Príbeh sa odohráva v roku 1953. V okolí obce Plánice niekto podpaľuje stohy. Pražská kriminálka má podozrenie, že nejde o obyčajné záškodníctvo, ale o dobre naplánovanú diverznú akciu riadenú západnými agentmi, ktorej cieľom je zastrašiť ľudí, a tak zastaviť alebo aspoň spomaliť kolektivizáciu. Tá nemala v úrodnej časti Moravy veľa priaznivcov – statky prosperovali, a najmä tu mala veľký vplyv a autoritu katolícka cirkev. Do inkriminovanej oblasti vyšlú Jana Zemana, ktorý túto časť republiky dobre pozná zo svojej mladosti. Hoci ako vždy odvádza prvotriednu prácu, nepodarí sa mu zabrániť vražde niekoľkých funkcionárov v budove miestnej školy... (TV Dajto)

sator odpad!

Případ nebyl nikdy řádně vyšetřen policí, řešila jej státní bezpečnost jako politickou kauzu na objednávku. Už deset dní po činu byl vyhlášen rozsudek, v kterém byly desítky lidí odsouzeny na stovky let odnětí svobody a k sedmi rozsudkům smrti. Později probíhal ještě další soudy, kdy padly další tři rozsudky smrti a mnoho let žaláře. Historici vidí příčiny v Babicích takto: Jednalo se o kraj nezávislých, hluboce věřících sedláků, kteří už byli aktivní v odboji  za druhé války kterým se nelíbilo co se po roce 1948 v republice děje, ať už persekuce věřících či násilné odebírání majetků, proto založili odbojové skupiny po roce 1948.  Vládnoucí moc věděla že musí potenciálně nebezpečná ložiska rozmetat a všechny ostatní zastrašit. Skupiny byly infiltrovány pracovníky StB, nebo jejich konfidenty  a ti snažili se do oprátky nahnat co nejvíce lidí a jejich činy radikalizovat. více zde : Historie CS Místo činu: Babice a okolí ()

SOLOM.

Poslední díl první série nebyl špatný, ale ani nějak zářivě neoslnil. Objevilo se tu několik tváří (postav) z minulosti, což bylo docela dobře, ovšem jen do chvíle, kdy se tam na můj vkus až moc řešil milostný vztah mladého páru na úkor samotné zápletky. Nicméně i tentokrát poteče krev a jen škoda, že scéna ve škole a zastřelení čtyř komunistických funkcionářů bylo tak odbyto. Přece jenom případ ala Babice by si zasloužil věrohodnější zpracování, jenže to by to nesmělo být točené vládou na objednávku…Vilém Besser zahrál toho magora s harmonikou dobře, on má (měl) prostě ksicht na podobné postavy – což nám ukázal i v díle s nacisty převlečenými za pacienty. Jaroslava Obermaierová byla v mládí vážně docela kočka… ()

Šimpy

"Olívuu zabííílííí", jo, pardon, to byl Kozina. :-D Čekal jsem, že Olivu uvidím ještě v dalších dílech, tak asi ne....příběh o tom, jak to komunisti na venkově zase tak jednoduché neměli. Konec opět rychlý, zbrklý a nic nevyřešeno...aspoň z toho faráře měli vymlátit přiznání, to by Blanka koukala. A předsedovi mohli dát nějakou policejní ochranu, když už na něj jednou stříleli a kamarád Zeman nehne ani prstem. Z hlediska policejní práce dost zanedbáno. Doufejme, že rozuzlení bude v dalších dílech. ()

regentor

Zakončení první desetidílné série nabízí ryze politicky motivovaný případ. V Plánici dochází k sabotážím družstevního majetku které je potřeba objasnit. Honza Zeman je k případu přidělen a setkává se ze starými známymi už z časů "Honu na lišku" .V oblasti působí záškodnická skupina která si chce vyrovnat účty z komunisty ještě z předůnorových časů a tak zorganizuje ve škole jatka a funkcionáře postřílí.Vyšetřování tím nabírá i jiný směr a hlavně větší obrátky, na scéně se opět zjevuje onen tajemný muž od vysílačky, dnes již kapitán STB Žitný.Stopy vedou na faru , kde ideologičtí nepřátelé našli azyl i díky špatnému svědomí zdejšího faráře.Vše vrcholí zátahem a přestřelkou v polích kdy pachatelé jsou dopadeni. Nadšení řady venkovských lidí ke kolektivizaci bylo na bodu mrazu a to byl pro vládnoucí KSČ velký problém,bylo třeba něco zorganizovat a vymyslet.Interpetace těchto faktů v tomto díle je však naprosto přitažená za vlasy , podle hesla , že zloděj křičí : chyťte zloděje. I tento díl však bude mít v seriálu své pokračování. ()

Snorlax

Odhlédnu-li od filmových kvalit, bylo by vhodné se pozastavit nad postavou faráře. Ten má své svědomí zatíženo již zhruba jednu dekádu a světská moc si jej nevšímá. Pak se mu na faru násilím vloudí zločinec, farář se ocitá v pasti kvůli možnému vyzrazení jeho dřívějšího hříchu. V roli oběti trpně snáší přítomnost muže, který se potřebuje zbavit svých komplexů. SNB faráře neoprávněně vyhodnotí jako jednoho z organizátorů teroristické akce. A můžeme si položit otázku, zda to nebyl zásah božích mlýnů za jeho předchozí fatální selhání coby slušného člověka. Procházka vždy rád vykresloval postavy, u nichž nedominovala ani čest, ani zločinnost. I zde nabízí divákovi k zamyšlení, zda měl být farář obviněn. Do doby, v níž hořelo i se střílelo je zasazen čistý romantizující prvek rozpadajícího se vztahu manželů Motlových. Jelikož i ÚSTRK konstatoval, že se v Babicích nejednalo o provokaci StB, lze tento díl považovat za jeden z politicky nejkorektnějších, pouze reflektující dobové reálie. Moderní pojetí Zločinu a trestu s farářem v hlavní roli mi přijde skvělé a určitě hodné zamyšlení. ()

• Na konci epizody je opilec Eman Zahradník (Vilém Besser) v poli zasažen střelami do zad a padá mrtvý dopředu na břicho, tváří k zemi. O několik okamžiků později ale leží na zádech, tváří k obloze. (heavy66)
  • Tento případ byl inspirován „případem Babice“ z roku 1951. (Winster)
  • Případ nebyl nikdy řádně vyšetřen policií, řešila jej státní bezpečnost jako politickou kauzu na objednávku. Už deset dní po činu byl vyhlášen rozsudek, ve kterém byly desítky lidí odsouzeny na stovky let odnětí svobody a k sedmi rozsudkům smrti. Později probíhaly ještě další soudy, kdy padly další tři rozsudky smrti a mnoho let žaláře. Historici vidí příčiny v Babicích takto: Jednalo se o kraj nezávislých, hluboce věřících sedláků, kteří už byli aktivní v odboji za druhé sv. války, kterým se nelíbilo, co se po roce 1948 v republice děje, ať už persekuce věřících či násilné odebírání majetků, proto založili odbojové skupiny po roce 1948. Vládnoucí moc věděla, že musí potenciálně nebezpečná ložiska rozmetat a všechny ostatní zastrašit. Skupiny byly infiltrovány pracovníky StB nebo jejich konfidenty a ti snažili se do oprátky nahnat co nejvíce lidí a jejich činy radikalizovat. (sator)