Ptačí rodinky

Dokumentárny / Rodinný
Česko, 2019, 13x5 min

Miroslav Táborský (rozprávač), Jitka Ježková (rozprávač)

To nejlepší a nejzajímavější z ptačího světa. Třináctidílný cyklus Ptačí rodinky nám zprostředkuje sledování životních projevů čtyř ptačích druhů v průběhu jedné hnízdní sezóny, od časného jara až do začátku podzimu. Jedná se o špačky, poštolky, vlaštovky a čápy. Zastoupeni jsou tedy ptáci stěhovaví i nestěhovaví, pěvci, dravci, brodiví, ptáci obývající otevřená hnízda, ale i dutiny stromů a různé budky. Budeme svědky jejich námluv, stavby hnízda, snůšky kýžených vajíček, okamžiků, kdy se z nich vyklubou první mláďata, nenecháme si ujít ani péči o ně, jak jejich krmení, tak starost o jejich osamostatnění, včetně prvních samostatných letů. Každému ptačímu druhu jsou věnovány 3 díly cyklu, poslední 13. díl je jakousi závěrečnou bilancí. Celý cyklus je doplněn zasvěceným, ale současně i vtipným komentářem, který nezapomíná na kontakt s divákem a také na nepominutelnou etickou nadstavbu všeho dění – totiž, že paralelou k ptačím hnízdům a rodinkám jsou i domovy a rodiny dětí, které budou tento pořad doma sledovat. Onen akcent na slovo domov kladou jak ptáci svými životními projevy, tak děti sounáležitostí se svými rodinami... Ptačí rodinky natočil režisér Marián Polák (viz. jeho film Planeta Česko) ve spolupráci s Markétou Fulínovou, komentáře s citem sobě vlastním četli Miroslav Táborský a Jitka Ježková. A co by k tomu dodali ptáci? Vlastně jenom drobnost: „Je krásné vznášet se nad krajinou a uvidět svět z ptačí, tedy naší perspektivy. Ale není nad to mávnout křídly a přistát uprostřed rodného hnízda. Proč? Protože doma je doma!“ (Česká televize)