Agent Bláha, ktorý sa tajne dostal späť do Československa loďou z Hamburgu, sa po nevydarenom ukrývaní v ženskom kláštore pokúša nadviazať pretrhané kontakty a vybudovať si zázemie, aby mohol úspešne pokračovať vo svojej diverznej misii. Na radu predstavenej kláštora navštívi v Karlových Varoch plastického chirurga, primára Honsa a dá si zmeniť tvár. S novou podobou a totožnosťou – má falošné doklady – vyrazí do terénu. Má však smolu, pretože ho spozná bývalá milenka – žena továrnika Čadka, ktorú pred časom zradil. Chce ju zabiť, ale ona mu pohrozí usvedčujúcim listom, ktorý uložila u svojho muža. Od smrti ju to však rovnako nezachráni, hoci vrahom nie je Bláha. Aj tak však situácia, v ktorej sa nachádza, nie je zďaleka ružová – začína mu ju totiž komplikovať pražská kriminálka vedená Janom Zemanom ... (TV Dajto)

Snorlax

Hodně naivní diíl, Bláha pomocí peroxidu mění vzhled a říká se tomu plastická operace. Každý doznávající se pachatel v československé detektivce před doznáním musel vyžebrat cigaretu. Naprosto nerozhodovalo to, jestli cigarety sám měl, či nikoliv. Dokonce i nekuřák tu cigaretu jako nezbytný módní doplněk nutný k doznání potřeboval. Jedna malá vraždička se tak nějak vyšetří v podstatě sama na pozadí příběhu o velké proměně pomocí odbarvení vlasů. ()

NinonL

Agent Bláha podstoupil plastickou operaci a zotavuje se v karlovarských lázních. Brzy se Bláha je schopen vydat do divadla, kde pracuje maskér, který zdokonalil jeho výzor. O přestávce nakupuje v místním bufetu a prodavačka ho pozná. Je to jeho bývalá milenka z Kateřinské Hory a Bláha se všemožně snaží před ní uniknout. Marně, Inka je mu stále v patách a nakonec spolu prožijí noc. Dohodnou se, že jí Bláha pomůže dostat se za hranice. Inčin manžel však ztropí scénu a v hádce se od ní dozví, s kým strávila noc. Jede okamžitě do Prahy za Zemanem a všechno mu prozradí. Zanedlouho nalezne rybář Inku zabitou ve Vltavě. Mrtvý je nalezen i maskér z divadla. ()

SOLOM.

O trošku lepší díl, než ten první (z druhé série). Především díky návratu pohledné Carmen a bručouna Ilji Prachaře. Tak se nám konečně vyřešila lodníkova vražda, přestože jsme vrahovu identitu znali již z ono dílu (on se sám vrah již jednou přiznal před kamerou). Tady je však vražd více a bohužel to odnese i záletná manželka. Ta proměna Bláhy se vůbec nepovedla – bylo to směšné i na tehdejší dobu. Nejlepší na tom všem je skutečně onen hudební doprovod… ()

špaček421

Zajímavý. Zatímco Munzar, Besser, Filipovský či Krška se objevují opakovaně v různých rolích, Carmen Mayerovou máme poznat, že to je ta samá postava, co byla v pátém díle. Tento se opět točí a pořád víc kolem Bláhy, kterému udělali plastickou operaci (tzn. je nabarvený na blond), po úpravě feťáckým maskérem Kemrem pak vypadá jako Václav Klaus. Mimochodem Mayerová Brzobohatého hned pozná. Jak by ne. Kromě Mayerové se vrací i Prachař, tentokrát je jeho inženýr už jen zlomeným závozníkem. Ovšem jak podotkne Kalina (který nic nepotřebuje vyšetřovat, ví všechno hned), ani jemu není radno věřit! Takže ač je vykreslen jako trouba, na konci je mu vyčteno, že kdysi byl třídní nepřítel, a proto je automaticky podezřelý. Takže asi půjde sedět, i když nic neudělal. Komunisté neodpouští. Že tu Zeman prakticky nic nevyšetří není třeba vůbec zdůrazňovat. Za zmínku pak už stojí jen Eduard Cupák, který si evidentně roli padoucha užívá, a Liškova hudba, která se mu tady hodně povedla. Padouchem je tedy bohatý lékař a bývalá buržoazie. Sice to zdaleka není jeden z nejlepších dílů, ale díky Brzobohatému, Cupákovi a Kemrovi ani z nejhorších. ()

Jara.Cimrman.jr

"Já bych si ten ksicht rozškrábal, kdybych se k němu dostal." Tak to máme půl dílu věnovaného Bláhově proměně a divadlu a až v poslední třetině konečně nastupuje Honza, aby konečně vyřešil vraždu lodníka Berky z 9. dílu. Poznamenávám si, že vyřešil, ale co ty další vraždy? Čadkovou asi vyřešil, jestli jsem to dobře pochopil, ale Igorovu a Honsovu? No dobře, padouchy s touhou zdrhnout za kopečky není třeba se zabývat, takže je automaticky připíšeme na Bláhův účet. Ale já jsem si od těch Varů sliboval přece jen o něco víc. ()

• Primář Hons (Eduard Cupák) má vůz Mercedes-Benz W143, vyráběný od roku 1937. (sator)
  • Epizoda Kleště ako aj celá postava agenta Pavla Bláhy (Radoslav Brzobohatý) bola inšpirovaná skutočným agentom z Anglicka Václavom Knotekom a rozviedka STB ju viedla pod názvom akcia "Coles".
    (Raccoon.city)