, ktorú neuveriteľne dotvorili strašidelne vyzerajúci hlavní protagonisti. Hudobný podmaz silný a nepríjemný. Ešte dnes, aj napriek mnohonásobnému pozretiu tejto epizódy mám vždy pocit mrazenia, nechutenstva a obáv z toho, čím sa asi tak bavia susedia. 😊 ()

gumolit

Absolútne nezabudnuteľná a skoro až hororová časť kde starý Brúna ma mátal vo snoch už od detstva. Dodnes sa z najlepšieho dielu série vznáša strach a vrýva sa pod kožu. ()

Kerbello

Tak otec se toho večera sice kýval solidně, ale moje očekávání ohledně „legendárního hororového případu“ byla výrazně větší. V neskutečně nabobtnalé stopáži se vyšetřuje minimálně, Zeman se prostě věci dozví, když ho lidi vezmou za svého, nebo nedozví, když je ještě za Pražáka. Vesnice vydrbaná až do blba a filmografie stejná, jak v dětských filmech té doby. Budování hutné atmosféry co chvíli utne nějaký bodrý soudruh kydáním špíny na bližní. A ani ta památná věta tam nezazní! Herdek už! Flashback k případu je to jediné, co stojí za to vidět a tímto Zemana odsouvám ze svého radaru. ()

Yarwen

Přestože ani tento díl se nevyhnul zapáchající komunistické propagandě, kolébající děda se sekerou se zapsal do paměti mnohých z nás. Působivé. ()

Kakho-oto

Na rozdíl od epizod Kvadratura ženy a Tatranské pastorále je tento díl prodchnut politikou. Divák několikrát uslyší narážky na to, jak byly události roku 1968 v ČSSR nebezpečné a kontraproduktivní, dokonce je ústy Maštalíře kvitován příchod vojsk Varšavské smlouvy. Na konci dílu se loučíme s kriminalistou Stejskalem, který v minulém díle vzal místo po Zemanovi. Po jeho návratu je pro změnu vyhozen on. Případ Vonoklasy (v seriálu Hájice) je dodnes obestřen nejasnostmi, zda se vše stalo tak, jak bylo vyšetřeno. Jelínek (v seriálu Brůna) byl nadaným fyzikem, který pracoval v Těchoníně. Čistě divácky patří díl k těm lepším, ale na rozdíl od většiny ostatních diváků se nevlezl do mého top tenu. Obdobné díly Bestie, Kvadratura ženy a Tatranské pastorále mám raději než Studnu. Stejně tak mám raději než Studnu i řadu špionážních příběhů. Vrcholem Studny je samozřejmě vyprávění mladého Brůny, kde sledujeme jeho matku a hlavně otce (Kaplanová a Crha byli do těchto rolí vybráni skvěle). Osobně se mi líbí i odlehčený úvod s postavou staré žižkovské báby (Darja Hajská), která se hádá se Zemanem, toho času obvodním příslušníkem SNB. ()

kondor77

Vzpomínám si, že ještě za bolševika při repríze tohoto dílu se sešla celá naše rodina (co to o ní a o mě vypovídá?), aby tento díl shlédla. V rámci objektivity jsem si konkrétně tento díl nedávno znovu pustil a musím se přiznat, že rozčarování bylo až neúměrné očekávanému filmovému zážitku. ()

adamix

Na onen seriál dosť netradičná zmena hororových rozmerov, škoda len, že nemala filmovú stopáž, pretože tento prípad, z ktorého citeľne mrazí, by si to zaslúžil. Plné hodnotenie ale prenechám, pretože je to skutočne rarita. ()

subic

Rok 1969. Tento příběh rozpoutal pseudobásník a buřič Daneš, to už je třetí díl, do kterého se vecpal, i když tady už je o něm jen zmínka. On totiž napsal ryze bulvární článek o tom, že starej Brůna byl řidič Jana Masaryka. Honza Zeman byl degradován kamsi na okrsek za přepážku, přijde za ním Žitný se složkou případu, který nevyřešil ani Stejskal. Proč je vlastně Studna asi ten nejznámější a taky nejděsivější díl? No aby taky ne, starej Brůna mě vyděsil už v dětství. Přitom je to vlastně jen příběh o závisti a nenávisti v rodině a zlata za 300tis.. Do rodiny místního teď už bývalého bohatého kulaka se přiženil chudý zedník Brůna a když mu syn dospěl, tak se začaly dít věci. ()